Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

acemiye önerileriniz...

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Abuzer kardeşim,aramıza hoşgeldin.

temelreis

Yeni Üye
Adı
abuzer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Hocam bence ! maddi durumun el veriyor ise ,
Bir kere al, tam al.

Spin kamış 2.70 ten az olmamalı..

Atacağın sahte ağırlıkları ile doğru orantılı olmalı..

Makinen ağırlıklı olarak levrek avı yapacak isen,
Yavaş sarım yani, 1 turda 70/77 cm den fazla sarmamalı..

Kamış aksiyonu sert seviyor isen, mutlaka sert,, yok esnek ve yumuşak kamış sever isen mutlaka yumuşak kamış alma nı tavsiye ederim..

İp , misin e konusunu daha sonra ve makine seçimi ne göre değerlendirilir..

O zaman ;
1 )hedef balık nedir?
2) bütçe nedir ?
3) sahte seçimi
4) Kamışın sert olmasınımı, yumuşak olmasını mı istersin?
1- hedefim çupra ağırlıklı
2-500 tl herşey dahil
3-kendo minnow, silikon savager carp, silikon boru kurdu aldım kargoda
4-dayanıklı olsun fark etmez

salı günü ilk siparişleri verdim; ceymar 40 cxt, daiwa minispin 2,40, ve yukarıdaki sahteler. Misina için lineaffe floro coated kaplama0,30, beden için 0,22 lineaff floro alıcam bu akşam.

hiç tecrübem olmadığı için at-çek düşünüyorum başlangıçta, ceymar 40 lık bütçeyi zorlamayım diye aldım, minispinde olta da otobüste git gel için 2,40 lık uygun olur dedim izmirde çupra için 0,22 misina ve canlı yengeç yada mamun kullanılıyor, başka bi sitede kıymetli abimiz denizin dibi çok taşlı olta kopmasın diye 0,35 kullansın acemiler yazmıştı onu dikkate alarak 0,30 aldım, yan ürünler çok pahalı 3-5 parça alıyon 100 tl gidiyor, birçok balık türünü bilmiyorum zaten yakala-bırak yapıcam genelde, eldivenlerde 50 tlden başlıyor onun yerine mutfakta kullanılan naylon turuncu eldivenlerden taksam uygun mu? :) herkese rastgelsin..

hlubay

Aktif Üye
Adı
Haluk Baydoğan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Spin takımla Çupra yakalamak çok keyiflidir. Yaptığınız takımla sabah suyuna yengeç ile deneme yapabilirsiniz. Küçük vuruşlara dikkat :D Biz genelde makineden gelen misinaya 50cm, 1mt arası beden ve zoka ile hava durumuna göre fırdöndü arkası 10..15 gram gezer kurşun takviyesi yaparak kullanıyoruz. Ya da gezer tek igne 1..1/0 no kısapala çapraz. Yem mamun,borukurdu,slünez. Yem ipi de kullanırsanız daha fazla verim alırsınız. Kullanacağınız Lineaff misinayı ben de zaman zaman beden de 0.25 lik kullanıyorum gayet sağlam bir misina ama makinaya sarmadım o konuda fikrim yok. Yaz geldi bana göre eldivene de gerek yok :D Rastgele

ocormanck

Aktif Üye
Adı
Osman
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Şuan satışta benim sıfırdan farksız 270 catana ve exage 4000 var . 2 kere kullanıldı kaçırma derim hoşheldiniz..

temelreis

Yeni Üye
Adı
abuzer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
@ocormanck : makina ve kamış geldi diğer malzemeler yolda. kısa zamanda iyi satışlar size...
@hlubay :üçkuyular iskeleye yakın canlı yem nerde bulabilirim, yada konakta, fiyatları yaklaşık kaç tl oluyor, çupra için nerden verim alabilirim alsancak kantarcı karakolu dışında, oradan çıkan balığa pek güvenemiyorum, dediklerini not aldım.

şöyle birşey yapmam saçma mı olur ya da nasıl yapmalıyım? [düşüncem şu: ana misinanın ucuna klipsli fırdöndü takmak sebebi takacağım sahteleri değiştirmek hızlı ve pratik olsun diye sahteye de 1-1,5mt misina bağlayıp diğer ucuna halka yada bir fırdöndüyle, klpsli fırdöndüye takıp çıkarmak, aynı şekilde canlı yemide yine1-1,5 mtlik beden ile klipsli fırdöndüye takmak saçma mı olur? en iyi şekilde nasıl oltadan yeme kadar takım yapmalıyım, genelde sahte atıcam, denk gelirse canlı yem kullanıcam, öyle kova kova balık tutmak değil, keyifli zaman geçirmek amacım ama hergün de eve boş dönmek istemiyorum :)

hlubay

Aktif Üye
Adı
Haluk Baydoğan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Avlanmak için Sahil Evlerini deneyin size yakın sanırım. Limanın sağ tarafı zaten olta atan avcıları görürsünüz. Sahil Evlerine giderken, Narlıbahçe ve Narlıdere de birçok yemci var. Fiyatları su an bilmiyorum. Ben yemi kendim çıkarıyorum genelde ve İzmirden uzak kaldım. Gezerek 1..2 fiyat baksanız ortalama aynıdır fiyatlar önemli olan yemin taze olması. Ticari amaçlı Mamun, borukurdu,sülünes toplanması ve satışı 1 Mart - 1 Ağustos arası yasak bildiğim kadarıyla. Yasak olmadığı zamanlarda bile son 10..15 yılda özellikle borukurdu yem paketlerinde artık işi dolandırıcılağa kadar getirdiler kontrol etmeden almayın. Kurutulmuş boru kurdu da iş yapar denemenizi tavsiye ederim.

hlubay

Aktif Üye
Adı
Haluk Baydoğan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Yazmayı unutmuşum :D Yok ise kesilikle kepçe edinin o takımla bazı balıkları almanız imkansız. Arkadaşlarımın yaptığı avlardan biliyorum ki bu sene körfezde balık çeşidi ve boyutu baya iyi. Rast gelsin

temelreis

Yeni Üye
Adı
abuzer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
yok ben gaziemirde oturuyorum 510 a binip f.altaydan kent ormanına gideceğim, geçenlerde gezdim orayı gelip geçenler uzakta rahatsız edecek kimse yok, balık var mı bilmiyorumda, kafam rahat olur en azından. yemide artık konakta ki bi balıkçı dükkanından alıp ordan geçerim olmazsa. Kepçede balık tutarsam eğer gidip hemen alıcam, pek tutacağımı sanmıyorum. daiwa minispin kamış çok dandik geldi, koruma bezi de yok öyle dalkaşık açıkta yollamışlar, sanki savurunca elimde kalcak gibi....

-iğne olarak Owner 50010 Siyah Tırnaklı Kısa Yem İğnesi aldım dışta 2 tane ters tırnak var, bu iğne işe yarar mı?

Abdullah SÜRÜCÜ

Daimi Üye
Adı
Abdullah
Kan Grubu
B Rh Pozitif
yok ben gaziemirde oturuyorum 510 a binip f.altaydan kent ormanına gideceğim, geçenlerde gezdim orayı gelip geçenler uzakta rahatsız edecek kimse yok, balık var mı bilmiyorumda, kafam rahat olur en azından. yemide artık konakta ki bi balıkçı dükkanından alıp ordan geçerim olmazsa. Kepçede balık tutarsam eğer gidip hemen alıcam, pek tutacağımı sanmıyorum. daiwa minispin kamış çok dandik geldi, koruma bezi de yok öyle dalkaşık açıkta yollamışlar, sanki savurunca elimde kalcak gibi....

-iğne olarak Owner 50010 Siyah Tırnaklı Kısa Yem İğnesi aldım dışta 2 tane ters tırnak var, bu iğne işe yarar mı?
Engelliler parkında (Kent ormanı) Temmuz ortasından sonra kaba lidaki alabilirsiniz... Bu aralar deniz marulları size rahat vermez...

temelreis

Yeni Üye
Adı
abuzer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
-abdullah abi oraya en yakın neresidir dibi temiz olan var mı önerin? önerisi olan?
- misinayı oltaya sardım ama kendi kendine açılıp duruyor, bunun bir pratiği var mı?
-sahte balığın önüne fosforlu boncuk taksam aksiyonu etkiler mi, doğrusu nedir?

Son düzenleme: