Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

palaska, kravat, kayış veya sabre

tırtıl

Aktif Üye
Adı
Atilla Coşkun
Herkese merhaba,
Başlıkta da yazdığım gibi , palaska, kravat, kayış veya sabre olarak adlandırılan balığın avından henüz geldim. Akyaka'da mandirek, büyük traplen ve maden iskelesinde bu balıktan bolca bulunmakta. Eşim, oğlum ve ben hava karardıktan sonra maden iskelesine bu balıktan avlamak için gittik. Geçen sene genellikle ekim, kasım ve en maksimumunu aralık ayında tutmuştuk bu balıklardan. O zamanda avını sabah hava aydınlanmaya yakın sahtelerle yapmıştık. Nasıl hatırladığımı sorarsanız, ajandama bakmıştım. Mesleğim gereği yaptığım herşeyi not etmek gibi kötü bir huyum var. Bu yüzden ne zaman balığa çıksam, balık tutsamda tutamasamda mutlaka avla ilgili bilgileri (yer, zaman, hava durumu, kullandığım takım v.b) ajandama not ederim. Herhangi bir zaman canım balığa çıkmak isterse, ajandama bakar ve yer belirlerim.
Bu sefer aavı canlı bırakma ile yapacaktım. Yemlik balık tutmak için biraz geç kalmıştık ama yanımda iki sabırlı çırağım vardı. Yarım sat içerisinde, bir, iki derken 20' ye yakın gopes yakalamışlardı. Ben de çelik misina ucuna takılı bırakma iğneme bu balıklardanan takarak (su üstü şamandıra ve fosfor) ava başladım. Balıklar çok kurnaz, önce yemi ağzına alıyorlar ve gezdirmeye başlıyorlar. Eğer acele edip heyecanla hemen çekerseniz avcunuzu yalarsınız. Bu yüzden, yem balığını alan balığı çekmek için acele etmeyeceksiniz. Zaten, şamandıradaki ışıktan nereye gittiğini tahmin edersiniz ve bu süre içerisinde devamlı misina salacaksınız. Yeterince verdiğinizi düşündüğünüzde de tasmalayacaksınız. İnanın bu balığı çekmesi de, yemesi de çok zevkli. Sudan çekerken, kendisini yere dik olacak pozisyona getiriyor ve böylece inanılmaz bir mukavemetle karşılaşıyorsunuz. Neyse avın sonunda yeterince balık tuttuk. Hepimize rast gelsin.

Avlandığım yer, Maden İskelesi
4.jpg

1.jpg

3.jpg

hasandh

Aktif Üye
Adı
Hasan
tebrik ederim iyi av güzel paylaşım...

scorpion26

Daimi Üye
Güzel bereketli bir av olmuş. Tebrikler.

YaşaR

Moderatör
Yönetici
Gold Üye
Adı
YaşaR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Avınızı tebrik ederim, merak ettiğim bu balığın nasıl hangi yöntemle pişirildiği servis edildiği.
Anlatırsanız çok sevinirim. :)

Rastgelsin.

MADMAN

Aktif Üye
Adı
kemal
merhabalar güzel av olmuş rast gelmiş balıklarda güzel paylaşımda :harika:

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Atilla
Ailece güzel bir av yapmışsınız.
O iskelede çok güzel bir sahtemi bırakmıştım yıllar evvel.. :)

tırtıl

Aktif Üye
Adı
Atilla Coşkun
tebrik ederim iyi av güzel paylaşım...
daha iyileri size rast gelsin

Avınızı tebrik ederim, merak ettiğim bu balığın nasıl hangi yöntemle pişirildiği servis edildiği.
Anlatırsanız çok sevinirim. :)

Ben fleto çıkarıyorum. Bu aralar daha yeni yeni yağlanıyor. O yüzden tavada kızartması güzel oluyor. Aralık ayından sonra tutulanların ızgarası çok daha güzel olur.

Rastgelsin.

sabora

Daimi Üye
Adı
Sabahattin BORA
Tebrikler, hem avınız hem anlatımınız için. İlk defa gördüğüm bir balık ama siz yeminden tekniğine tam bir rapor vermişsiniz. Bence mükemmel bir rapor olmuş.