Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tragonya denilen zehirli balık...

ishak BALLICA

Daimi Üye
Adı
İshak Ballıca
Latince adı ''Trachinus Draco" olan ve hemen hemen bütün denizlerimizde yaşayan ve biz Amatör balıkçıların sakınması gereken en zehirli olan balık türlerinden biridir...Ekonomik değerli olmayıp, küçük deniz balıkları ve kabuklular ile beslenir.

Boyları ortalama olarak 17-18 cm ebatlarında olup, 35-40 cm boylara ulaştığıda görülebilinir..Denizin dibinde haraketsiz olarak durur iken, avına karşı son derece hızlıdır.

Sırtında yer alan dikenler ve solugaçlarında yer alan dikenlerden sakınmak gerekir.

Her hangi bir şekilde bu balık ile temas edildiğinde , en yakın sağlık kuruluşuna ulaşıncaya kadar en iyi çare temas edilen bölgeye dayanabileceğiniz oranda ''Sıcak kompres'' yapmanızdır.Nitekim, geçmiş bir tarihde yine zehirli balık familyası gurubu içerisinde yer alan İskorpit/Adabeyi tarafında sokulduğumda derhal ilgili bölgeye sıcak su uygulamış ve kısmen ağrım azalmış idi.Bunun nedeni ise, uygulanan sıcaklık, balığın zehirinin protein yapısını bozmasından dolayı etkisinin azalmasındandır...

Denizden çıktıktan ve hatta öldükten sonra bile zehiri ile temas edildiğinde etkilenebileceğimiz hususu unutulmamalıdır.Ayrıca, bu balık ile kıyıdan avlanır iken karşılaşılabileneceği gibi , 45-60 metre derinliklerde de karşınıza çıkabilir.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Bu balık balıkları tanımayanlar için ciddi bir tehlike.
Yakaladığınızda oltadan kurtarmak için uğraşacağınıza kösteğinizi keserek balığı ait olduğu yere herhengi bir riske girmeden göndermek en doğrusu

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
Yakaladığınızda oltadan kurtarmak için uğraşacağınıza kösteğinizi keserek balığı ait olduğu yere herhengi bir riske girmeden göndermek en doğrusu
aynen katılıyorum şeref abi geçen yıl aynısından tutmuştum allahtan yanımda bu balıktan anlayan biri vardı sakın elinle tutma dedi misinayı keselim demiştide öylelikle kurtuldum

ishak BALLICA

Daimi Üye
Adı
İshak Ballıca
aynen katılıyorum şeref abi geçen yıl aynısından tutmuştum allahtan yanımda bu balıktan anlayan biri vardı sakın elinle tutma dedi misinayı keselim demiştide öylelikle kurtuldum
Arkadaşlar dediklerinize aynen katılıyorum...Zira targonya gibi o da zehirli bir balık türü olan İskorpit tarafından sokulmuştum...

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem
Geçen sene, yanılmıyorsam bayram sonunda yaptığımız tekne organizasyonunda hayatımda tuttuğum ilk balıktı. Bende ki de ne şans değil mi? :) Sağolsunlar yakınlarımda Şeref ve Yaşar abi vardı. Yaşar abi, az evvel Şeref abinin bahsettiği gibi dokunmadan balığı ait olduğu yere göndermişti.

Sevinsem mi üzülsem mi bilememiştim. :)

Volkan

Daimi Üye
Adı
Volkan
Evet, iskorpit, tarakonya gibi balıkların sokmaları/çarpmaları çok tehlikeli olabiliyor.

Bazı bünyeler bu zehire karşı dayanıklı olabildikleri gibi, bazı bünyelerde de, bir tür alerji etkisi göstererek, direk travmaya sokabiliyor. Özellikle kalbe yakın yerlerden alınan darbelerin sonucu çok vahim olabilir.

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Sokulduktan sonra amonyak filan etkili olur mu acaba?

Bir keresinde yanımda yazın güneş altında votka limon içen bir abi bu balığı tutmuştu hatta eline alıp sıkmıştı canı yanmıştı belliydi ama elini iki üç kere salladı devam etti balık tutmaya. abi gel bi hastaneye gidelim yapma etme dedik dinletemedik:)

sokrates

Aktif Üye
Adı
Murat Can
Kan Grubu
A Rh Negatif
Ben bu iş için uzun saplı bir catal bulunduruyorum yanımda trakonya oltaya gelirse karaya aldıktan sonra çatalı galsamasına saplayıp oltayı çıkarıyorum ağzından bizim buralarda çoktur trakonya sokmasına gelince sıcak arkadaşlar benim bildiğim trakonyanın zehirini tek bertaraf eden ilaç balığın soktuğu yere acilen elimizin dayanabileceği sıcaklıkta suya sokmak tabii balığa giderken yanımızda tüp çaydanlık getirenler için bu geçerli bir yolu daha var her ne kadar iğrenç olsada eğer etrafta sigara kullanan birileri varsa sigarayı balığın soktuğu yere yine elimizin sıcaklığına dayanabileceği en uç noktaya kadar tutup geri çekmek bu işlemi birkaç kez tekrarlayın inanın sonuca şaşıracaksınız kanamayla birlikte ağrı ve şişme unsuru ucup gidiyor. Öğrendiğim kadarıyla işin temeli sıcak birçok zehirin protein yapısı sıcağa dayanamayıp çözülüp özelliğini yitiriyor bu arı sokması içinde geçerli. (Arkadaşlar bunlar kesinlikle tecrübeyle sabit aklınızın bir yerine yazın ve zor durumda kalmayın.) Sevgiler.

Volkan

Daimi Üye
Adı
Volkan
Ben bu iş için uzun saplı bir catal bulunduruyorum yanımda trakonya oltaya gelirse karaya aldıktan sonra çatalı galsamasına saplayıp oltayı çıkarıyorum ağzından bizim buralarda çoktur trakonya sokmasına gelince sıcak arkadaşlar benim bildiğim trakonyanın zehirini tek bertaraf eden ilaç balığın soktuğu yere acilen elimizin dayanabileceği sıcaklıkta suya sokmak tabii balığa giderken yanımızda tüp çaydanlık getirenler için bu geçerli bir yolu daha var her ne kadar iğrenç olsada eğer etrafta sigara kullanan birileri varsa sigarayı balığın soktuğu yere yine elimizin sıcaklığına dayanabileceği en uç noktaya kadar tutup geri çekmek bu işlemi birkaç kez tekrarlayın inanın sonuca şaşıracaksınız kanamayla birlikte ağrı ve şişme unsuru ucup gidiyor. Öğrendiğim kadarıyla işin temeli sıcak birçok zehir molekülleri sıcağa dayanamayıp çözülüp özelliğini yitiriyor bu arı sokması içinde geçerli. (Arkadaşlar bunlar kesinlikle tecrübeyle sabit aklınızın bir yerine yazın ve zor durumda kalmayın.) Sevgiler.
Sağolun, bunu ilk defa duydum. Denemekten zara gelmez sanırım, en fazla elimiz yanar :)

sokrates

Aktif Üye
Adı
Murat Can
Kan Grubu
A Rh Negatif
Sağolun, bunu ilk defa duydum. Denemekten zara gelmez sanırım, en fazla elimiz yanar :)
Birşey değil eliniz yanmaz sıcağa dayanabilecek miktarda olmalı suyun sıcaklığı yine sokulan yere yaklaştırılan ısı kesinlikle deriye temas etmemeli temas edermiscesine yaklaştırılmalı ve ısıya dayanabildiğimiz kadar orada tutulmalıdır.