Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat
  1. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

onu tamamlayıp sertifikayı almak zorundasınız..ades ön hazırlık :=)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

adesi tamamladım şimdi sıra soru çözmekte galiba

4. aydemirsalli65

aydemirsalli65 Yeni Üye

5. aydemirsalli65

aydemirsalli65 Yeni Üye

6. flap

flap Aktif Üye

sınavı bitirenler sorularla ilgili bilgilendirmeler yaparsa sınava gireceklere (bende dahil)faydası olur.netteki sitelerdeki sorularla aynımı? farklımı?ades£teki sorulardan çıkıyormu?yeni yönetmelikte sınava girenler iki kelam birşeyler yazarsa sevinirim.yeni yönetmelikte çıkan sorular hiç bir yerde, forum sitesinde yazmıyor bulamıyorummmmmmmmmmmmm.

7. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

internetteki soruların birçoğu sınavda çıkıyor..

flap bunu beğendi.
  8. flap

flap Aktif Üye

evet sevgili forumdaşlar bugün sınava girdim ve 76 ile geçtim.ehliyetimi aldım.Sınava girecek arkadaşlarada yardımcı olmak için bu gün bana çıkan soruları aklımda kalanları birebir yazdım.Konuyu okuyan sınava girmiş arkadaşlar da benim gibi çıkan soruları yazarsa sınava girecek arkadaşlara ışık tutmus oluruz.Ayrıca sınavda çekinecek bir sey yok internette dolasan sorulara ve birazda konu çalışırsanız rahat rahat geçersiniz.

2- Teknelerde başta bulunan, halat ve demir manevralarında kullanılan mekanizmaya ne ad verilir?

a. Bumba
    b. Mandar
    c. Dümen
    d. Direk e. Irgat
    2 - Tornistan verildiğinde kıçı sancağa çeken bir tekne, rüzgarsız bir havada tercih durumu varsa iskeleye hangi taraftan aborda olmalıdır ?
    a. Kıç taraftan
    b. İskele omuzluktan c. Sancak taraftan
    d. Baş taraftan
    - Normal hava şartlarında, uygun bir zemine ve 9 metre derinliğe, tamamen zincir kullanarak demirleyeceksiniz. Kaç metre kaloma verirsiniz?

a. 36 m
    b. 45 m
    c. 27 m
    d. 18 m
    e. 40 m
    12 - Tehlike ve Aciliyet mesajlarında, tekne adını bildirdikten sonra, öncelikli olarak hangi bilgiyi vermek zorundasınız?
    a. Tekneyi sevk ve idare eden kişinin (kaptan) ve tekne sahibinin kimlik bilgilerini
    b. Teknenin bağlı olduğu limanı c. Teknenizin mevkiini ve tehlikenin cinsini
    d. Teknenin gideceği limanı
    e. Yardım talebinizin cinsini
    17. Teknenin su altında kalan iç kısmına-iç tabana ne ad verilir?Sintine
    22. Teknede su yağ vb. sıvıların biriktiği, teknenin iç tabanı neresidir?Sintine (2 soruda cıktı)
    48. "Avaraolmak" nedir?
    Teknenin yanaşık olduğu yerden ayrılmasına avara olmak denir.
    77. Teknenin baş ve kıç kısmında, omurga hattı ile 45 derecelik açı yapan, her iki taraftaki köşelere ne denir?Omuzluk

109. Bir halatın çıma’sı neresidir?Halatın bağ yapılan ucuna çıma denir.(bunu sekil olarak sormustu resimde 3 bölge veriyodu çıma hangi bölge diye soruyordu.
    111.Tornistanda kıçı sancağa çeken bir tekne, rüzgarsız bir havada tercih durumu varsa iskele veya rıhtıma hangi taraftan aborda olmalıdır.
    Teknenin sancağından
    112.
    Çift çapa demirlemede iki zincir arasındaki açının ne kadar olması önerilir?
    40 derece
    194. Yangın battaniyesi, yangın başladığında hemen alevlerin üstüne kapatılmalıdır. Bu hangi amaçla yapılır?Hava ile teması kesmek için
    196. Teknelerde çıkabilecek elektrik ve motor bölmesi yangınlarında hangi tip yangın söndürücü kullanılması tavsiye edilir?
    Karbondiyoksitli
    211. Yaralanma, zehirlenme, kan şekerinin düşmesi gibi durumlarda beyne gelen kan miktarında azalma veya hiç kan gelmemesi geçici bilinç kaybına (bayılmaya) neden olur. Bu durumdaki hasta eğer kusmuyorsa hangi pozisyonda bekletilmelidir?
    Yana yatırılmış bacaklar hafif karına bükülmüş, altta kalan kolu beden doğrultusunda uzatılmış, baş altta kalan kola dayanmış, üstte kalan el yanak ile kolun arasına sokulmuş pozisyonda
    257. Atmosfer basıncını ölçmek için kullandığımız alet hangisidir?
    Barometre
    260. İzobarların sıklaştığı bölgelerde rüzgar kuvveti için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?Rüzgar kuvvetlidir.
    288. Uluslararası sinoptik haritalarda yüksek basınç hangi harfle gösterilir?H
    371. Tepeliği, uçları birbirine dönük iki siyah koni olan şamandıranın anlamı nedir?Batıdan geç
    419. Hangi hallerde ''yetişentekne'' sayılırsınız? Diğer tekneye pupadan yaklaşan tekne yetişen teknedir.
    430. Pupa feneri teknenin neresinde bulunur, hangi sektörden görünür?teknenin kıçında 135 derece ama şıklarda 135 derece yoktu ?
    455. Deniz trafiğinin yoğun olduğu bir bölgede rotanızı iskeleye değiştirmek istiyorsunuz. Bu niyetinizi diğer teknelere nasıl belli edersiniz? İki kısa düdük çalar (bunuda 2 kısa düdük ne anlama gelir diye sormuştu yani iskeleye dönüyorum.
    462. Karaya oturmuş tekneler gündüz hangi işareti gösterirler?Üç siyah küre (bunuda tam tersi sordu üç küre ne anlama gelir diye yani karaya oturmus tekne)
    467. Tekneniz hareketsiz kalmış durumda, çekiciye ihtiyacınız var. Telsiz telefonla hangi tip mesajla yardım talep edersiniz?Pan Pan
    499. Ekonomik seyirde motor devir saati motorun azami devrinin yüzde kaçı mertebesinde olmalıdır?%50 - %70 arasında

500. İdeal (azami değil) seyir hızına motor devrinin yüzde kaçında ulasılır?%80
    511. Bir Dizel motorlu teknede depodaki yakıt miktarının sınırlı ve varılmak istenen limana ulaşmak için yeterli olamayabilecegini tespit ettiniz. Zamansal bir sıkışıklığınız yok. Nasıl bir seyir şekli izlersiniz? (soru bire bir aynı çıktı cevabını bulun.)
    539. Motorda güç kaybı gözlemlediniz ve seyir sırasında egzostan siyah dumanlar çıkmaktadır. Arıza ne olabilir?(soru bire bir aynı çıktı cevabını bulun.)
    Tekneden ayrılırken elektrik sistemi ile ilgili alınacak en iyi tedbir aşağıdakilerden hangisidir?
    ben ana şalter kapatılır yaptım en mantıklı cevap o idi
    11. ( Fl (3) 15s 12m 6M) özelliklerine sahip bir fenerin anlamı nedir?
    15 saniyede üç kere Beyaz çakan, 12 metre yükseklikte 6 milden görülen fener (bu soru hatalı bence sınav sorumlusuda evet dedi renk yazmıyo beyaz için 'w' yazmalı ??? soru birebir aynı
    122.kuzey dogudan esen rüzgar ?
    poyraz
    1.atardamar kanamasını nasıl anlarız?
    kan hızlı ve açık renkte akar.
    144.haritalardaki su altında tehlıkesiz batık işaretinin sembolu soru olarak cıktı.(sembolune bakın)
    155.haritalardaki su kesiminde tehlikeli kaya sembolu soru olarak çıktı.(sembolune bakın)
    44.can yelegi ile denize nasıl atlanır.
    kemerler rahatsız etmicek sekilde sıkılır vs vs olan şık
    4 tane de haritalarla ilgili soru vardı..
    BAŞARILAR....... AKLIMA GELENLER BUNLAR.

NiGHTMaRe07, Elixer ve Hamdi bunu beğendi.
  9. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler hayırlı olsun Kaptan :)

flap bunu beğendi.
  10. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Benim girdiğimde bu sorular yoktu..Demekki sorular çok değişkenli imiş..