Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bandırma Minekop Av Raporu 10.09.2011

YaşaR

Moderatör
Yönetici
Gold Üye
Adı
YaşaR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Herkese merhaba,

Hepiniz gibi bende bir balık sevdalısı olarak yaz, kış fırsat buldukça balık avı yapmak en keyif aldığım hobimdir. Yine hafta sonu yaklaşmaktaydı ve uzun zamandır güzel bir av yapmadığım için içimde binbir düşünce vardı. Acaba hangi balığın peşine düşsem ? acaba nereye gitsem?... Bu gibi kararsız kaldığım zamanlarda Hamdi’yi ararım ben :) Bugüne kadar da Hamdi ile gittiğim avlardan da boş dönmemişimdir. Hafta sonu gelmiş vaziyette ve bir karar alamamıştım. Aradım Hamdi’yi hadi balığa gidelim ama uzak bir yer olsun hatta bu akşam yola çıkalım gidip balığı yakalayalım dedim.

Aldık telefonu elimize çevirdik İrfan’ nın telefonunu. İrfan; biz yola çıktık balık tutmaya kararlıyız, ama bu av sensiz olmaz Bursa yolundayız senide almaya geliyoruz. İrfan bir sürü hafta sonu planlarını bir çırpıda koydu kenara çok istediğimiz cevabı verdi “Tamam abi hemen hazırlanıyorum alın beni de ” bu güzel cevap, güzel bir avın habercisiydi. Yetmedi bu av neşe kaynağımız yakışıklı Musa Kaptansız olmazdı. Onu da ikna etmek İrfanın işi oldu o da tamam. İstanbul’ dan ben ve Hamdi, Bursa’dan İrfan, Mudanya’dan Musa Kaptan. Mahşerin dört atlısı misali düştük yola. Hedef balığımız Minekop, hedef avlağımız Bandırma.

İçimizdeki balık heyecanı ile gözümüzü kırpamadan bir çırpıda Bandırmaya varmıştık bile. Bizi orda sevgili Mustafa (Bandırmalı) Abi bizi karşıladı. Mustafa abinin çalıştığı yerde verdiğimiz molada çaylar içildi, strateji belirlendi. O kadar sıcak karşıladı ki bizi bunu yazmak için inanın kelime bulmak çok zor . Sevgili Mustafa abi ve Bülent abinin bize gösterdikleri yakın ilgiye, muhteşem misafirperverliklerine hepinizin huzurunda çok çok teşekkür ediyorum. Mustafa abinin hepsini tek tek kendi elleri ile topladığı taze sülünezleri aldıktan sonra İrfan’nın önderliğinde avlağımıza indik. Hava biraz esiyordu ama olsun biz hemen hazırlıklarımızı yaptık ve oltalarımızı denizle buluşturduk.

Avlağa daha sonra sevgili Bülent abi (Balıkçı Pehlivan) katıldı. Arkasından Volkan (Levrekoviç ) arkasından yolunu kaybetmiş Bursalı arkadaşımız Hasan (Arno_16) katıldı. Hasan kısa av süresinde yakalayıp tasmalamış olduğu bir balığını misinası kopunca sulara da bırakmak zorunda kaldı. Bana burada ekmek yok diyerek erkenden yanımızdan ayrıldı.

Volkan’ın katılımından sonra herkese birer ikişer olta zimmetlendi. Av yaptığımız bölgeye Minekop balığı belli sürelerde girip çıkıyordu. Bu arada yine avlakta ufak balıklar ve diğer dip canlıları yemleri rahat bırakmıyorlardı. En önemli olaylarımızdan birisi 10 dakikada bir yemleri tazelemekti.
Yem tazeleyerek geçen süreçte ilk ciddi vuruşu alan İrfan oltasını tasmalıktan sonra balığın yakalandığını anladık güzel kafa darbeleri ile balık yukarı doğru geliyordu. Minekop beklerken gayet iri bir Mırmır balığı yakalandı. Bu bizim için moral kaynağı oldu.

Durmadan oltalarda yemleri tazeleyip bekleme aşamasında güzel bir mangal ziyafeti yapmaya karar verdik. İrfan ve Volkan mangal başı yaptılar. Hünerli elleriyle bize muhteşem bir mangal ziyafeti çektirdiler.

Tam yemek yerken Hamdi bir anda oltasına fırladı ve o muhteşem kalama sesini aldık. Ben kepçeyi kaptığım gibi kıyıda bekleyen tekne üzerinden balığı beklemeye başladık. Bir yandan Hamdi çekiyor öbür yandan Minekop, Hamdi kalama açık vaziyette yavaş yavaş balığı yukarı çıkarmayı başardı uygun bir zamanlama ile balığı kepçeledim sevincimiz görülmeye değerdi.

Yemeğe kaldığımız yerden devam ettik. Daha sonra ben bir miktar yem alıp bütün oltaların yemlerini tazelemeye başladım tam son oltaya geldiğimde tam oltayı tutacakken vuruşu aldım. Tasmalamamla birlikte o muhteşem melodi kalama sesi ortalığı inletti. Balığın yakalandığını anladım. İlk söz Hamdi kepçeyi kap o değil büyük olanı oldu. :) Ben ilk defa bu irilikte bir minekop yakalıyordum. Balık iri ve çok dirençliydi. Durmadan kalamadan misinayı çekiyordu. Tam yukarı doğru almaya çalışıyorum tekrar dibe doğru kaçıyordu. İyice yorduğumuzu düşündüğümüz ve balığın yüzeye geldiği anda bizi görmesiyle tekrar dibe kaçışı ve kalamayı öttürmesi muhteşemdi. Tam üç kere yüzeye geldikten sonra tekrar dip yaptı en sonunda balığı kepçeledik ve yine sevinç çığlıkları attık.

Daha sonrasında başka avlakta Çupra ve Levrek aradık fakat başka balık yakalayamadık.

Keyifle geçen bir av oldu. Kısa bir süre sonra bu balığın peşine tekrar düşeceğiz. Umarım o zamanda sizlere keyifli bir rapor verebiliriz.

Bu avda önderlik yapan sevgili kardeşim İrfan'a, beni kırmayıp gelen Hamdi'ye, neşesi ile neşemize neşe katan Levreklerin kaptanı Musa Kaptana, güler yüzü bitmez enerjisi ile bize ev sahipliği yapan Mustafa abiye, yine aynı sıcakkanlılıkla herşeyimize yardım eden pahlivan Bület abiye, bizi ziyarete edip bizle olta atan Volkan'a teşekkürler.

Herkese rastgelsin, sevgiler.

Takım Bilgileri :
Kullanılan takımlar klasik dip yemli takımı şeklinde hazırlandı.
Burada hedef balığımız iri Minekop olduğu için sağlam takım hazırlanması lazımdı.
Takımları Hamdi hazırladı.
Beden 0,40 fluorocarbon
Köstekler 0,35 fluorocarbon
İğneler bronz 1 numara kısa pala
50-75-100 gr kurşun.
Kamışlar çeşitli uzunlukta surf kamışlar..
Yem olarak taze sülünez kullanıldı.

Yakalanan Balıklar ;
2 Adet Minekop 2,5 -3 Kg ağırlığında.
1 Adet Mırmır 600 gr.
Bu arada geri salınan kırlangıç ve istavrit balıklarıda yakalanmıştır.
Tam ölçüm ve tartım yapamadık. Fotolardan orantılama yaparsınız.

Fotolar ve Videolar;

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
Yaşar arkadaşımız detaylı olarak konuyu zaten anlatmış, güzel bir hafta sonu kaçamağı ve balık avı oldu.

Çok yorulduk, 43 saat hiç uyumadım. :) Ama avladığım balık tüm yorgunluğumu aldı denizin derinliklerine götürdü :)

İrfan ve Musa kaptanla keyifli bir yolculuk yaptık. İrfan bizlerin balık tutması için çok dua etti ve kabul oldu :)

İrfan'la yaptığımız avlardan zaten boş dönmediğimiz için onun uğuruna inanıyorum artık :) Sağolsun var olsun :)

Tesadüfen siteden arkadaşlarımızla da karşılaştık, her anı muhabbet dolu geçen bir av oldu. :)

Orada bizlere yardımlarını esirgemiyen Mustafa ve Bülent abiye ayrıca teşekkür etmek isterim. Bizler için çok uğraştılar :p

Tatilde olan Volkan ve iş için Bandırma'ya gelen Hasan bizlerle beraber oldu :)

Netice olarak yorucu ama çok keyifli bir hafta sonu yaşadık Yaşar arkadaşımızla :)

ryetik

Daimi Üye
Adı
Ramazan Yetik
Balıklar kadar ortamda şahaneymiş. Tebrik ederim , bu güzel resimlerin ve raporların devamını dilerim.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler
Yapılan yola değen bir av olmuş, çok güzel balıklar yakalanmış.
Afiyet olsun, tekrarı inşallah hep birlikte olsun. :D

şileli

Aktif Üye
Adı
salih tuhan
Bu gurubun balıksız dönmesi zaten imkansız.
Bravo dostlar :)

YaşaR

Moderatör
Yönetici
Gold Üye
Adı
YaşaR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Balıklar kadar ortamda şahaneymiş. Tebrik ederim , bu güzel resimlerin ve raporların devamını dilerim.
Teşekkürler.
Tebrikler
Yapılan yola değen bir av olmuş, çok güzel balıklar yakalanmış.
Afiyet olsun, tekrarı inşallah hep birlikte olsun. :D
Teşekkürler üstad. Umarım bir sonrakinde birlikte oluruz.

süpersiniz abi allah bozmasın :D
Amin Hızır Şeref :)

Bu gurubun balıksız dönmesi zaten imkansız.
Bravo dostlar :)
Dost seni bir yerlerden tanıyor gibiyim.
Teşekkürler.

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Ekip güzel, balıklar trofe, daha ne olsun. Tüm ekibi kutlarım. Balığınız ve keyfiniz bol olsun.

oktay16

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Oktay GEZEK
Bu raporun açılacağından haberim vardı:D Sağolsun hamdi abi geçen akşam fısıldamıştı telefonda, Güzel bir rapor geliyor diye :)

Yaşar abi, iyiki önderlik etmişsin böyle güzel bir org. Ne güzel olmuş, tüm dostlar bir arada, Tüm ekibi kutlarım herdaim rastgelsin, Selamlar....

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Tebrikler, neşe dolu keyifli bir av olmuş.
Av sonucu ise harika. Afiyet olsun.
Davamı dileklerimle...