Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çapari Çalışmam Için Eleştiri Ve Tavsiye Lazım

Bu tür bir çapariye en iyi hangi renkler gider?

• Kullanılan toplam oy
    10

kafican

Üye
Adı
Kafi can Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Az önce kafama esti yapayım dedim. Herşey beyaz ve mor sim bulamamam sayesinde oldu. Cengiz balıkçılık sağolsun hafta sonu onda beyaz ve mor sim yoktu onda. Bir fikir geldi aklıma. Eleştiri ve öneriler çok iyi olur. İstavrite bağlayacağım. 1561584143686-1302110233.jpg 1561584174797-2015645833.jpg 1561584218475301429421.jpg 1561584143686-1302110233.jpg 1561584174797-2015645833.jpg 1561584218475301429421.jpg

finansaldanışman

Aktif Üye
Adı
Erdem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Öncelikle merhaba.
Çapariniz görünüm olarak gayet güzel.Ancak renk sorusu kapsamlı bir cevaba sahiptir.Sizin yapmış olduğunuz çapari gece takımıdır.Ancak seçmiş olduğunuz sim ve floşlar daha çok gündüz avına uygundur.Sebebi şudur.Takdığınız holografik kağıt dikkat çeker.Ama aynı zamanda balığı ürkütür.Ancak gece için faydalıdır.Nitekim gece avında açık renkli floş ve simlerle birlikte verimli olabilir.Gündüz avlarında sabah ışıkları tam doğmadan da verim alabilirsiniz.Ancak güneş doğduktan sonra öğlene kadar daha koyu renkler suların berrak ve ya güneşin tepede olduğu aydınlık sırasında mat renkler(mat veya koyu yeşil,mor sim gibi) verimli olmaktadır.Daha uzaktaki balığı dahi oltanıza yönlendirmek isterseniz damla simlerden kullanabilirsiniz.
Gerçi balık sürüsüne denk gelirseniz beslenme çılgınlığı davranışı adı verilen bir zamanda çıplak iğneye dahi atlarlar.Ancak şu kösteğiniz balığın dikkatini çeker ,yaklaşır ama en ufak harekette o fazla parlama nedeniyle bir anda dağılırlar.
Kendi yaptığım takımlarda dikkat ettiğim özellikler ve kullandığım malzemeler şunlardır.
1-Beden FC kaplama en fazla 0.25 (Daha ağır kurşun kullanıp mesafe uzatmak için)
2-0,14 hatta 0,16 %100 FC misinadan yaptığım 10 cm lik köstekler.(Sert yapıda oldukları için sudaki salınımları gayet düzgün ve görünmezler,kalınlığı o nedenle sorun yaratmıyor)Aynı zamanda en az 3-4 av karışma olmadan balık yakalama imkanı veriyor.
3-Koyu yeşil ve mor sim,fıstık yeşili ve mor sim li, arasına koyu yeşile altın sarısı, fıstık yeşiline koyu yeşil damla sim koymaktayım.Balık varsa tutamamanız imkansız.
4-Köstek,iğne düz şekilde durmalı.Köstek misinanız veya iğneniz eğri olursa avcılığı azalır.
5-İğne bağlama düğümünü 10 dan aşağı yapmayın ve takımlarınız daima temiz olsun.Arkada pasa yani sim, floş artığı kesinlikle kalmasın.
6-Bir iğne boyundan uzun tüy bırakmayın.Sudaki kırılma oranını biliyorsanız o yemin normalde balığa daha büyük gözükeceğini de unutmayın.
Sonuç olarak bende sizin gibi bana çok güzel gelen janjanlı takımlar yaptığımda maalesef verimlerinin çok az olduğunu farkettim. Doğru takımı doğru yer ve zamanda kullanırsanız av oranınız büyük ölçüde artacaktır.
Kolay gelsin.

kafican

Üye
Adı
Kafi can Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Evet Özellikle bunu yaptım dün. Şilede akşamları çok rüzgarlı oluyor deniz dolayısı ile deniz de kabarıyor iyice bulanık oluyor. O nedenle bunları seçeyim dedim. Bir de mümkünse kıraçaları tutmayım diye daha büyük ağızlı balığa hitab eden bir şey yapayım dedim. Balık maşatlıda kıraça ile karışık geziyor burada. Kıraçayı çektiğinizde zaten de o balık yaşamıyor atsanız bile. Alsan yazık atsan boşa ölecek gene yazık. Böyle bir şey deneyim dedim anti kıraça.
Bir de Şile'de uzun zamandır deniz bayağı rüzgarlı ve dalgalı akşamları. Zaten sadece akşam ezan vakti ve hava karardığı zamanlar arasında tutuluyor burada. O nedenle de bulanık. Bulanık suda daha kolay dikkat çeksin dedim. zaten baktım gündüz gözüyle o ufacık görünen şey kocaman duruyor :) Hemen altından ve arkasından kırpıp kanca sapını örtmeye yetecek kadar bıraktım.
Bundan sonra da bunu rulo şeklinde kanca sapına kullanacağım. Şu çapari simlerinin bir iki atışta balık tuttuktan ya da yosuna takıldıktan sonra açılarının bozulmasını engellemek için ve sim gibi kullanacağım. Cengiz balıkçılıkta beyaz ve mor simler bulamadım. Sadece bazı damlaları, organize simleri satıyorlar ama onlar da tatmin edici değil mor simin yanında (bir de mor sim diyorlar ama aslında neredeyse her rengi yansıtıyor büyüteçle bakarsanız biz moru daha iyi algılıyoruz galiba). Bir daha ne zaman uğrarsak Üsküdara o zamana kadar idare edeceğiz artık :D
Bir de demegen geçmeyeyim. 23 mayısta burada bir sarıkanat tuttum kıyıdan istavrite atarken istavrit çaparisi ile (10 luk misina) :) Nasıl kesmedi nasıl geldi bilmem ama hava kararmaya doğru bundan yaptığım akımla öyle bir yoklamak istiyorum gene :D

Son düzenleme:

balikciali

Aktif Üye
Adı
Ali V.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Görünümü çok güzel. Ancak istavriti bence ürkütür, çinekop için belki olabilir. Tabi denemeden bir şey söylemek zor, denemekte fayda var.
Bence istavrit için en iyi çapari az organze, bir tel damla sim veya mor sim. Çok parlak ve ilgi çekici olması avcılığı artırmıyor tam tersine azaltıyor.

AHMET 67

Aktif Üye
Adı
Ahmet Yılmaz
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Öncelikle emeklerinize sağlık sayın hobidaşım. Güzel görünüyor lakin balığı kandırmak için her zaman ince takım çok avantajlıdır. sizin yaptığınız çalışma yanlış anlaşılma olmasın sakın kaba düşmüş. Ama denemeden birşey söylemek yanlış olur ve denemekte her zaman fayda vardır. Biz yaptığımız takımlarda en incesine tüy ,organze yada sim kullanırız. ayrıca kıraça için ne kadar denesenizde yine geliyor. ben 5 no kancadan çinekop çaparisi ile kıraça gelmesin iri balık gelsin diye kullandım ama yine kıraça dolu geldi. O yüzden bence hiç gerek yok ama uğraşmanız ve yeni birşeyler bulmanız takdire şayan sayın hobidaşım. Saygılarımı sunar yeni deneyimlerinizi bekliyoruz.

kafican

Üye
Adı
Kafi can Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ben de çapari satanların o kadar az ip gibi bağlamalarını maliyeti kısmak içindir diye düşünüyordum. Ne bileyim bir satılıyor burada kanca pe fiber ip ve sim bileşiminden daha fazla görünüyor.
Demek ki bir şey daha öğrendik farkında olmadan. Makarada olan hazır organize simlere de ekleme yapmaya gerek yok o zaman. En fazla bir damla sim ya da gelin teli 1 tane. o simler sırf 1 çapariye olacak kalınlıkta demek.

AHMET 67

Aktif Üye
Adı
Ahmet Yılmaz
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ben de çapari satanların o kadar az ip gibi bağlamalarını maliyeti kısmak içindir diye düşünüyordum. Ne bileyim bir satılıyor burada kanca pe fiber ip ve sim bileşiminden daha fazla görünüyor.
Demek ki bir şey daha öğrendik farkında olmadan. Makarada olan hazır organize simlere de ekleme yapmaya gerek yok o zaman. En fazla bir damla sim ya da gelin teli 1 tane. o simler sırf 1 çapariye olacak kalınlıkta demek.
Aynen öyle kardeşim ekleme yapmanıza gerek yok ama hedef balık değiştikçe sistem de ona göre değişir tabi ki. Kanca numarasına göre organze tüy kalınlıkları da değişir. Mesela 12 no kancaya tek kat organze ve tek sim yeter ama 7-8 no kancaya yetmez. Bunları zaten çapari bağladıkça ve kullandıkça kendiniz görecek ve kendinize göre bir sistem illa ki uygulayacaksınız sayın hobidaşım