Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Araba Muayenesi

KILLtoLIVE

Üye
Adı
Emre AY
Merhaba,

17/02/2010 tarihinde yeni bir araba aldık, 2008 model 1.3 mj doblo. Araç ticari olarak geçtiğinden muaynesi yılda 1 defa ve malesefki muayne günü geldi çattı:(

Daha önce arabamız olmadığından ve evdeki tek ehliyet sahibi ben olduğumdan dolayı bu muayene işini ben halletmek zorundayım ancak kafama takılan bir sorun var.

Araç bakımını muayeneden öncemi yaptırmalıyım, yoksa sonramı?

Şimdi muayeneden önce servise gitsem, servisleri sizde biliyorsunuz orasını burasını ufak sorunlar olduğu halde değiştirmeye kalkıp bana yüklü bir miktarda fatura çıkartıcaklar, bende bu yüzden ilk olarak muayeneye gidip, aracın neresinde sorun varsa, servise listeyi verip oraları yaptırmayı düşünüyorum. Ancak kime sorsam önce bakımını yaptır öyle git diyorlar. Aldığımdan beri arabayla 5.000 km yaptım.Sadece su ekledim, yağını dahi değiştirmedim. Araçta benim farkettiğim ufak tefek sorunlar var. Yokuştan aşağıya inerken balatalar sıyırıyor ve vites kolu eskisi gibi kendisini ordan oraya çok rahat atmıyor, sanırım debriyaj ile alakalı.

Şimdi ben ne yapmayalım, yardımlarınızı bekliyorum..

BAYBORA

Daimi Üye
Adı
Murat
Doğru muayene istasyonuna git.Aracında muayeneyi geçemeyecek bir problem gözükmüyor.5.000 km de bir aracın muayeneden geçememesi söz konusu değil.Rahat ol.

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Araba 5000 kmde değilmiş,aldığından beri 5000 km yapmış.
Zaten 5000 kmde sıyırmış balata felan olmaz.
Bakım zamanıda gelmişse,önce bakımını yaptır, o arada
muayene içinde bakarlar arabaya eksiği varmı diye.
Şurası burası diye san liste uzatmaları, onları orada yaptıracaksın anlamına gelmiyor.
Zaten servise verirken üstüne basa basa param yok,inşallah önemli birşey çıkmaz, şu an yaptıraram dersen,mesajı alırlar

Bu arada aracın eksikliklerini muayeneden geçsin diye değil, kendi can güvenliğin için yaptırmak gerekir...

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Aracın egzos muayenesinin yapılmış ve borcunun (trafik,vergi vs) olmaması gerekiyor.LPG'li araçlarda sızdırmazlık alınmalı.
TUV'den randevu alıp yarım saat önce orada olun.Giriş işlemini yaptırdıkdan sonra aracı veriyorsunuz ve eksiklik yok ise geçiyor.Eksik yada hatalı bir durum var ise size bildiriyorlar.Onları halledip tekrar muayeneye giriyorsunuz.Ençok sorun far ayarı,frenden çıkıyor.Ancak çokda sorun olmuyor.1992 model Ladamı daha yeni muayeneden geçirdim ve sorun çıkmadı.

hunter

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Mustafa
Sevgili Erdal (Surffishing) güzel bir açıklama yapmış,bende bir kaç ilave yapıyım.
aldığınız kişi hangi klometre bakımını yaptırmış?onun üzerine sizde 5.000.km gitmişsiniz.

Yani bakım zamanı gelmişse mutlaka birkere bakımını yaptırınız,muayene memuru size neden bu aracın yağını ve filtrelerini yaptırmadın diye sormaz zaten :) siz bu muayenede aracınızın eksiklerini gidermiş ve görmüş olacaksınız.

Başta fren balataların,lastiklerin durumu (kabaklaşmışmı,balon yapmışmı)bunlar ağır kusura girer,far ayarları ile alakalı ayarsızlık ve bozukluk tesbit etseler bile hafif kusur ile zaten geçiriyorlar.

Artık basit şeylere bile ağır kusur veriyorlar,aaslında hiç bir şey basit değildir ancak kendi uyguladıkları sisteme göre böyle yazıyorum.

Mesela cam silecek suyu yoksa,yani atmıyorsa ağır kusur,eksoz muayeneniz yoksa ağır kusur,trafik sigortanız yoksa ağır kusur,diğer mekanik durmlarla ilgili çıkabilercek şeyleri yazmıyorum size.

Yanınızda ilk yardım setiniz ve çift reflektörünüz olmalı,yangın tüpünüz sağlam ve bitmemiş olmalı.

aslında çok korkmayın yukarda yazdığım bir kaç maddeyi ve olmazsa olmazlarınızı gözden geçirin ve randevunuzu alın ve gidin.

Randevu alabilmeniz için(istanbul için) 0212 444 80 08 telefon ediyorsunuz karşınıza canlı operatör (görevli çıkıyor) telefon ettiğinizde ruhsatınız yanınızda olsun ruhsattan belge no falan soracaklar size nerede,hangi istasyonda yaptırmak istediğinizi soracaklar,saat kaçda istediğinizi soracaklar,sonrasındada randevu günü sevgili Erdal'ında dediği gibi yaklaşık yarım saat kala gitmeniz gerekiyor.

İstasyona girip aracınızı park ediyorsunuz,gişeye gidiyorsunuz bankalardaki gibi sıra alma bankosu var oradan randevulu araç seçeneğine tıklıyorsunuz,sonrasında harfler var oradan plaka bilginizi yazıp fişinizi basıyorsunuz,sonrasında orada size bir sıra numarası yazacak (örnek) 558 bu numarayı veznelerin üzerinde yandığını gördüğünüzde ruhsatınızı,trafik sigortanızı,eksoz muayene kartınızı,ve 126.26.tl muayene harcınızı yatırıp dışarı aracınızın başına gidiyorsunuz,oradan istasyon üzerindeki levhada numaranızın yanmasını bekliyor ve hangi kapı numarasına gideceğiniz yönleniyor.

Aksilik durumunda,diyelim aracınız bir nedenden ötürü ağır kusur verdiler,muayeneniz onaylanmadı,görevli memur bununla ilgili raporu size veriyor sizin bu kusuru halletmeniz için 1 ay süreniz var bu süre içinde halledip muayene tekrarı için tekrar geliyorsunuz,bunun için tekrar telefon ile randevu almıyorsunuz,direk mesai saatlerinde gidip bankodan plakanızı yazarak bu sefer muayene tekrarı diye sıra alıyorsunuz ve aracınız tekrar muayeneden geçiyor.

Eğer size verilen bir ay süre içinde ksurunuzu gidermezseniz ve istesyona gitmezseniz,yatırdığınız muayene harcı yanar,tekrar sil başa dönersiniz.

Umarım kafanızdaki bir kaç soruya cevap olmuştur :)

Murat BİLGE

Daimi Üye
Adı
Murat BİLGE
Amcam aracını götürdüğünde yanlış hatırlamıyorsam,
firen yada debriyaj pedalının lastikleri yıpranmış demişler.
Düşünebiliyor musunuz? Ayak pedalının üst lastikleri aşınmış diye muayeneden geçmemiş.
Ve bir kaç tane daha küçük ayrıntı.
far ayarları ve firene bastığında sağ arka %30 kaçırıyor gibi...
Bana kalırsa sen önce bir servise git. Yada bildiğin kendi ustan varsa ona.
Araban hangi kilometredeyse o kilometrede olması gereken bakımları yaptır.
Evralarını tamamla ve randevu al git.
Ama yaptırdığın ustayada söyle, Aracı muayeneye sokacam bir eksik bulurlarsa,
kusura bakma yine gelirim ve para vermem de.
Çünkü yaşadım servisten çıkmış bir araca bile kusur yazdıklarını.

Ama yazdığına göre aracın zaten yeni model bir araç.
Zaten etsik çıkacağınıda sanmıyorum.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Yukarılarda yazılanların hepsi de doğru tavsiyeler.
Yine de 2. defa muayeneye gitmemek için aracları muayene geçerliği açısından ücretsiz ıolarak test eden yerler var, oralara götürüp gösterin. Kaybınız olmaz

KILLtoLIVE

Üye
Adı
Emre AY
Doğru muayene istasyonuna git.Aracında muayeneyi geçemeyecek bir problem gözükmüyor.5.000 km de bir aracın muayeneden geçememesi söz konusu değil.Rahat ol.
Abi keşke araba 5.000 km'de olsaydıda bu muayene işinden kurtulsaydım, ama malesef değil:) Teşekkürler.

Araba 5000 kmde değilmiş,aldığından beri 5000 km yapmış.
Zaten 5000 kmde sıyırmış balata felan olmaz.
Bakım zamanıda gelmişse,önce bakımını yaptır, o arada
muayene içinde bakarlar arabaya eksiği varmı diye.
Şurası burası diye san liste uzatmaları, onları orada yaptıracaksın anlamına gelmiyor.
Zaten servise verirken üstüne basa basa param yok,inşallah önemli birşey çıkmaz, şu an yaptıraram dersen,mesajı alırlar

Bu arada aracın eksikliklerini muayeneden geçsin diye değil, kendi can güvenliğin için yaptırmak gerekir...
Teşekkürler Birol abi, bu mesaj verme yöntemini deniycem:rolleyes:

Aracın egzos muayenesinin yapılmış ve borcunun (trafik,vergi vs) olmaması gerekiyor.LPG'li araçlarda sızdırmazlık alınmalı.
TUV'den randevu alıp yarım saat önce orada olun.Giriş işlemini yaptırdıkdan sonra aracı veriyorsunuz ve eksiklik yok ise geçiyor.Eksik yada hatalı bir durum var ise size bildiriyorlar.Onları halledip tekrar muayeneye giriyorsunuz.Ençok sorun far ayarı,frenden çıkıyor.Ancak çokda sorun olmuyor.1992 model Ladamı daha yeni muayeneden geçirdim ve sorun çıkmadı.
Sagolasın Erdal abi, aracın ne borcu ne harcı var. Tek korkum balatalar, dün bir arkadaşla konuştuk oda muayenesini yeni yaptırmış, balatalardan çok fena ses geliyordu ama yinede geçirdiler beni dedi. Sadece far ayarından hafif kusurlu olarak geçmiş.Kime sorsam zaten far ayarından hafif kusur yazılıyor, sanırım TÜVTurk'ün far kontrol makinesinin ayarları bozuk:)

Sevgili Erdal (Surffishing) güzel bir açıklama yapmış,bende bir kaç ilave yapıyım.
aldığınız kişi hangi klometre bakımını yaptırmış?onun üzerine sizde 5.000.km gitmişsiniz.

Yani bakım zamanı gelmişse mutlaka birkere bakımını yaptırınız,muayene memuru size neden bu aracın yağını ve filtrelerini yaptırmadın diye sormaz zaten :) siz bu muayenede aracınızın eksiklerini gidermiş ve görmüş olacaksınız.

Başta fren balataların,lastiklerin durumu (kabaklaşmışmı,balon yapmışmı)bunlar ağır kusura girer,far ayarları ile alakalı ayarsızlık ve bozukluk tesbit etseler bile hafif kusur ile zaten geçiriyorlar.

Artık basit şeylere bile ağır kusur veriyorlar,aaslında hiç bir şey basit değildir ancak kendi uyguladıkları sisteme göre böyle yazıyorum.

Mesela cam silecek suyu yoksa,yani atmıyorsa ağır kusur,eksoz muayeneniz yoksa ağır kusur,trafik sigortanız yoksa ağır kusur,diğer mekanik durmlarla ilgili çıkabilercek şeyleri yazmıyorum size.

Yanınızda ilk yardım setiniz ve çift reflektörünüz olmalı,yangın tüpünüz sağlam ve bitmemiş olmalı.

aslında çok korkmayın yukarda yazdığım bir kaç maddeyi ve olmazsa olmazlarınızı gözden geçirin ve randevunuzu alın ve gidin.

Randevu alabilmeniz için(istanbul için) 0212 444 80 08 telefon ediyorsunuz karşınıza canlı operatör (görevli çıkıyor) telefon ettiğinizde ruhsatınız yanınızda olsun ruhsattan belge no falan soracaklar size nerede,hangi istasyonda yaptırmak istediğinizi soracaklar,saat kaçda istediğinizi soracaklar,sonrasındada randevu günü sevgili Erdal'ında dediği gibi yaklaşık yarım saat kala gitmeniz gerekiyor.

İstasyona girip aracınızı park ediyorsunuz,gişeye gidiyorsunuz bankalardaki gibi sıra alma bankosu var oradan randevulu araç seçeneğine tıklıyorsunuz,sonrasında harfler var oradan plaka bilginizi yazıp fişinizi basıyorsunuz,sonrasında orada size bir sıra numarası yazacak (örnek) 558 bu numarayı veznelerin üzerinde yandığını gördüğünüzde ruhsatınızı,trafik sigortanızı,eksoz muayene kartınızı,ve 126.26.tl muayene harcınızı yatırıp dışarı aracınızın başına gidiyorsunuz,oradan istasyon üzerindeki levhada numaranızın yanmasını bekliyor ve hangi kapı numarasına gideceğiniz yönleniyor.

Aksilik durumunda,diyelim aracınız bir nedenden ötürü ağır kusur verdiler,muayeneniz onaylanmadı,görevli memur bununla ilgili raporu size veriyor sizin bu kusuru halletmeniz için 1 ay süreniz var bu süre içinde halledip muayene tekrarı için tekrar geliyorsunuz,bunun için tekrar telefon ile randevu almıyorsunuz,direk mesai saatlerinde gidip bankodan plakanızı yazarak bu sefer muayene tekrarı diye sıra alıyorsunuz ve aracınız tekrar muayeneden geçiyor.

Eğer size verilen bir ay süre içinde ksurunuzu gidermezseniz ve istesyona gitmezseniz,yatırdığınız muayene harcı yanar,tekrar sil başa dönersiniz.

Umarım kafanızdaki bir kaç soruya cevap olmuştur :)
Abi eline koluna sağlık. Bu bilgiler benim aklımdaki birkaç soruya değil binbir soruya cevap olur:):) Vallaha çok sagolasın abi burada yazdıkların altın değerinde. O kadar internet sitesini gezdim yinede istasyona gittiğimde parayı nereye yatırcağımı napcağımı netceğimi bilmiyordum. O mubarek ellerine sağlık:harika:

Abi aracı aldığımda 58.000'deydi, adam 60.000 bakımını yaptırdığını söyledi. O direksiyonun sol kolundaki asılı olan kağıttada yazıyor zaten, ne muaynesi bilmiyorum heralde 60.000 muaynesi diye geçiyor:rolleyes: Bende üstüne 5.000 yaptım 63.000'de şu an araba..

hunter

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Mustafa
Abi eline koluna sağlık. Bu bilgiler benim aklımdaki birkaç soruya değil binbir soruya cevap olur:):) Vallaha çok sagolasın abi burada yazdıkların altın değerinde. O kadar internet sitesini gezdim yinede istasyona gittiğimde parayı nereye yatırcağımı napcağımı netceğimi bilmiyordum. O mubarek ellerine sağlık:harika:

Abi aracı aldığımda 58.000'deydi, adam 60.000 bakımını yaptırdığını söyledi. O direksiyonun sol kolundaki asılı olan kağıttada yazıyor zaten, ne muaynesi bilmiyorum heralde 60.000 muaynesi diye geçiyor:rolleyes: Bende üstüne 5.000 yaptım 63.000'de şu an araba..
Rica ederim. :)
Öyleyse senin daha 5.000.km daha zamanın var,ancak sen bir kontrolden geçeceğim diyerek birde tanıdığın falan varsa kontrolden geçir,yani yağ,yağ filtresi,yakıt filtresi vs. değiştirmene gerek yok.

Silecek suyu atıyormu,elektrik sistemleri çalışıyormu,lastik durumları,birde fren sistemi ve balatalar gözden geçsin,eğer bunlar iyi durumdaysa 20-30.tl gibi bir siftah atarsın artık adama :)

KILLtoLIVE

Üye
Adı
Emre AY
Amcam aracını götürdüğünde yanlış hatırlamıyorsam,
firen yada debriyaj pedalının lastikleri yıpranmış demişler.
Düşünebiliyor musunuz? Ayak pedalının üst lastikleri aşınmış diye muayeneden geçmemiş.

Ve bir kaç tane daha küçük ayrıntı.
far ayarları ve firene bastığında sağ arka %30 kaçırıyor gibi...
Bana kalırsa sen önce bir servise git. Yada bildiğin kendi ustan varsa ona.
Araban hangi kilometredeyse o kilometrede olması gereken bakımları yaptır.
Evralarını tamamla ve randevu al git.
Ama yaptırdığın ustayada söyle, Aracı muayeneye sokacam bir eksik bulurlarsa,
kusura bakma yine gelirim ve para vermem de.
Çünkü yaşadım servisten çıkmış bir araca bile kusur yazdıklarını.

Ama yazdığına göre aracın zaten yeni model bir araç.
Zaten etsik çıkacağınıda sanmıyorum.
:eek:Nası yani? Bildiğimiz pedal lastiği aşınmış diyemi geçirmemişler, bu kadarda olmaz canım. İyice korkuttunuz şimdi gözümü, servis daha cazip gelmeye başladı:D

Yukarılarda yazılanların hepsi de doğru tavsiyeler.
Yine de 2. defa muayeneye gitmemek için aracları muayene geçerliği açısından ücretsiz ıolarak test eden yerler var, oralara götürüp gösterin. Kaybınız olmaz
Dediğinizi internette görmüş ve araştırmıştım. Birçok araç markası kendi servislerinde bu ayrıcalığı tanıyıp üstüne üstlük tamir bedelinede indirim yapıyorlar. Ancak fiat'ın böyle birşeyden haberi yok. Aracımıda tanıdığım usta olmadığından dolayı servise bırakmaktan başka çarem yok şu anda..