Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Canavar?

Çaça

Aktif Üye
Adı
Cihan
Mersin'de 2 hafta önce yine aynı meraya yerleştim. Dalarlı sahteler, su üstü, jigler, bir saat kadar denedim, tık yok. İlginç geldi çünkü özellikle jiglerde, deniz tabanında az da olsa tırtıklama olur, tepki alırdım küçük balıklardan az çok. Neyse tabandan zıplatmalarla arada düz sarmalarla kaşık denemeye başladım. Gümüş denedim yok bir de altın rengine geçeyim dedim. Taktım klipse, fena olmayacak bir mesafeye fırlattım. Düz sarımla çekiyordum ki (bugüne kadar hiçbir balıkta yaşamadım) makaranın çok ani ve sert bir şekilde ipi boşaltması, kamışın elimden fırlayacak hale gelmesi ile kamışı zor tuttum. 3-4 saniye sürdü ve ip boşa çıktı. Ben hala olayı anlayamadım, kamışa sımsıkı tutunmuş bir haldeyim. Neyse ipi sarmaya başladım. Lidere baktım 1 metrelik liderden düğümden aşağıya 50 cm.lik kısım kalmış. Düz bir kesim. Aklıma balonlar geliyor ama balonun en irisine bile denk gelmiş birisi olarak, balon sahteyi alır keyfine bakar, takoz gibi oturur dibe, keyfi bozulunca aksiyon alır. Bir saatlik sürede yüzeyde görmememe rağmen Caretta'lar da aklıma geliyor o da ağız yapısı itibarıyla ve ağır kanlılığı ile 50 cm lideri ağzına komple alacak bir hayvan değil. Vatozlar da tutmamama rağmen arkadaşlardan ve diğer deneyimlerden onu da eledim. Aklıma köpekbalığı geliyor ki çok kısa sürede bu aksiyonu yaşatacak başka bir hayvan var mı bilemiyorum.

Onun için size soruyorum, benzer bir deneyimi yaşayan oldu mu? Balık ne olabilir?

Takım: İp 1 Pe, Kamış 10-45 gr, Makina 6 kg çekerli (kalama ayarı sıkı), lider 0,35 10 kg çekerli. Yani sistem 10 kg.a göre kurulmuş bir sistem.

OmerAydın

Daimi Üye
Adı
Ömer Aydın
Vuruş aldığınızda tahmini derinlik neydi dibe yakın ise ilk vuruş ve kalama ile birlikte balık deniz içinde bir kayaya kestirmiş olabilir benim ilk aklıma gelen bu.
Bir diğer teorim de Mersin'de benim av yaptığım yerler genelde kayalık haliyle kamışı yaslarken ister istemez ip ve lider taşlara sürtüyor ve farketmeden ciddi yaralar oluşuyor bu tarz bir kırık lider direncini düşürmüş acvı yada kilolu bir balık da lideri patlatmış olabilir

Çaça

Aktif Üye
Adı
Cihan
Vuruş aldığınızda tahmini derinlik neydi dibe yakın ise ilk vuruş ve kalama ile birlikte balık deniz içinde bir kayaya kestirmiş olabilir benim ilk aklıma gelen bu.
Bir diğer teorim de Mersin'de benim av yaptığım yerler genelde kayalık haliyle kamışı yaslarken ister istemez ip ve lider taşlara sürtüyor ve farketmeden ciddi yaralar oluşuyor bu tarz bir kırık lider direncini düşürmüş acvı yada kilolu bir balık da lideri patlatmış olabilir
Ömer bey olta salladığım yer kumluk zemin üzerinde bulunan bir dalgakıran. Derinlik 6-7 metre civarında. Kumluk zemin olduğu için sürütme yöntemini takılma olmadan kullanabiliyorum. Balığın kaşığa vurması yaklaşık 50 metre önümde cereyan etti yani kayaların olmadığı bir alan. Ancak sizin dediğiniz de ihtimaller dahilinde, belki orada bir kaya vardı lider oraya takıldı, bilemiyorum.

Lideri her avdan önce yeniliyorum ve her takılma, balıktan sonra da kontrol ederim. Predator balıklarda tecrübemde var az çok. İğne açan, kalın iğneleri ikiye ayıran, 132 lb.lik asist iplerini koparan, mücadele ettiğim, kaçırdığım çok balık oldu ama dediğim gibi bu başkaydı.

Son düzenleme:

Çaça

Aktif Üye
Adı
Cihan
Dalgıç olmasın hocam.
Dalgıç olsa iyice yorar, sonra kıyılatırdım :) tabi bu dalgıç, kaşıkları hamuduyla yutup, dişleri ile lideri kesmiyorsa.
Hoş, önümden geçen birkaç dalgıcın da balık yakalamaktan daha çok meraklı gözlerle takılan ipleri elleri ile takip edip jig, sahte, kaşık avcılığı yaptığını da görmedim değil.

Son düzenleme: