Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ağustos Ayı Üçüncü Çeyrek, İki gün Beş Lüfer.

Latif Uğurluçimen

Aktif Üye
Adı
Latif UĞURLUÇİMEN
Takıldık teyze oğlunun peşine, yaşça büyük ne derse onu yapıyoruz. ‘‘Yaylaya çıkalım bir hafta orada kalırız biraz dağ havası almış oluruz’’ ‘‘Tamam ağabey çıkalım’’ ‘‘kekik de toplar mıyız’’?
Ne kadar güzel oluyor taze kekik ve sarımsak, mevsimiyse yeşil sarımsak ev yapımı zeytinyağında marine edilmiş salatası. Topladık şaka değil, dağ keçisi gibi kaya tepelerinde gezdik Toroslar’ın damı denecek yerlerde ‘’sıra’’ otu topladık.
Gün geldi herkes evine, ovasına döndü. Ağustos ayının üçüncü çeyreği yeni başlıyor. Hafta sonunda çok sevdiğim değerli dostum Volkan bize eşlik edecek ve yine iki gün kalmayı planladık. Aslında bir gece iki yarımdan bir tam gün desek daha doğru olur. Son zamanlarda akşamüstü belli zaman diliminde lüfer daha iyi avlanıyor. Gece geç saate kadar avlansa her daim av verecek ama kısa bir aralıkta avlanıp kayboluyor. Bu zamanı kollayıp yakalamamız lazım. Geçen sene temmuz ayı ortasında kaybolmuşlardı bu sene Ağustos ortası oldu hala buralarda geziyorlar. Ama yakındır gitmeleri, Aralık ayına doğru kendilerini tekrar gösterirler. Onların çekilmesiyle sarıkuyruklar, akyalar, baraküdalar gelecek. Bize her gün bayram yani. Hızlı ve seri bir şekilde hazırlanıp neşeli sohbetimiz eşliğinde yol almaya başladık. Her zaman olduğu gibi ben dümendeyim, bazen dümende olmak dezavantaj oluyor.
Her zaman ki mini koyları ve set gibi sahilde uzanan kaya duvarlarını yoklamak niyetindeyiz. Hiç kayasını terk etmeyen bir orfoz var yerini kimseye söylemiyorum hemen, hemen her geçişimizde selam veriyor ya yemlerden birine hamle yapıp alamıyor ya da aldığını kopartıyor. Bir defasında kardeşimin su üstü sahtesine atladı cüssesini de gördük. Orfoza merhaba demek için atılan bir sahtenin daha suya düşerken etrafındaki kabarmanın kendisinden gelmediğini ilk kamış darbesinde suyun altına doğru bir lüfer tarafından kapılıp çekilişini seyrettik. Dümende olmanın dezavantajı; ilk atışı yapamıyorsun ve ilk sette kepçecilik görevi. Seri ve peş peşe atışlar yapmaya başladık. Üç lüfer yakalamıştık ama geriden gelen ben ikisini yakalamayı bilmiştim. Kopan yemler ve kaçırılan balıklar tatlı birer anı bıraktı dimağımızda. Bu akşamlık avu sonlandırdık sabah bakacağız gün ola hayrola.
Sabah hiçbir yere uğramadan aynı yere gittim akıntı yönü ve rüzgâra göre biraz farklı bir açıda botu sabit tutmaya çalışarak atış yapmalarını istedim. Dümende olmanın avantajı; diğerleri balığı çıkarırsa hazıra konmak, ilk atışlarda yorulmadan etrafı izlemek, sıcak çay içmek. Yorulmuşlar ama hiç takip alamamışlardı. Konumu değiştirdim kardeşim isteksizdi dümene geçmesi istedim. Rotayı tarif ettim seyir halinde kıyı şeridine atışlar yaparak ilerlemeye başladık İlk balığı çok geçmeden oltama bindirmiştim yer değiştirmek işe yaramıştı. Volkan ve kardeşim toparlanıncaya kadar ikinci balık da oltamdaydı fakat botun çok yakınında kaçırmıştım. Bir balık daha yakalanması neredeyse yarım saat sonra gerçekleşmiş ve bir daha da hareket olmamıştı. Sakin ve ıssız bir yerde kıyıya çıkıp kıyı sürütmesi yapmaya karar verdik biraz oyalandıktan sonra dönüş yolunda sohbetimize kaldığımız yerden devam ediyorduk.

Ekli dosyalar

Vedat Abayoğlu

Daimi Üye
Adı
Vedat Abayoğlu
Kan Grubu
A Rh Negatif
Sevgili Latif

Yorgunluğumda para etmiyor.İllaki birkaç saat uyuduktan sonra,kalkıyor,forumları açıyor,dişe dokunur bir konu varmı diye bakınıyorum.

İnsan zaman içersinde,konu başlıklarından ziyade,katılımcının ismini arıyor.

Biliyorki belli kişiler konu açtımı,o konu hevesle okunmaya değer,okuyuncada insanın içi huzur doğar,kanı ateşlenir,fiilen yapamasada en azından hayalini kurar.

Seni evvelden tanıyordum.

Ne yazıkki Oltacıyız forumunda aktif bir katılımcı olamadım.

Yorgun dimağım,o forumun işleyişini çözemedi,
şaşırdım,beceremedim,ama arada,sırada girebilip okuyabildim.

Sahte balıkları Wobbler diye adlandırman oradan kalma bir alışkanlık olsa gerek.
Aslında kandırıcının aksiyonunu belirten doğru bir kelimedir.

Bahadırla uzun telefon konuşmalarımız olurdu,dinlerdim,zaten lafın neresinden konuya girebileceğimide bilemez sadece dinlerdim.

Hızlı,bir anda oltacılığın en püf noktalarını adeta laf bombardımanı gibisinden anlatırdı Bahadır.

Çok şey öğretmiştir amatörlere,elbette banada.

Neyse,katılımın gecenin bu saatinde içimi ferahlatmıştır.

Helede Torosların o nefis kareleri.

Ben olsam oralarda bir alabalık dereside kollar,lüfer familyasının o küçücük göletlerde hapsolmuşuna benzer huydaki canım kırmızı benekli alabalıkları arardım.

Teşekkür ediyorum.

Sevgi ve saygımla kal

mehmetcelik33

Aktif Üye
Adı
mehmet celik
latif abi tebrik ederim ellerine sağlık.raporlarnı takip ediyorum sen bu işi biliyorsun.bende gecen nisanda ilk defa lüfer rapalamı ziyaret etti.çok güçlü balik.daha bu sezon küçük birkaç barukuda aldım onlar suya geri iyade ettim belki büyürde çoğalırlar diye.avlarıyın devamını diliyorum.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Latif
Bu avınız da diğer avlarınız gibi çok güzel.
Ama daha güzel olanı Orfoz'un hikayesi.
Sadece onu sevmek ve beslemek için gidebilirim oralara.
Suda kendini göstermesi, yemi kapması muhteşem olmalı.

Latif Uğurluçimen

Aktif Üye
Adı
Latif UĞURLUÇİMEN
Sevgili Latif

Yorgunluğumda para etmiyor.İllaki birkaç saat uyuduktan sonra,kalkıyor,forumları açıyor,dişe dokunur bir konu varmı diye bakınıyorum.

İnsan zaman içersinde,konu başlıklarından ziyade,katılımcının ismini arıyor.

Biliyorki belli kişiler konu açtımı,o konu hevesle okunmaya değer,okuyuncada insanın içi huzur doğar,kanı ateşlenir,fiilen yapamasada en azından hayalini kurar.

Seni evvelden tanıyordum.

Ne yazıkki Oltacıyız forumunda aktif bir katılımcı olamadım.

Yorgun dimağım,o forumun işleyişini çözemedi,
şaşırdım,beceremedim,ama arada,sırada girebilip okuyabildim.

Sahte balıkları Wobbler diye adlandırman oradan kalma bir alışkanlık olsa gerek.
Aslında kandırıcının aksiyonunu belirten doğru bir kelimedir.

Bahadırla uzun telefon konuşmalarımız olurdu,dinlerdim,zaten lafın neresinden konuya girebileceğimide bilemez sadece dinlerdim.

Hızlı,bir anda oltacılığın en püf noktalarını adeta laf bombardımanı gibisinden anlatırdı Bahadır.

Çok şey öğretmiştir amatörlere,elbette banada.

Neyse,katılımın gecenin bu saatinde içimi ferahlatmıştır.

Helede Torosların o nefis kareleri.

Ben olsam oralarda bir alabalık dereside kollar,lüfer familyasının o küçücük göletlerde hapsolmuşuna benzer huydaki canım kırmızı benekli alabalıkları arardım.

Teşekkür ediyorum.

Sevgi ve saygımla kal
Siz çok akıllı ve beyin kıvrımlaınız kadar kıvrak bir zekaya sahipsiniz, Sizi yeterince tanımamış olsamda bunu görmemek saflık olur. Uslubumda yada yazı içeriğindeki en ufak değişiklikleri kaçırmamış olmanız dikkatli ve ne kadar iyi okuyucu olduğunuzun da ispatı. Bu kadar okuduğunu anlamayan varken.

Bahadır bey ile forum açmadan öncede balık üzerine yaptığımız sohbetlerde vobler diye andığımızı hatırlıyorum.

Toroslar için planlarım var fakat milli park sınırlarını ve nelerin gerektiğini tam anlamıyla öğrenmek istiyorum.
Sayğılarımla

Latif Uğurluçimen

Aktif Üye
Adı
Latif UĞURLUÇİMEN
Bu av günceme vakit ayırıp okuyan ve mesaj yazan arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
vallahi biz teşekkür edelim bu güzel yazı ve günce için :D

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Çok güzel bir rapor. Ellerinize sağlık. Bu tipte sahte ile Türk sularında av yapıldığını sayenizde görmüş olduk. Hep rastgelsin.

Latif Uğurluçimen

Aktif Üye
Adı
Latif UĞURLUÇİMEN
Çok güzel bir rapor. Ellerinize sağlık. Bu tipte sahte ile Türk sularında av yapıldığını sayenizde görmüş olduk. Hep rastgelsin.
Yöresel olarak bu sahte benim yıllardır verim aldığım bir sahte 14 cm boyu ile tatmimkar mesafelere atış yapma imkanı da sağlıyor.