Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

2000lik Makina Shimano Mu Daiwa Mı?

@immortal

Aktif Üye
Adı
Kemal G.
Arkadaşlar merhaba,

Halihazırda okuma ctx10 kullanıyorum. Makinemi çocuğum kullanacak. İlgilendiğim makineler var ve bu hafta içi alacağım. 2000 lk makine tercih sebebim çünkü bulunduğum yer itibarı ile levrek ve akya palazı için hafif spin de mümkün. Makineler ve fiyatları şu şekilde:

shimano sedona 2000 FI (380TL)
shimano sahara 2000 FI (500TL)
zorlarsam nasci 2000 (600TL)

daiwa exceler lt 2000 (500TL)
daiwa regal lt 2000 (450TL)

Sorularım:

1- Shimanolar sığ kafa. LRF için sorun yaşar mıyım?

2- Hepsinde aynı HGN dişli yapısı var, sedonada bilya sayısı bir eksik. Bir de nasci sanıyorum su geçirmezlik konusunda ekstra özelliğe sahip.

3- Fiyat performansta gönlüm sedonadan yana ama az daha verip sızdırmazlık ekstrası ile nasci mi tercih etmeliyim?

Son olarak, alacağım makine ile uyumlu ve kullanımda sorun yaşamayacağım 8 örgü ip öneriniz de varsa alabilirim. Teşekkürler.

4- daiwa lar konusunda da bilgi sahibi değilim. Kağıt üzerinde özellikler, özellikle ağırlık ve drag çok iyi ama sağlamlık ve uzun vadede pürüzsüz ve sıkıntısız kullanımda performansları nedir?

hknrgn

Aktif Üye
Adı
hakan
ben nasci derim. ama biraz daha kıyabilirsen stradic CI4+
Zaten biraz daha biraz daha derken uçuyor :) Daiwalar hakında bilgim yok malesef.
ip de tamamen paraya bakar :) Ben daiwa tournament yada shimano karaiki ne vardı. onu tercih ediyorum.

@immortal

Aktif Üye
Adı
Kemal G.
ben nasci derim. ama biraz daha kıyabilirsen stradic CI4+
Zaten biraz daha biraz daha derken uçuyor :) Daiwalar hakında bilgim yok malesef.
ip de tamamen paraya bakar :) Ben daiwa tournament yada shimano karaiki ne vardı. onu tercih ediyorum.
Bilgi için teşekkürler. Aynen belirttiğiniz gibi, o mu bu mu derken o fiyatlara çıkılabiliyor. Yaz döneminde 2 aya boyunca avlanan biri olarak nasci ile sedona arasında kullanımda belirgin fark olur mu mesela? Bu konuda görüşünüzü ya da varsa deneyiminizi alabilir miyim?

İp konusunda belirttiklerinize bakacağım. 0.06 düşünüyorum, uygun mudur?

karacicek

Daimi Üye
Adı
Fatih Karaçiçek
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba Kemal bey ,
Daiwa makineler hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. O yüzden Daiwa mak. ile kıyaslama yapmam doğru olmaz.

Diğer seçenekleriniz arasında , ben Nasci derim.
Bir şeye dikkat edin Eğer ürünün başında C varsa ( Nasci C2000 ) gibi Bir düşük segmentin bady si anlamına gelir. Yani 1000 lik makine boyutunda dır , fakat kafa farklı dır.
Kullandığınız kamış hakkında bilgim yok ama , ağırlık sizin için çok fazla önemli değilse 2500' lik tercih etmeniz öneririm.

Daha uzun ve sıkıntısız kullanırsınız. Yeni makinanız şimdiden hayırlı olsun

@immortal

Aktif Üye
Adı
Kemal G.
Merhaba Kemal bey ,
Daiwa makineler hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. O yüzden Daiwa mak. ile kıyaslama yapmam doğru olmaz.

Diğer seçenekleriniz arasında , ben Nasci derim.
Bir şeye dikkat edin Eğer ürünün başında C varsa ( Nasci C2000 ) gibi Bir düşük segmentin bady si anlamına gelir. Yani 1000 lik makine boyutunda dır , fakat kafa farklı dır.
Kullandığınız kamış hakkında bilgim yok ama , ağırlık sizin için çok fazla önemli değilse 2500' lik tercih etmeniz öneririm.

Daha uzun ve sıkıntısız kullanırsınız. Yeni makinanız şimdiden hayırlı olsun
Fatih Bey merhabalar,

Body olarak küçük olması tercih sebebimdir çünkü lrf avlarında kullanacağım ama yaz döneminde azmak bölgesinde bulunuyorum ve sabah saatlerinde su üstü sahteleri ile de avlanıyorum. Okuma 1000 lik makine ile pek verim alamadım açıkçası, kafa küçük geldi. Bir de makine akıcı değil. Küçük gövde ama akıcı olsun bana yeter diye düşünüyorum. 2500 lük makine bir üst gövde boyutlarında olduğundan yorucu oluyor.

@immortal

Aktif Üye
Adı
Kemal G.
Bir soru daha, shimanolarda geri sarma anahtarı yok. Şimdiye kadarki bütün makinelerimde bu anahtar vardı ve kullanmışımdır. Bu işlevselliği azaltmıyor mu?

karacicek

Daimi Üye
Adı
Fatih Karaçiçek
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bir soru daha, shimanolarda geri sarma anahtarı yok. Şimdiye kadarki bütün makinelerimde bu anahtar vardı ve kullanmışımdır. Bu işlevselliği azaltmıyor mu?
Geri Sarma anahtarının olmaması Avantajdır.:harika:
Ben olsam ; 30.gr için C2000S yi tercih etmezdim. Elbette benim fikrim. Hem daha fazla misina alma avantajı , Hemde fazladan drag kuvveti.
Ama 200. gr ve altı bir tercihiniz olursa ona bir şey söyleyemem.

SHİMANO NASCİ C2000S
Ağırlık: 220gr
Devir: 5.0
Rulman: 4+1
Sarım: 66cm
Drag Kuvveti: 3kg
Sığ kafa ***

SHİMANO NASCİ 2500 FB
Devir: 5.0
Drag Kuvveti: 9kg
Ağırlık: 250gr
Rulman: 4+1
Sarım: 73cm

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Arkadaşlar merhaba,

Halihazırda okuma ctx10 kullanıyorum. Makinemi çocuğum kullanacak. İlgilendiğim makineler var ve bu hafta içi alacağım. 2000 lk makine tercih sebebim çünkü bulunduğum yer itibarı ile levrek ve akya palazı için hafif spin de mümkün. Makineler ve fiyatları şu şekilde:

shimano sedona 2000 FI (380TL)
shimano sahara 2000 FI (500TL)
zorlarsam nasci 2000 (600TL)

daiwa exceler lt 2000 (500TL)
daiwa regal lt 2000 (450TL)

Sorularım:

1- Shimanolar sığ kafa. LRF için sorun yaşar mıyım?

2- Hepsinde aynı HGN dişli yapısı var, sedonada bilya sayısı bir eksik. Bir de nasci sanıyorum su geçirmezlik konusunda ekstra özelliğe sahip.

3- Fiyat performansta gönlüm sedonadan yana ama az daha verip sızdırmazlık ekstrası ile nasci mi tercih etmeliyim?

Son olarak, alacağım makine ile uyumlu ve kullanımda sorun yaşamayacağım 8 örgü ip öneriniz de varsa alabilirim. Teşekkürler.

4- daiwa lar konusunda da bilgi sahibi değilim. Kağıt üzerinde özellikler, özellikle ağırlık ve drag çok iyi ama sağlamlık ve uzun vadede pürüzsüz ve sıkıntısız kullanımda performansları nedir?
Kafadan ilk olarak elediğim makina sahara oldu. yanlış hatırlamıyorsam en ağır makina o.
ikinci olarak çok uzun süre nasci mi exceler mı tartışması yapıldı ve exceler gerçekten nasciye göre bir tık önde makina. tamam nasci de su geçirmezlik var ama hangimiz tutup da makinayı suya sokuyoruz :D misinadan akacak su zaten 300lük alet alsak da sıkıntı yaratmaz ekstra bişeylere gerek yok.
özet olarak nasci veya exceler alın. ben exceler öneririm ama nasci alsanız da sizi üzmez.

İP MEVZUSU
Excelerda ipin daha az kuşgözü yapmasını sağlamak için AirBail sistemi var ve otomatik kalama özellikli bir makinadır. Lrf sisteminde işinize çok yarayacak emin olun. ip tavsiyem ise shimano kairiki 0.06. vt method olmasına dikkat edin, diğeri eski seri vt.ler yeni seridir.

Edit: imla

hknrgn

Aktif Üye
Adı
hakan
Bilgi için teşekkürler. Aynen belirttiğiniz gibi, o mu bu mu derken o fiyatlara çıkılabiliyor. Yaz döneminde 2 aya boyunca avlanan biri olarak nasci ile sedona arasında kullanımda belirgin fark olur mu mesela? Bu konuda görüşünüzü ya da varsa deneyiminizi alabilir miyim?

İp konusunda belirttiklerinize bakacağım. 0.06 düşünüyorum, uygun mudur?
Emin değilim ama nasci daha hafif olmalı. o yüzden de değer bence.
0.06 ip misina idela arkasına 0.25 mono leader yapabilirsiniz. Öününede 0.16-0.18 fc 1 metre kadar olabilir.

M. Taha D.

Daimi Üye
Aralarinda fiyat performans makinesi olarak kesinlikle regal tl diyorum..