Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

13,5 hp motor icin ehliyet (ADB)gerkmezmi?

maceracı

Yeni Üye
Adı
gökhan delimanlar
Selam dostlar,
Siz de mutlaka - 05.05.2013 tarihli Oguzsen nick´li arkadasimizin - Arkadaş tekne almadan önce lütfen bana bizzat danışın - konu baslikli mesajini - okumussunuzdur.
Arkadasimiz oguzsen, bu mesajinda "13,5 luk dıştan takma ehliyet gerektirmez 2 yıl önceye kadar bu sınır 9.9 du değişti." diye yazmis. Yani bu mesajdan benim anladigim: 2011 yilinda amatör denizcilik mevzuati degistirilmis ve bu yeni mevzuata göre 13,5 hp ye kadar olan motorlar icin ehliyet (ADB) gerekmez. Bu mevzuatin ne zaman degistiginden haberi olan varmi? Ben hala Motor sinirinin 9,9 hp oldugunu biliyorum ve hicbir yerde 13,5 hp diye ne bir sey okudum ne de duydum. Eger bu dogruysa muhtesem birsey. Bu degisiklik hakkinda malumat sahibi olan arkadaslardan cevap bekliyorum. Ayrica oguzsen arkadasimiz bu degisik bilgisini nereden edinmisse bize aciklarsa cok sevinirim.
Selamlar

TekAdam

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Süleyman Vedal Kahramanoğlu
Kenan merhaba,

Daha önce sana bu linkleri vermiştim ama görmedin sanırım ;)

http://www.amatordenizcilik.com/index.php?Type=egitimler&related_id=316&id=409

http://www.adf.org.tr/sikca-sorulan-sorular.html

Bu linklerde aöık aöık herşey yazıyor. Daha fazla bilgi için de iletişim numaraları veya e-mail adresleri var. Bu kuruluşlar resmi yerler, sağdan soldan kulaktan dolma bilgilerle kafanı karıştırmak yerine buralardan sağlıklı bilgileri almanı tavsiye ederim

Ve, Sahil Güvenlik Komutanlığı sitesinde de 10 HP'dan büyük motorlar için ABD alınması gereklidir açıklaması yapılmış, bilgine...

maceracı

Yeni Üye
Adı
gökhan delimanlar
Merhaba Süleyman bey kardesim,
bana vermis oldugun linkleri gördüm ve okudum okumasinada, Oguzsen Nick´li arkadasin bu bilgileri nereden aldigini cok merak ettim dogrusu.

TekAdam

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Merhaba Süleyman bey kardesim,
bana vermis oldugun linkleri gördüm ve okudum okumasinada, Oguzsen Nick´li arkadasin bu bilgileri nereden aldigini cok merak ettim dogrusu.
Ben de aynı merak içerisindeyim Kenan, umarım bu konuyu görür ve gerekli bilgileri bizimle paylaşır

TekAdam

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Aklımdayken şunu da söylemek istiyorum. Bu gün belki küçük motorlu bir teknenin sana yeteceğini düşünebilirsin ama yarın emin ol yetmeyecek. İşte o zaman ehliyet alma ihtiyacı hissedeceksin ama şimdiki kadar kolay olur mu onu da düşünmen gerekir ;)

turna

Aktif Üye
Adı
F.Mehmet KORAY
ADB motor için değil tekne için dir,

TekAdam

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Mehmet ağabey,

Tekne için olan Amatör Tekne Belgesi'ydi (ATB), şimdiki adıyla Bağlama Kütüğü Ruhsatnemesi oldu. Amatör Denizci Belgesi (ADB) ise denizde motor gücü 10 HP'dan (beygir) büyük motorlu deniz araçlarını kullanabilmek için aldığımız ve Uluslararası Sular'da da geçerli belgedir.

Benim bildiğim bu şekilde, sanırım bu konuda hemfikiriz :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

NiGHTMaRe07

Aktif Üye
Adı
AŞKIN ATEŞ
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bilgilendirme için teşekkürler..

Focush

Yeni Üye
oğuzsen kullanıcı isimli 21 yaşındaki genç kardeşimiz "arkadaş tekne almadan bana danışın" şeklinde 30 yıllık denizci edasıyla olaya dalınca, haliyle bazı tuhaf bilgiler paylaşıldı o konuda.

Süleyman abinin söylediği gibi 9.9 hp ye kadar belgesiz deniz aracı kullanabilirsiniz.

Son zamanlarda bazı uyanıklar ADB ile özel yatlarda çalışmaya başlamış, gerçek kaptanların önünü tıkamış, haksız kazanç sağlamış ve insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atmışlardır.
Bu sebeple yakın zamanda detayını tam olarak bilmesemde ADB sahibi denizcilerin bazı yetkileri kısıtlanmıştır.
Önümüzdeki dönemde bu kısıtlamalar artabilir veya bu belgelere bukadar kolay sahip olmak engellenebilir, hatta yüksek ihtimalle mevcut sınavlar ve kurslar ağırlaştırılacaktır.

Bilginize...