Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kalamar Sübye Ahtapot Avcılığı

Berke Öztürkmen

Daimi Üye
Adı
BERKE ÖZTÜRKMEN
Akşam bu senenin ilk mantarlı sistem kalamar denemesine çıktım. Biz 3 arkadaş avlanmamıza rağmen hiçbirimizin oltasına uğrayan olmadı. Ben bir yandan da spin ile sübyeyi yokladım ve 5 adet aldım. 1100 gr. geldi hepsi. Telefonum flaş patladığında resetlendiği için kapkaranlık bir fotoğraf da çekmek istemedim. Akşam sübyeleri alan sahteleri fotoğraflayacağım.

ocormanck

Aktif Üye
Adı
Osman
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Hiç ahtapot sevmem . Yeminle canımı çektirdiniz ya :) rastgelsin

Berke Öztürkmen

Daimi Üye
Adı
BERKE ÖZTÜRKMEN
Bugün hava çok soğuktu. Avlanan çok kişi yoktu. Bunda kalamar ve sübyenin az olmasının payı var. Normalde bu zamanlarda sahil kalabalık olurdu. Bende biraz avlamak için indim ve aşağıdaki tek babacanı yakalayabildim ama boyu gerçekten güzel. Bu arada sahte ucuz 2,5 tl'lik sahtelerden ve boyu 3,0.
IMAG1332.jpg
Körfezin giriş tarafına kıyıya küçük tekneler (bu sene sayıları çok fazla) ağ döşedikleri için tahminim içeriye girecek balıkların cins farketmeksizin %70 ini topluyorlar.
Herkes bir şekilde ekmek parasını kazanmalı. Ama bir gerçek var ; Balık miktarı her geçen sene azalıyor. Bu sene kıyıya ağ atan ufak tekne sayısında müthiş bir artış var. İnciraltı, Sahilevleri, Güzelbahçe çizgisi körfezin giriş hattıdır bilmeyenler için belirteyim. Ve bu çizgi boyunca bu sene kıyıdan olta atmak çok zor çünkü her yerde patlaklar (bidon) ile kıyıya döşenmiş ağlarla dolu. Resmen millet olarak kendi bacağımıza sıkıyoruz.

Dün güzelyalı da bir balıkçıda ufacık çinekoplar gördüm. Boyları belki 12-15 cm civarı. Yazık. Bir ara balık yakalayan tekneler balıkları kıyıya belirli noktalardan çıkartabilecekler bu noktalarda bakanlığın kontrolörleri olacak gibi bir proje falan vardı. Hepsi hikaye. Denizleri kurutmaya devam ediyoruz.

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Bugün hava çok soğuktu. Avlanan çok kişi yoktu. Bunda kalamar ve sübyenin az olmasının payı var. Normalde bu zamanlarda sahil kalabalık olurdu. Bende biraz avlamak için indim ve aşağıdaki tek babacanı yakalayabildim ama boyu gerçekten güzel. Bu arada sahte ucuz 2,5 tl'lik sahtelerden ve boyu 3,0.
Ekli dosyayı görüntüle 10854
Körfezin giriş tarafına kıyıya küçük tekneler (bu sene sayıları çok fazla) ağ döşedikleri için tahminim içeriye girecek balıkların cins farketmeksizin %70 ini topluyorlar.
Herkes bir şekilde ekmek parasını kazanmalı. Ama bir gerçek var ; Balık miktarı her geçen sene azalıyor. Bu sene kıyıya ağ atan ufak tekne sayısında müthiş bir artış var. İnciraltı, Sahilevleri, Güzelbahçe çizgisi körfezin giriş hattıdır bilmeyenler için belirteyim. Ve bu çizgi boyunca bu sene kıyıdan olta atmak çok zor çünkü her yerde patlaklar (bidon) ile kıyıya döşenmiş ağlarla dolu. Resmen millet olarak kendi bacağımıza sıkıyoruz.

Dün güzelyalı da bir balıkçıda ufacık çinekoplar gördüm. Boyları belki 12-15 cm civarı. Yazık. Bir ara balık yakalayan tekneler balıkları kıyıya belirli noktalardan çıkartabilecekler bu noktalarda bakanlığın kontrolörleri olacak gibi bir proje falan vardı. Hepsi hikaye. Denizleri kurutmaya devam ediyoruz.

Berke öldürmemişsin sübyeyi. Ben artık yakalar yakalamaz marangoz iskarpelasını iki kez sokarak anında beyazlatıyorum. Hem kalamar hem sübye ayrıca ahtapotu da.
Ahtapotu eskiden topuk darbesi ile öldürüyordum.

Berke Öztürkmen

Daimi Üye
Adı
BERKE ÖZTÜRKMEN
Bugün işlerim erken biteceği için kafamda akşamüstü sahilde biraz olta atma düşüncesi vardı. Balık beklemiyordum çünkü arkadaşlardan aldığım duyumlar ağcılardan balık kalmadığı ve boş dönüldüğü yönünde idi. Benim yine de olta sallamam gerekliydi çünkü ağrılarım artmıştı :D
Bir arkadaşım ile sözleşip indiğimizde bir abimizi daha avlanır bulunca 3 kişi yan yana hem muhabbet hem av güzel bir ekip oluşturduk. Ben bir yandan mantarlı kalamar bırakması bir yandan da at çek ile çalışıyordum. Saat 18:00 e yaklaşırken yani tam zamanında ilk vuruş benim mantarlıya geldi. Yeşil ışık suda battı ve görünmez oldu. Koşup takımı kaldırdım ve boşluğu alıp kamışı indirdim ve yatay pozisyonda hafif sararak kalamarın ağırlığını hissettim. Güzel güzel basıyordu. Fazla büyük değildi. Yavaş yavaş sarıp kıyılattım ve arkadaşım kepçeyi vurup kalamarı betonun üzerine aldı.
Bu sene çalışma saatlerimden dolayı balığa çok vakit ayıramıyorum ve balığın da azlığı hevesimi iyice kırdı. Bu senenin ilk kalamarını daha yeni tutabildim. +1.
Benim kalamardan sonra 2 dk. geçmemişti ki yanımdaki iki arkadaşımın da oltalarına kalamar vurdu. Anlaşılan sürü geçiyordu. Ama ne yazık ki kaçmanın bir yolunu buldular ve sahtelerden kurtuldular. Bu gaz ile 19:30 a kadar ava devam ettik ama vuruş alamadık. Bu da günün tek skoru kalamarımız. Aşağı yukarı 25 cm civarı. 310 gr. geldi.

IMAG1414.jpg

Berke Öztürkmen

Daimi Üye
Adı
BERKE ÖZTÜRKMEN
Bu akşamda yine tam ümidi kesmiş gözümü mantarlı kamışın ışığına dikmiş elimdeki at-çek kamışını ağır ağır sararken elimdekinde bir ağırlık hissettim ve tsmayı vurdum. O da karşılık vererek basmaya başladı. Çekmeye başlayınca mücadeleyi bıraktı hatta sübyeymiş dedim içimden. Kıyıya yaklaşınca kırmızılığı ve uzunluğu görünce sevindim. Riske girmeden kepçe ile betonun üzerine yatırıverdik. Sahte ucuzlardan fosfor modifiyeli. Kalamar 390 gr geldi.
IMAG1423.jpg IMAG1424.jpg

senihcan

Daimi Üye
Adı
Senih Can Kardeş
3 günlük Bülent abinin yanına yaptığım balık yolculuğunda sonunda hedef avlarımdan birinde başarıya ulaştım ve sonunda Bülent abimin @Horozbina çabaları sayesinde bende ilk kalamarlarımı tuttum :) Sahte olarak shimano egixile keimura 3.0 pempe renkliyi kullandım. Herkese kalamar ve sübye avı denemeleri yapmalarını öneririm gerçekten çok kyifli özellikle kalamarın su püskürtüp kurtulmaya çalıştığı an güzel kalama alıyor :)

Ekli dosyalar