Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hızlı Çözülebilen Demir Bağı ve Demirleme Emniyeti

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Demirlemenin tehlikeli olduğu bir yere demirleyecekseniz hızlı şekilde fora etmeniz gerekebilir. O zaman kolay çözülebilen bir bağa ihtiyaç duyarsınız. Sadece ipin elinizdeki ucunu çekip fora edebileceğiniz demir bağını yoğun trafik olan bölgeler için bilmeniz sizin ve diğer gemilerin emniyeti açısından faydalı olabilir.

Resimdeki halka tekne üzerindeki mapa, karabina, ortası delik koç boynuzu veya anele olarak düşünülebilir.

Alıntıdır. Esas metin için TIKLAYIN.

Ayrıca tehlike kaçamayacağınız kadar yakınsa elinizdeki ipin ucuna kırmızı-turuncu veya sarı renkli bir şamandıra bağlayıp kaçabilirsiniz.

Son olarak eğer dip tabiatı çamur veya çakıl ise teknenin başına resimdeki gibi bağlı demirin ipini kıçtan çekip fora ettikten sonra şamandıranın anelesini (halka) ipten geçirip teknenin kıçında bir yere volta (bağlamak) edersiniz. Motora güç verdiğinizde(tam yol) demir dipten kopup yükselirken, ipin bedenine geçirilmiş şamadıra demire doğru sürüklenecektir. Bu şekilde demirin satıha kadar gelmesini sağladıktan sonra kuvvetli şekilde demirin üstüne dönüp sadece ipin boşunu alarak demirinizi vira(çekmek-toplamak) edebilirsiniz. Bu yöntem küçük fiber tekneler ve kuvvetli kıçtan takma motorlar için uygun olmayabilir. Büyük demirler ve derin sularda ip üzerinde oluşan gerilimler insanlar için tehlikeli olabilir. Emniyet açısından en iyi yol öncelikle uygun demir yeri seçmektir. Demirde iken diğer teknelerin sizi görmesini sağlayacak önlemleri almalısınız. Burada tavsiye edilen konular sıradışı durumlara ilişkin önerilerdir.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Teşekkürler Akın
Bu tarz küçük tüyolar denizde hayat kurtarabilir.

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem
Paylaşımın için Teşekkürler Akın Kaptan. İmzanda belirttiğin gibi, önce emniyet!

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Teşekkürler Akın,dediğin gibi önce emniyet.can güvenliğimiz her şeyden önce gelir.

C.POLAT

Daimi Üye
Adı
Cem POLAT
Sevgili Akın paylaşımın için teşekkürler,birşey sormak istiyorum ,ikinci resimde ipin bir ucu halkanın üstünden diğeri altından mı geçiyor ,eğer öyleyse 3.resimde iki uçta halkanın içinden geçip sıkışmış görünüyor ,iki resim arasındaki bağlantıyı kuramadım ben mi seçemedim resimleri ,burayı anlayamadım ,sağlıcakla kal.:)

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Sevgili Akın paylaşımın için teşekkürler,birşey sormak istiyorum ,ikinci resimde ipin bir ucu halkanın üstünden diğeri altından mı geçiyor ,eğer öyleyse 3.resimde iki uçta halkanın içinden geçip sıkışmış görünüyor ,iki resim arasındaki bağlantıyı kuramadım ben mi seçemedim resimleri ,burayı anlayamadım ,sağlıcakla kal.:)
İple yaptığımız halkalara kros, demirden halkaya anele diyelim.

İkinci resimde soldaki kros anelenin içinden geçiyor. Daha sonra ipin sizin tarafınızdaki kısmıyla bir kros daha hazırlayıp bu krosu anelenin içinden geçmiş durumda bulunana ilk krosun içinden geçiriyorsunuz. Demir anelenin içinden geçen ilk krosa yüklendikçe ikinci kros onun kaçmasını önlüyor.

İkinci krosun iplerinden birine asıldığınıda bu kros çözülüp ilk kros'un içinden çıkıyor. Böylece aneledeki ilk kros serbest kalıyor.

C.POLAT

Daimi Üye
Adı
Cem POLAT
Açıklaman için teşekkürler :)