Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

4+5 Levrek

dr.zeki

Aktif Üye
Adı
zeky
Sevgili levrek-seven arkadaşlar;

Dün İstanbul'dan gelen, levrek sevdasıyla kilometreler kateden arkadaşların güzel haberlerini Bülent Abi'den ( Horozbina ) alınca soluğu Ayvalık dolaylarında aldım. Bülent Abi öncülüğünde , zeytinliklerin içinden gidilen, keçi yollarından inilen, en bakir koyları kırbaçlayan bu arkadaşlar güzel levrekler almışlardı ben vardığımda. Sahteleri kopartan levrekler çoktan arazi olmuşlardı. 1 saat atçekten sonra misafirlerim dolayısıyla erken dönmek zorunda kaldım. Ama 1-2 kg lik paşalar iştahımı iyice kabartmıştı. Sabah erken bir saate bir arkadaşımı da alarak yola çıktım... Müthiş poyraz su üstünü çırpındırdığı gibi kulaklardan uğultuyu, ve dondurucu soğuğu beraberinde getiriyordu. Sanırım 5 ya da 6. atışta kıyıya 10-15 mt. kala o müthiş kafa darbeleri başladı. Reklam yapmayı sevmem ama yeni makinam ile artık balığın büyüklüğünü tahmin edemez oldum. Arkadaşa bağırmaya başladım. "Serkan kepçe, kepçe". Aslında endişem balığı kaçırmaktan ziyade ,vizemin dolacak olmasındandı. Ne de olsa 1 ocaktan beri tık dememişti. O yüzden kiloluk bir levrek vizeyi 1 hafta otomatik olarak uzatacaktı. Balığı çektiğim o bir dakikada aklımdan bunlar geçiyordu. Arkadaşım kepçeyi sudan çıkardığında vize otomatik olarak 1 ay uzamıştı. Sanırım 3 kg dedi arkadaş. Artık daha keyifli atçeke devam edebilirdim. En büyük levreğimi tutmuş olmak ,beni sevindirmişti. Bu merada ilk defa levrek tutuyordum. Hemen Bülent Abiyi aradım. Ekibi toparla da gel, levrek devam dedim. Arkadaşa da sahtesinde değişiklik yapmasını önerdim. On dakika kadar poyraz gücünü azalttı. Sonrasında uğultuyla geri döndü. Birkaç dakika geçmemişti ki bu kez daha önce olmadığı biçimde kamış eğildi. İlk levrek kalama almamışken ,ikincisi kalama aldı. cırrrr. Serkan koş bu kez büyük galiba diye bağırdım. Serkan hemen yanımda bitiverdi. Göğüs çizmeleri olduğundan suya girdi. İp bir anda boşaldı. kurtulmuşmuydu. Hayır levrek bana doğru yüzmeye başlamıştı. hem de ne hızla. Hemen ve hızlıca makinayı sarmaya başladım. gerçekten de iyi mesafe kat etmişti. Boşluğu hemencecik toparladım. Ama rakip ciddi. Taktik değiştirdi.
Cırrrrrr, cırrrrrr, cırrrrrrr. Kalama sıkıya yakın. İlk levrek hiç kalama alamadı sıkılıktan. demek ki biraz daha büyük ya da inatçı. 2 dk. geçti ama görünürde kimsecikler yok:) Yaktım tepe lambamın ışığını ve gördüm o silüeti. Maşallah dedim içimden. Aramızda tek engel suyun bir karış altındaki kocaman kaya kütlesi kalmıştı. O kayanın altına girmek için elinden geleni yaptı. Samimiyetimle söylüyorum onun bu cansiperane mücadelesi beni duygulandırdı. Saygım daha da arttı denizlerin sultanına. ( SULTANS OF THE SEA :)) Kepçeden bile kurtulmak istese de arkadaşım Serkan - ki teşekkür ederim kendisine- ustaca aldı kumlara ... Mutluluk, sevinç, heyecan, yorgunluk...Yaklaşık 20 dk sonra da Serkan bir levreği kandırdı. Ve bir macera da anlatılmak üzere sona erdi. Ben yazmaktan yoruldum, umarım siz okumaktan yorulmamışsınızdır.

Önemli bir duyuru: Kayalarda levreğin ipi sürterek kurtulmasına şahit olduğumdan son 45 cm. mono misina ekledim. Nasıl eklediğimi merak eden olursa bir ara fotoğraflarım. Sağlıcakla kalın.

Kamış: Zor alışsam da tek geçerim. yesei Seabass 270 mh ( sert ama trofelik)
makina : exsence 4000s
İp: whiplash pro moss green 0.06
misina: effe latex super soft 0.35
sahte: dışı BJK, kalbi GS :)

Sigara Serkan'ın, ben kullanmıyorum. Küçük olan levrek de onun :) 2300 gr.

yıl 2011

yıl 2014

Adı
cengiz coşkun
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Tebrikler,güzel av olmuş.

ErdalYildiz

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Maşallah diyelim.Çok güzel av olmuş. Tebrikler. ..

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Ah o büyükleri kaçırmayacaktık Zeki. Kaçan balık büyük olur sözü kadar doğru bir laf yok. Kolay değil büyük balığı almak. Resimleri çekmek için de güzel yer bulduk,
:D
Etrafa bakıp çakma mera resminin olduğu yeri boşuna aramayın. Artık gizlemeye başladık böyle yerleri bulana kadar araba paraladım.

Dün birini kepçeye dahi sokamadım. Kepçe küçük geldi. Diğeri kepçeyi darmadağın etti. Çizmelerin içi su doldu. Ama o soğukta çıplak ayak bir saatten fazla İstanbuldan gelenlerin hatırına bekledim. Neyse onlar da başkalarının sultan mı haremağası mı dedikleri levrecikleri yakalayıp hayatlarında ilk kez levrek yakalamış oldular. 3-4 gün Sarosta volta atıp küskün ve yorgun yanıma düştüler. Onlara börek açtım pilav yaptım, ,içmedim içirdim, yemedim yedirdim besleyip kendilerine getirip, levrek tutturdum, yavaş çek, hızlan, dur bekle, kepçe, misinanın ucunu bana bırak. Çoğu kaçtı ama kendi yakaladıkları levreklerle 1 saat önce İstanbul yolunu tuttular. Bunların yanında Türkiyede olduğumuzu unutturmayan trofe çuval, poşetler de kıyıya çekip levrek diye beni oradan oraya it gibi seğirttirdiler. Yeter ki çocuklar sevinsin diye sulara girdik. Anca bu oldu. Ne de olsa Balık Sevdam üyeleri bir çok da para harcamışlar malzeme av turu vs.. Bu av Turu ise benim av turumdu. Bir daha Saros'a gitmemek için Sarosa küfür edip gittiler.

Ben de güzel resim çekiyormuşum. Suç benim telefondaymış. :D

Seni tebrik için verdiğim İma komomoyla daha nicelerini yakala.

Moderatör tarafında düzenlendi:

anesthesia

Aktif Üye
Tebrikler Hocam, muhteşem paşalar, muhteşem sunum

Ama kusura bakma; Delikanlı bu paşaların toplamını da geçmiş şimdiden valla. Maşallah

nuri deniz

Aktif Üye
Dr.Zeki;
Seni kutlarım...Raporun harika resimlerde fevkalade...sana helal olsun diyorum...

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Yaw Zeki sen durmadan çocuk mu yapıyorsun?

İkincisi kim:)

Yukarıdakini yanıtı yazdıktan sonra okudum. İğnenin bir ucunun kırıldığını diğerinin açıldığını yazmayı unutmuşsun.

Evet iğne kırıldı, 0.20 spider wire ipin koptuğuna inanmayanlara duyurulur.
Dün ilk kez kullanılan 0.16 spider wire ucunda Daiwa SH ile kopartan levreği tebrik ediyorum. Levreğin diğer ucunda ise forum üyesi misafirim Senihcan vardı.
Umarım kalomanın ne kadar önemli olduğunu kavramıştır.

İnce Çizgi sahibi Bülent nasıl kaçırıyorsunuz diye şaşıyor. Yukarıdakini iki katını düşünün.

anesthesia

Aktif Üye
Amatörün 5 kgdan küçük trofe sonrası ikinci için olta atması serbesttir.
Biliyorum Sayın Horozbina. Delikanlının muazzam hızla büyümekte olduğuna işaret etmek üzere o mesajı yazmıştım :) bundan 5 yıl sonra da hocamın tutacağı levrekleri yine aynı metodla mukayese etmemize izin vermesini dilerim:)