Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Araç çeki demiri

havatemiz

Aktif Üye
Adı
İhsan Oktem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Değerli arkadaşlar, kısmet olursa 2014 sezonu için Römorklu bir sandal almayı planlıyorum. satıcı sandal+römorku sahile kadar getirip teslim edecek. Yılda bir kez Römorku kumsaldan ( 30 metre) denize doğru çekip sandalı denize indirmek ve izin sonu tekrar römorka sandalı yükleyip kışlayacak 30 metre ilerideki çekek yerine taşımak için araca çeki demiri taktırmak istemiyorum. Şehirlerarası römorku taşısaydım o zaman kesin yaptırırdım. araca çeki demiri taktırmak ve trafik ruhsatına işletmek zaman ve para kaybı söz konusu. Acaba aracın arkasında bulunan normal çekme demiri her ne kadar römorkun bağlantı yerine uygun değilsede bu işi yapabilirmiyim ? diye bir düşüncem var. Yoksa kesinlikle araca çeki demiri bağlatmam mı gerekecek ? Bu konuda deneyimi olan arkadaşlarımızın pratik önerilerini bekliyorum.

YaşaR

Moderatör
Yönetici
Gold Üye
Adı
YaşaR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Süleyman bu konuda deneyimli. Hatta bugün kendi aracına çeki demiri taktırdı. Cevap verecektir mutlaka ;)

sedatic

Aktif Üye
Merhabalar;
Dediğiniz gibi 30 metre için çeki demiri işine girmek anlamsız.
Aracın kendi çeki demirinin bu iş için kullanılıp kullanılamayacağı konusunda ise aracınızın kullanıcı kılavuzunu okumanızı tavsiye ederim.
Muhtemelen çeki demirine binmesi gereken yatay ve dikey kuvvetlerle ilgili basit de olsa bir bilgi olacaktır.
Eğer bulamazsanız aracınızın üreticisinin/distiribütörünün müşteri hizmetlerini arayarak bu detayı öğrenebilirsiniz.
Ancak tabi aradaki bağlantı elmanını doğru seçip düzgün bir sabitleme yapmalısınız.
Yoksa aracınıza zarar verebilirsiniz.

Kayığın ağırlığını bilmiyorum;
Ancak eğer çok ağır değilse benim size nacizane tavsiyem o çevreden traktörü veya pırpırı/patpatı olan birinden destek almanız.
Kendi aracınızı böyle basit bir iş için riske atmaya değmez.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Aracınızdaki çekme demiri en azından aracın kendi ağırlığına dayanacak güçtedir. Bence çekmenizde bir sakınca olmaz

eraysarac

Üye
Değerli arkadaşlar, kısmet olursa 2014 sezonu için Römorklu bir sandal almayı planlıyorum. satıcı sandal+römorku sahile kadar getirip teslim edecek. Yılda bir kez Römorku kumsaldan ( 30 metre) denize doğru çekip sandalı denize indirmek ve izin sonu tekrar römorka sandalı yükleyip kışlayacak 30 metre ilerideki çekek yerine taşımak için araca çeki demiri taktırmak istemiyorum. Şehirlerarası römorku taşısaydım o zaman kesin yaptırırdım. araca çeki demiri taktırmak ve trafik ruhsatına işletmek zaman ve para kaybı söz konusu. Acaba aracın arkasında bulunan normal çekme demiri her ne kadar römorkun bağlantı yerine uygun değilsede bu işi yapabilirmiyim ? diye bir düşüncem var. Yoksa kesinlikle araca çeki demiri bağlatmam mı gerekecek ? Bu konuda deneyimi olan arkadaşlarımızın pratik önerilerini bekliyorum.
Tekrar merhaba; Ben uzun zaman araştırdım.Sizin gibi römorku ile bir tekne aldım.Şimdide çeki demiri işine gireceğim.Araştırmalarım her şey dahil 1400TL gibi bir rakamı gözden çıkarmamı ortaya çıkardı.İtalyan malı çeki demiri ,proje,TSE,muayene ve ruhsat dahil.İş takibi hariç.Daha iyi bir seçenek bulursanız haberleşelim.

Gözlüklü Çocuk

Yeni Üye
Merhaba,
Çıkma çeki demiri arıyorum. Kısa mesafe de kullanmak için. De-monte olacak, araçta sürekli takılı kalmayacak.
İstanbul için yardımcı olabilecek arkadaş var mıdır ?
Syg.

Cüneyt Hoca

Daimi Üye
Adı
Cüneyt YILMAZ
Arabanızın markası ve teknenin ağırlığı nedir?

Cüneyt Hoca

Daimi Üye
Adı
Cüneyt YILMAZ
Aracı başka bir araç ile çekmek için arabanın sağ arkasına monte edilen bir demir mevcut. Bazı araçlarda olmayabilir. Ben o demirin diğer ucuna demirci de römork un geçme yerinde uygun bir topuz kaynattirmistim. Römork sağ arkadan biraz dışarı taşıyordu. Üç sene bu şekilde atıp çektim. Tekne+motor+römork 400kg kadar geliyordu.Hic Bir sıkıntı yaşamadım.

Adı
arif mutlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Aracı başka bir araç ile çekmek için arabanın sağ arkasına monte edilen bir demir mevcut. Bazı araçlarda olmayabilir. Ben o demirin diğer ucuna demirci de römork un geçme yerinde uygun bir topuz kaynattirmistim. Römork sağ arkadan biraz dışarı taşıyordu. Üç sene bu şekilde atıp çektim. Tekne+motor+römork 400kg kadar geliyordu.Hic Bir sıkıntı yaşamadım.
Peki trafik buna problem çıkartmıyormu