Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

15 ocak 2020 balıkçılığın tadını sonunda alabilmem

Adı
hakan
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
saat gece yarısı 3. uyku tutmuyor. kalktım hazırladım takımları. hanım benden daha deli, düştük yollara. yolun ortasında kar yağışına tutulduk. ölmek var dönmek yok o saatten sonra. zaman da var nasıl olsa sabaha, tın tın tın.. gittik meraya. kadınlar narin canlılar; kar ve soğuk yıldırdı açmadı takımları arabada kaldı. ben gelmişim oraya kadar durur muyum? girdim tulumlarla denize. nasıl soğuk..

şimdi ben yazmayı seven adamım. o konuda bir anlaşalım. kalemimin de güçlü olduğunu söylediniz ya, allaaah, durdurabilene aşk olsun. neyse.

şeye çok bozuldum. yeni bir sahte aldım. oturdum saatlerce nasıl yüzdürülür, nasıl aksiyon verdirilir, nasıl daha avcı olur videosu izledim. sağ olsun akif abi konu hakkında bilgisini ve tecrübesini aktardı araştırıp söylediği biçime getirdim. her şey mükemmel. bir tek tecrübe etmek kalmış geriye. gittim, başladım savurmaya ve aksiyonu tam manasıyla vermeye çalışmaya..

gün nasıl güzel ağarıyor. allahım böyle bir zevk olamaz. benim hatun uyuyor arabada, gün ağarıyor. su durgun. suda şıpırtı yapmadan yavaş yavaş yer değiştirerek atıp çekmeye devam ediyorum. arabanın yanına biri arabasını çekti. bir süre baktım oyalandı orada, huylandım. hop geri dön. sonuçta ıssız yer. geldim uyanmış benim hatun. bindim arabaya başka meraya..

şimdi pek sevgili çaylak arkadaşlarım, gördüğüm kadarıyla levrek avında hangi gün hangi havada hangi sahte ile levrek aldığınızdan daha önemli bir konu varsa o da hangi gün hangi havada hangi sahteyle alamadığınızdır. balık alamadığınız her gün sizin için ayrı bir tecrübedir. neyi yanlış yaptığınızı bulduğunuzda bir sonrakinde o konuyu spontan biçimde doğru seçmiş oluyorsunuz. öğrenmek diyorlar adına. en azından bende böyle oluyor. not edin. her şeyi, havayı, basıncı, dalga boyunu, saati.. balık alsanız da almasanız da.

geldim meraya girdim suya yeniden. bir vuruş almışım ki sormayın. murat abinin yerinde olsam söverim ben bana. hakkıdır valla. adam teee ne zaman dedi “levrek avına sakın kepçesiz gitme diye. aklıma tüküreyim. pıt!
ayağımın dibine kadar getirmiştim. o son kafa darbesi..

geriye aşağıdaki fotoğraf kaldı. sanırım 3-4 kilo arasıydı; ilk trofem olacaktı.

demem o ki,
balığı kaçırdım. yeni sahtemi balığın ağzında kaçırdım. ama en en en zevkli avımdı. sanırım sonunda balık yakalamaya gitmenin bir araç olduğunu kavrayıp avdan zevk alıp günün tadını çıkarmayı başardım.
herkese rast gelsin.

Ekli dosyalar

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Hakan
Sürekli yeni maceralara koşmaya başladın, korksun artık levrekler senden.. :)

Takım bilgisi vermediğin için sorayım;
Kamış, makine, ip, leader, sahte nedir?

O ip ya da misina neden kopuyor sürekli, bunu bilmek gerek.
Çok mu zayıf, çok mu ince, kamış ya da makinen de bir pürüz var da zayıflatıyor mu?
Balık vurunca "kıyıya da yakın gibi görüyorsun" geri geri yürüyerek balığı kuma/karaya yaslayarak alabilirsin.
Su içinde zapt etmek istiyorsan kepçe şart ama kepçe taşımak da dert. Üzerinde balığı dudaklarından yakalamaya yarayan "lip grip" olması da bir balıkçının olmazsa olmazlarından.

Şuna eminim ki kaçan balık her zaman için kovaya atılandan daha çok hatıra bırakıyor.
Her zaman rast gelsin

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Muhtemelen düğümde klipse atılan düğümde sorun var. İkinci sorun Şeref abinin dediği gibi kıyıya geri geri yürüyüp kara kıyıya balığı getirmen gerekirdi. İskele, tekne veya falez gibi bir yerde değilsek, düğümümüz de sağlamsa levreği kepçesiz kıyılatabiliriz.

Adı
hakan
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Tebrikler Hakan
Sürekli yeni maceralara koşmaya başladın, korksun artık levrekler senden.. :)

Takım bilgisi vermediğin için sorayım;
Kamış, makine, ip, leader, sahte nedir?

O ip ya da misina neden kopuyor sürekli, bunu bilmek gerek.
Çok mu zayıf, çok mu ince, kamış ya da makinen de bir pürüz var da zayıflatıyor mu?
Balık vurunca "kıyıya da yakın gibi görüyorsun" geri geri yürüyerek balığı kuma/karaya yaslayarak alabilirsin.
Su içinde zapt etmek istiyorsan kepçe şart ama kepçe taşımak da dert. Üzerinde balığı dudaklarından yakalamaya yarayan "lip grip" olması da bir balıkçının olmazsa olmazlarından.

Şuna eminim ki kaçan balık her zaman için kovaya atılandan daha çok hatıra bırakıyor.
Her zaman rast gelsin
öncelikle teşekkür ederim şeref abi. güzel bir gündü gerçekten. denizin içinde avlanırken güneşin doğuşunu izlemek paha biçilemezdi. levreklerin çekeceği var hakikaten. ama yakala bırak yapacağım bir süre, malum yumurta dönemi. gerçi ben başka balığa diye atıyorum levrek geliyor, istediğimde gelmez.. 😂

takım bilgisini unutmuşum;
yine shimano vengeance 3-15 210cm kamış, daiwa fuego lt 1000d makine, caperlan tx8 0.08 ip misina ile avlandım. lider yoktu yine çünkü sipariş etmedim henüz. light spin/lrf için alacağım eşyaları/sahteleri belirleyip toplu almak istedim.

ip neden kopuyor?
yanıtını buldum ben aslında; ben kalamayı balığı ileride yakaladığımdan 90-120 derecelik bir açıya göre ayarlıyorum. ama balık ayağımın dibine geldiğinde ipin açısı azalıyor ve 60-90 dereceye geldiğinde balığın kafa darbesi aynı olduğu halde fizik kurallarına göre makine’ya güç eşit gitmeyip kamışta kaldığından kalama açmıyor ve ip patlıyor. kalamadan sabep olduğunu düşünüyorum. yani kalamayı yine aynı biçimde ayarlayıp balık yakınlaştıkça kalamayı kontrollü bir biçimde açmam gerekiyor ki ip patlamasın. yani en azından benim çıkarımım bu yöndeydi. doğru mu yanlış mı zaman gösterecek sanırım.

kepçe meselesini murat abi söylemişti sahiden, ama tabii ben “zaten balık yakalayamıyorum ne kepçesi” diyerek almamıştım 😂 kıyıya yürümeme meselesi de yanlış özgüvenden sebep; birkaç tane balık aldım ya, balık yorludu diye bekleyip kamışa çift elle satılıp ayağımın dibinde pes etmesini bekleyip sonra gidip solungaçlarından tutacaktım; olmadı tabii 😂 kendimi “zaten salacaktım” diye avutuyorum 😂 kepçe için grup halinde ava gitmek lazım; kepçe sahilde duracak o an boş olan kepçeyi alacak falan.. yoksa taşımak hakikaten zor, ama bulacağım bir yöntemini.

bu arada yeni maceram sahtenin gagasını törpüleyip dalarını azaltmak. yeni yeni şeyler deniyorum sürekli :)

Adı
hakan
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Muhtemelen düğümde klipse atılan düğümde sorun var. İkinci sorun Şeref abinin dediği gibi kıyıya geri geri yürüyüp kara kıyıya balığı getirmen gerekirdi. İskele, tekne veya falez gibi bir yerde değilsek, düğümümüz de sağlamsa levreği kepçesiz kıyılatabiliriz.
düğümüme güveniyorum ya, basit ama palomar atıyorum. oldukça çeker değeri yüksek. açıkladım neden koptuğunu bana göre ama tabii emin değilim, zaman gösterecek.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
öncelikle teşekkür ederim şeref abi. güzel bir gündü gerçekten. denizin içinde avlanırken güneşin doğuşunu izlemek paha biçilemezdi. levreklerin çekeceği var hakikaten. ama yakala bırak yapacağım bir süre, malum yumurta dönemi. gerçi ben başka balığa diye atıyorum levrek geliyor, istediğimde gelmez..

takım bilgisini unutmuşum;
yine shimano vengeance 3-15 210cm kamış, daiwa fuego lt 1000d makine, caperlan tx8 0.08 ip misina ile avlandım. lider yoktu yine çünkü sipariş etmedim henüz. light spin/lrf için alacağım eşyaları/sahteleri belirleyip toplu almak istedim.

ip neden kopuyor?
yanıtını buldum ben aslında; ben kalamayı balığı ileride yakaladığımdan 90-120 derecelik bir açıya göre ayarlıyorum. ama balık ayağımın dibine geldiğinde ipin açısı azalıyor ve 60-90 dereceye geldiğinde balığın kafa darbesi aynı olduğu halde fizik kurallarına göre makine’ya güç eşit gitmeyip kamışta kaldığından kalama açmıyor ve ip patlıyor. kalamadan sabep olduğunu düşünüyorum. yani kalamayı yine aynı biçimde ayarlayıp balık yakınlaştıkça kalamayı kontrollü bir biçimde açmam gerekiyor ki ip patlamasın. yani en azından benim çıkarımım bu yöndeydi. doğru mu yanlış mı zaman gösterecek sanırım.

kepçe meselesini murat abi söylemişti sahiden, ama tabii ben “zaten balık yakalayamıyorum ne kepçesi” diyerek almamıştım kıyıya yürümeme meselesi de yanlış özgüvenden sebep; birkaç tane balık aldım ya, balık yorludu diye bekleyip kamışa çift elle satılıp ayağımın dibinde pes etmesini bekleyip sonra gidip solungaçlarından tutacaktım; olmadı tabii kendimi “zaten salacaktım” diye avutuyorum kepçe için grup halinde ava gitmek lazım; kepçe sahilde duracak o an boş olan kepçeyi alacak falan.. yoksa taşımak hakikaten zor, ama bulacağım bir yöntemini.

bu arada yeni maceram sahtenin gagasını törpüleyip dalarını azaltmak. yeni yeni şeyler deniyorum sürekli :)
Kopma sebebi eğer alakasız bir yerden değil de klips civarından kopuyorsa ya da açılıyorsa düğüm ne atıyorsan ya değiştirmeli ya da misinayı yakmadan sıkmalısın.

Sahteyi de merak etmiştim nasıl kullanılır diye sorduğun için. Bir de suyun içinde ve sonra karada balığı zapt etmek için lip grip meselesi var. Eğer yoksa bütçene uygun olanlarından bir tane edinmelisin.
50 liraya da var, 1050 liraya da. 1050 lira olanı balığı yakaladın mı atıyorsun suya dudağından kapıp getiriyor sana.

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Grip kesinlikle olmalı. Yoksa ciddi bir balıkta ciddi kazalar olabilir. O sahteyi çıkarırken iğneler bizi hastanelik edebilir.

Adı
hakan
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Grip kesinlikle olmalı. Yoksa ciddi bir balıkta ciddi kazalar olabilir. O sahteyi çıkarırken iğneler bizi hastanelik edebilir.
yani ben biraz kendim sağlıkçı olduğumdan ilk olarak tetonoz aşısı oldum balıkçılığa başladığımda. çünkü kötü bir şey. eğer elime saplanırsa da küçük bir cerrahi operasyon olur gibi pek korkmuyorum ama gripper alacağım bir tane; balık tutmaya başlayınca listeye ekledim :) teşekkür ederim öneri için :)

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Hocam balığın ağzındaki sahte elimize saplanırsa ve tek başınaysanız beyin cerrahı olsan ne fayda. Çırpınan balık + sahte + elimiz şeklinde bir horon başlar ki tam seyirlik.