Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Istavrit Çaparisi Hakkında Bilgi Almak Istiyorum

Sarigol_937

Yeni Üye
Adı
Ercan ç
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba, kıyıdan spin kamış ile at çek yaparak istavrit tutmak istiyorum 2 gün önce gittim 1 saate 2 tane anca tuttum. Birincisi çapari iğnesi siyah mı beyaz mı olmalı, çapari ye üstte bir fır döndü takıyorum Çaparinin altına da fırdöndü takmam faydalı olur mu, şöyle bir şey duydum fırdöndödülü kurşun gibi birşey mi takmalıyım yoksa normal fırdöndü mü. Birde kurşun büyük olursa balık kaçırırmı bana balık malzemesi satan yer öyle dedi büyük kurşun almak isteyince. Ozmaan en küçük 20 gr lık kurşun şansımı artırmaz mı. Ben dışarda satılan fırdöndü üzerine birazdaha sim ekleyip kalınlaştırıp daha kolay görünmesini düşünüyorum faydalı olur mu.olta makinem deki misina kalınlığı 0,28 mm en fazla 50 mt re civarı atabiliyorum.Şimdiden teşekkürler

balikciali

Aktif Üye
Adı
Ali V.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Siyah veya beyaz iğne fark etmiyor ikisi de istavritte çalışıyor. At çek için klasik olarak makinadan gelen misinaya klipsli fırdöndü sonra takım, takımın en altında ise kasa düğününe direkt kurşun oluyor. Fırdöndülü kurşun varsa o da olur. Kurşunun ağırlığını meradaki akıntıya ve atacağınız uzaklığa göre seçmek lazım. Fırdöndüye sim niye ekliyorsunuz onu anlamadım. İğnede fazla sim de bence daha avcı olmuyor. 0.28 misina kalınlık olarak uygun. Takımdaki misina ince olursa balığın az olduğu zamanlarda daha avcı olur.

Hızlıcevapgerek

Yeni Üye
Adı
Eary
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Abi öncellikle balık olmadığı zamana denk gelmişsindir ya da takımın kötüdür bence ilk durum oldu ama yinede takım hakkında sana bahsedeyim
0,28lik misina gayet yeterli çaların yeşil renkli olması sana daha çok balık tutturur iğne rengi pek önemli değil ama kendi renginde olması daha iyi oluyor kurşuna gelirsek 30 Gr yeterli olur .
Ve tabii ki en önemlisi çapariye verdiğin aksiyon balığı kandırmak önemlidir yanında tutan kişilere sorduğunda sana gösterirler.
Ama istavrit şu an yok ben dün 1 saat çapari attım tek bir tane bile istavrit gelmedi olmadığı zaman olmuyor .
Mezgit deneyebilirsin yada zargana bu aralar onlar tutuluyor

yeknet

Daimi Üye
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif
İstavriti nerde avlamak istiyorsun? Spin kamışı çapari atmak için çok kısa değil mi?

Sarigol_937

Yeni Üye
Adı
Ercan ç
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Olta spin kamışı 2.70 m boyunda. Normal 3.60 mt boyunda normal fiber kamış var ancak ağır olduğu için çok yoruyor ondan genelde bunla avlanmıyorum.

Adı
Ömer Can UZ
Kan Grubu
A Rh Pozitif
gece glow pempe ve beyaz çapariler ile, çok rahat bir şekilde ışık vuran yerlerden derinlik taramaları yaparak, istavrit avlayabilirsiniz.

Engin79

Daimi Üye
Adı
Engin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Büyük kurşun balığı ürkütmez, kalın misina ve kocaman iğne ürkütür. Kurşunu çekebilen en ince çapari kullanılmalı, ve balığın boyutuna uygun olabilecek en küçük iğne olmalıdır. İstavrit için 10-12-14-16 numara iğneler kullanılabilir. Biz boğazda çoğu zaman 12 kullanıyoruz.

Kurşun ağırlığı bulunduğunuz yerin akıntısına ve suyun hangi derinliğinde av yapacağınıza göre belirlenir.
Akıntısız durgun suda av yapacaksanız hafif kurşun, akıntılı yerde dibe indirmeye çalışıyorsanız da ağır kurşunlar kullanırsınız.

Şimdi diyelim ki avlandığınız yerde hiç akıntı yok. Ve yakın mesafeye atacaksınız. O zaman mesela 0.10-0.12 mm bedenli çapariyle 20-35 gram kurşun kullanarak balığı hiç ürkütmeyen bir takım oluşturabilirsiniz.

Ama akıntı varsa ve takımın dibe inmesi zor oluyorsa çapari bedenini 0.20 mm, kurşunu ise 60-75 gram civarı yapmanız gerekebilir.

Ya da akıntı olmasa bile uzağa atış için "abanmanız" gerekiyorsa çaparinin kopmaması için 0.20 mm çapariye 35-50 gram takabilirsiniz.

Artvinde olduğunuz için daha fazlası size gerekmeyecektir. Biz boğazda çok fazla akıntıyla uğraştığımız için 0.30-0.35 bedenli çapariyle 150-200 gram atmak zorunda kalabiliyoruz bazen.

Sarigol_937

Yeni Üye
Adı
Ercan ç
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Çok teşekkürler Engin bey cevap için. Peki hazır aldığım çapari üzerindeki simleri daha iyi gözüksün diye artırsam daha avcı olur mu çapari veya hiç uğraşmaya değmez mi

Adı
Ömer Can UZ
Kan Grubu
A Rh Pozitif
birde luminous diye, UV fener ile birkaç atışta bir şarj edilip kullanılan simler var. Çok ucuz ve çok iyi. Tek eksisi balık saldırdığında almanız gerek yani hassas kamış kullanmanız lazım. Çünkü sim biraz sert balığı rahatsız ediyor.

yeknet

Daimi Üye
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Çok teşekkürler Engin bey cevap için. Peki hazır aldığım çapari üzerindeki simleri daha iyi gözüksün diye artırsam daha avcı olur mu çapari veya hiç uğraşmaya değmez mi
Uğraşmaya değmez ama çapari yapımını kendin becerebiliyorsan sıfırdan kendi seçtiğin sim ve floşlarla çok daha avcı çapari yapabilirsin. Söz konusu istavrit çapari seçen bir balık değil duruma göre her renk iş yapar. Çoğunlukla yeşil tabi.