Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Turna Avı / Terme 11.04.2022

Bulut Emir

Yeni Üye
Adı
Bulut A.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Levrek, Çinekop avları gerçekten çok zevk aldığım avlardır benim için. Fakat Turna' nın her zaman farklı bir yeri olmuştur hayatımda.
İlk yakaladığım avcı balık diyebilirim.
Belki onun için ilk günkü heyecanla , her defasında bu balığın peşinden koşuyorum.

image1.jpeg

Bugün mesai öncesi kafama koymuştum meraya gitmeyi. Sahurdan sonra da uyku tutmamıştı zaten. Terme'yi bilmeyen arkadaşlar için kısa bir açıklama yapayım. Samsun'un Ordu sınırındaki en son ilçesi. Tarım amaçlı onlarca kanal ve sazlık bir kaç tane göl mevcut. İşte buralar Turna avı için en verimli alanlar.
Daha çok su üstü ile avlanmayı tercih ederim. Bugün de onlardan biriydi.

06:20 gibi merada atışlara başladım. İlk balık ikinci atışımda sahteye bindi. 900 gr civarı Limit üstü bir balıktı. 1 saatlik bir av yapacağım zaman kaybetmemek adına fotoğraf almamıştım.
image2.jpeg

Bir kaç denemeden sonra 100 metre ilerdeki göle bağlı sazlık aralarındaki 15-20 metre karelik açıklıklarda şansımı denemeye karar verdim. İlk önce gözüme; dün öğleye doğru su üstü sahtesine dipten yukarı doğru, sahtenin sudan çıkmasına 2 metre kala hamle yapıp ıskalayan tahmini 2,5 -3 kilo civarı Turna'yı kestirmiştim. Fakat defalarca atış yapmama rağmen umduğumu elde edemedim. Turna avında çoğunlukla gözlemlediğim, bu bahsettiğim açıklıklardaki merada iri, baskın bir turna varsa, daha çok (su üstü özelinde) ilk hamlesini saldırı amaçlı değil de bölgesini savunmak, tehdidi ortadan kaldırmak için hamle yaptığıdır. Bu durumu her sezon özellikle sabah suyunda defalarca gözlemleme fırsatım oldu.
image3.jpeg

Daha sonra hemen 20 metre ilerdeki diğer açıklıkta şansımı denemeye karar verdim . Yine burada da defalarca atıştan sonra sonuç alamayınca, mesainin de gelmesiyle avı sonlandıracakken sahte sudan çıkmaya ramak kala bu fotodaki 1600 gr civarı arkadaş oltaya bindi. 30-40 sn. lik bir mücadele sonrası kıyıya aldım.

hgdh.jpeg

Benim için keyifli bir sabah oldu. Umarım sizde okurken keyif almışsınızdır. Hepinize sağlıklı, mutlu günler ve keyifli avlar dilerim. Diğer bir paylaşımda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Ekli dosyalar

çağrıbey

Aktif Üye
Adı
Çağrı ECE
Ben de popper ile turna avı yapmıştım timsah gibi yandan gelip saldırmalarını izlemek gerçekten çok zevkliydi :)

roxy

Aktif Üye
Adı
Batuhan Candan
Güne güzel bir başlangıç olmuş.Rastgelsin.

Bulut Emir

Yeni Üye
Adı
Bulut A.
Kan Grubu
A Rh Pozitif

Bulut Emir

Yeni Üye
Adı
Bulut A.
Kan Grubu
A Rh Pozitif

hari76

Daimi Üye
Adı
Hamdi
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Güzel av olmuş tebrikler Bulut, turna biraz obez olmuş gibi :) yada midesin balık tarzı bir şeyler var .

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Bulut
Çok güzel bir av olmuş.
Her zaman rast gelsin

Bulut Emir

Yeni Üye
Adı
Bulut A.