Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çipura ve mırmır avı

cumner

Yeni Üye
Arkadaşlar abiler öncelikle herkese bol avlar diliorum. Benim birkaç sorum olacak. Temmuz ayı boyunca keşanın yaylöküyüne hem tatil hemde hobi olarak av yapmaya gideceğim. Bir tane tek kişilik kürekli botum var. Çok açılmamak kaydı ile kıyıdan yaklaşık 1 km uzaklaşıyorum rüzgarın durumuna göre. Elimde spin kamış, lrf kamış, zoka ve dip takımlarım mevcut. Uzun süredir de bir kaç araştırma yapıyorum. Orda ne tür balıklar avlayabilirim spin ve lrf için. Bu ekipmanlar için neler kullanmam gerekir. Son olarakta dip takımı için izlediğim bir kaç video da zokalı tek iğneli takım ile yılan dili sistemin klasik 3 lü iğneye göre çok daha verimli olduğu söyleniyor. Yem olarakta yengeç kullanılırsa daha da iyi olacağını okudum. Sizin bu konuda bilginiz tecrübeleriniz nedir. Orda iri mırmırıj da çıktığını okudum. Tecrübeli abiler fikri önerisi olan kardeşlerim varsa çok ama çok memnun olurum.

sagmarius

Aktif Üye
Adı
Mehmet YILMAZ
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Yasaktan sonra form kullanıcı sayısı biraz az birde balık avı acılınca herkes sahillere gitti bilgisi olan deneyimi olan mutlaka yazar.

murattp

Daimi Üye
Adı
Murat Topgül
Arkadaşlar abiler öncelikle herkese bol avlar diliorum. Benim birkaç sorum olacak. Temmuz ayı boyunca keşanın yaylöküyüne hem tatil hemde hobi olarak av yapmaya gideceğim. Bir tane tek kişilik kürekli botum var. Çok açılmamak kaydı ile kıyıdan yaklaşık 1 km uzaklaşıyorum rüzgarın durumuna göre. Elimde spin kamış, lrf kamış, zoka ve dip takımlarım mevcut. Uzun süredir de bir kaç araştırma yapıyorum. Orda ne tür balıklar avlayabilirim spin ve lrf için. Bu ekipmanlar için neler kullanmam gerekir. Son olarakta dip takımı için izlediğim bir kaç video da zokalı tek iğneli takım ile yılan dili sistemin klasik 3 lü iğneye göre çok daha verimli olduğu söyleniyor. Yem olarakta yengeç kullanılırsa daha da iyi olacağını okudum. Sizin bu konuda bilginiz tecrübeleriniz nedir. Orda iri mırmırıj da çıktığını okudum. Tecrübeli abiler fikri önerisi olan kardeşlerim varsa çok ama çok memnun olurum.
Bahsettiğin bu yöntemler İzmir bölgede çok kullanılan takımlar 10 metreye kadar olan derinliklerde zoka derin sularda yılan dili tercih ediliyor sadece çupra için
Sığ suda çimçim karides, mamun, boru kurdunu 10-20 gr zokaya takıp dip sürütmesi ile botu akışa bırakıp mırmır sargoz mercan Karagöz isparoz yakalayabilirsin Zokanın dipten çok havalanmasına izin vermeyecek bir hızda akış yapmalısın
Rast gele

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tiras_o

Yeni Üye
Adı
özgür
hırsızı uzun klasik üçlü takıma mamun takarak mırmır, lidaki, ince mercan alabilirsin o derinlikten.. yılan dili ve zoka biraz daha tecrübe ister. daha derinlerde yılan dili yapıp büyük balıklara yönelik iğnelerle atabilirsin.yılan dilinin amacı harami balıklardan da yemi korumasıdır aynı zamanda. ama hedef balığın yoksa zevkine atıyorsan o derinlikten tavsiyem 3-4 numara iğneli klasik üçlü takım yapıp atman.

umitdulger

Daimi Üye
Adı
Ümit DÜLGER
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Kullandığınız botun marka ve modeli nedir?

cumner

Yeni Üye
Kullandığınız botun marka ve modeli nedir?
Markasını bilmiyorım dandik bişey o yüzden çok açılmıyorum en fazla 1 km kadar. Eğer çok dalga yoksa daha da fazla :)) yüzerek geri dönebilecek kadar ayarlıyorum her ihtimal var. Ayrıca herkese çok teşekkür ederim. 3 numara normal kilask dip takımı hazırlayayım. Alt iğne hırsızlı bir şekilde. Orada uzun bir dalga kıran var iskele için bahsettiğim takımlar gece iş yapar mı peki yada tavsiyeniz. Ayrıca glow lu boncuklar aldım. Kösteklerin ortalarına gezer şekilde taksam etkisi olur mu sizce ?

umitdulger

Daimi Üye
Adı
Ümit DÜLGER
Kan Grubu
B Rh Pozitif
1 km deniz için ciddi mesafe bence. Kürekle ve şişme botla o kadar açılmanızı tavsiye etmem. Denizin sağı solu belli olmaz. Geçen yaz Bursa'da o tarz bir botla bir çift denize açıldı, sonrası malumunuz. Hava patlayınca maalesef bir tanesi için gezi iyi bitmedi. Ben de 1000 tl civarındaki o gezi botlarından alıp 100-200 m açılmayı çok düşündüm ama denize güven olmuyor. 200 m bile gözümde büyüyor.

cumner

Yeni Üye
haklısın hocam ama zaten botu sadece yazın kullanıyorum izin zamanımda. Diğer öevsimler sadece kıyıdan. Havayı da takip ediyorum çok çıkmadan. Elimden geldiğince herşeye dikkat ediyorum

umitdulger

Daimi Üye
Adı
Ümit DÜLGER
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Siz yine de dikkatli olun. Bakın bu arkadaşlar da muhtemelen sizinkine benzer bir bot kullanıyorlar. (Intex challanger)
Can yeleğinizi eksik etmeyin ve mümkünse çapa kullanın mutlaka. Bende bir ara intex seahawk vardı ama denizde güvenemediğim için satmıştım.