Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

arkadaşlar tecrübelerinize ihtiyacım var !!!

welcomen

Yeni Üye
Adı
hasan tuyun
Kan Grubu
A Rh Pozitif
slm arkadaşlar,

önce konuyu açıklayım
bir önceki teknem 4,80 di. çeşme barınağı yanında kıyıda duruyordu ama barınağın içinde değil, çeşmenin havasını ve lodosunu bilen bilir, o geçtiğimiz aydaki 40- 45 knot lodosta tonozu bağladığım u mapayı kopardı (düşünün denizin durumunu). tonoz olarak 4 tırnak 11 kg çapa ucunda 8 metre kalın zincir ve kalanı ip olarak bağlamıştım.

şimdi 6,5 metre 2,30 en 1300 kg ve fiber olan yeni tekne siparişim nasipse 1 hafta 10 güne geliyor,
başka yer bulamadığım için ve orda tonozum olduğu için aynı yere bağlayacağım, ancak yukarıda özelliklerini belirttiğim tonoz yeni teknemi tutar mı? ya da farklı bir alternatif önerebilir misiniz?, tekne gelinceye kadar bu işi çözmem lazım şimdiden teşekkür ederim dostlarım.

YEKTA

Daimi Üye
Adı
YEKTA
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Çift çapa çapraz yapabilirsiniz hatta zşncirin bittiği yere bir varile beton döküp onuda ilave etseniz zararı olmaz

Erol 61

Daimi Üye
Adı
EROL
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Hasan abi sen senin çapayı çek kaldırımların kenarındaki taşlardan bul köşeden biyerden uzun olanından ortası delik onun zinciri geçir ortasından birbirine mapayla bağla bir metre zincirlede çapanı tak sonra gönül rahatlıgıyla evinde yat ama şöyle birşey var teknede bağladığın koç boynuzları yada mapalar tekneyi kırıp çıkabilir buseferde böyle bi sorun var onunda çarasi paslanmaz şoklar yaygibi kesinlikle plastik alma paslanmazdan al teknenin iki yanına koç boynuzuna 1m ip yapıp onları tak sonra uçlarını birleştir çıpadan gelen ipe bağla gözün kapalı uyu evde bak sana resimde atayım eyer buda yetmezse iki kaldırım taşı koyarsın

Erol 61

Daimi Üye
Adı
EROL
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Yada iki taş bulabilirsen taşların arası bir metre zincirle bağla abi iki tane yapıp önüne çapa 9 m tekneyi 2500 tonluk yazkış farketmez tut du hatta arkadaşlarda ben yokken 15 m teknelerini bağladıkları oldu ama sakın şoku unutma koç boynuzları tekneden kopar abi

Ekli dosyalar

coner

Daimi Üye
Adı
Eşref
Kan Grubu
O Rh Negatif
erol biraderim iyisin.
Sahi sen tekneni nereye sakladın söyle bakim.
öyle galata köprüsü,aşiyan surf falan.
Al tekneni gel bu tarafa.

welcomen

Yeni Üye
Adı
hasan tuyun
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Hasan abi sen senin çapayı çek kaldırımların kenarındaki taşlardan bul köşeden biyerden uzun olanından ortası delik onun zinciri geçir ortasından birbirine mapayla bağla bir metre zincirlede çapanı tak sonra gönül rahatlıgıyla evinde yat ama şöyle birşey var teknede bağladığın koç boynuzları yada mapalar tekneyi kırıp çıkabilir buseferde böyle bi sorun var onunda çarasi paslanmaz şoklar yaygibi kesinlikle plastik alma paslanmazdan al teknenin iki yanına koç boynuzuna 1m ip yapıp onları tak sonra uçlarını birleştir çıpadan gelen ipe bağla gözün kapalı uyu evde bak sana resimde atayım eyer buda yetmezse iki kaldırım taşı koyarsın
kardeşim verdiğin bilgiler beni gerçekten çok aydınlattı, bunun için öncelikle teşekkür ederim.
bu yayların boyları var kaçlık almak gerek acaba?

Son düzenleme:

Erol 61

Daimi Üye
Adı
EROL
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Abi en az 30 santim olsun esnek olsun bide bak elinle abi

Lodosum

Aktif Üye
Adı
hakanözcan
slm arkadaşlar,

önce konuyu açıklayım
bir önceki teknem 4,80 di. çeşme barınağı yanında kıyıda duruyordu ama barınağın içinde değil, çeşmenin havasını ve lodosunu bilen bilir, o geçtiğimiz aydaki 40- 45 knot lodosta tonozu bağladığım u mapayı kopardı (düşünün denizin durumunu). tonoz olarak 4 tırnak 11 kg çapa ucunda 8 metre kalın zincir ve kalanı ip olarak bağlamıştım.

şimdi 6,5 metre 2,30 en 1300 kg ve fiber olan yeni tekne siparişim nasipse 1 hafta 10 güne geliyor,
başka yer bulamadığım için ve orda tonozum olduğu için aynı yere bağlayacağım, ancak yukarıda özelliklerini belirttiğim tonoz yeni teknemi tutar mı? ya da farklı bir alternatif önerebilir misiniz?, tekne gelinceye kadar bu işi çözmem lazım şimdiden teşekkür ederim dostlarım.
benim teknede barınakta değil sahilde açıkta duruyor.lodosa ve koparmalara karşı en önemli güvencem bıraktığım kaloma miktarı.
amatör denizci derneğine göre kaloma miktarı
zincir : derinlik m x 4katı
zincir +ip: derinlik x 6katı
ip: derinlik x 10 katı

tavsiyem ise zincir +ip x 10 katı oranıdır..tekne boyu kadar zincir ve geri kalan ip şeklinde bağlıyorum.