Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karadeniz'de gördüğümüz bu balık ne olabilir?

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Fisher81 tarafından paylaşıldı.

1. Arcan

Arcan Aktif Üye

IMG_1641.JPG
    Berlam Balığı olabilir. Karadenizde yaşar. Geceleri kıyıya yakın avlanır. Rengi sarıyı andırır. Hızlıdır. Ve bahsettiğiniz büyüklüğe erişebilir.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ersin1903

Ersin1903 Aktif Üye

Anlatılanlardan yola çıkarak benim aklıma ilk gelen sarı yüzgeçli orkinos oldu.. Tabi kılıç balığı da olabilir :) Böyle esrarengiz durumlar heyecan verici oluyor canlı canlı seyredince ve insanın aklına takılıyor haliyle :D :D Umarım olayın kahramanı birgün oltanızı ziyaret eder de dışarı alma fırsatı bulursunuz ;)

BS Okuru, Apathetic ve Fisher81 bunu beğendi.
  4. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Ben şahsen pek oltamı ziyaret etmesinden yana değilim :D O gördüğümüz her ne ise şimdilik onunla başa çıkabileceğimi sanmıyorum. Oltayı değil beni bile götürebilir :D

Aynen çok heyecan verici ilginç bir andı. Bir de ne olduğunu kestiremeyince akılda kalıyor.

Bu arada bu sarı yüzgeçli orkinos da renklerinden dolayı mantıklı geldi lambuka gibi.

O noktada eşkinaya atarken malum kıyıya yakın atıyoruz ama ben arada bir şamandıra boyunu epey uzatıp açığa atıyordum, şakasına orkinos tutacağım şimdi diyerek :D

Ama tabi bu bir nevi plankton parlaması da olabilir

Son düzenleme: 22 Haziran 2017
    Ersin1903 bunu beğendi.
  5. Ersin1903

Ersin1903 Aktif Üye

:D :D Olsun abi yaa oltaya gelsinde suyu içinde biryere kadar götürse de olur, hiç yoktan ne balığı olduğunu yakınen görürdün :D Böyle şakalar bir an da gerçek oluverir bakarsın, sen ekipmanı sağlam tut ;)

Rastgelsin...

Fisher81 bunu beğendi.
  6. coner

coner Daimi Üye

Azman zarganalar şu sıralar havyar döküyor.

7. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selam

Su samurunu begenmediniz, Şimdi diyecegimki Kedidir o Kedi onuda begenmeyeceksiniZ :)))

BS Okuru bunu beğendi.
  8. egede

egede Üye

Bu anlattığınız Ay karanlığında olduysa eğer sarı dediğiniz şey (ardında da aynı izi bıraktığına göre)muhtemelen balığın renginden ziyade yakamozdur. O yüzden o kadar büyüyebilen her balık cinsinden olabilir.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fisher81 bunu beğendi.
  9. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Ay henüz doğmamıştı.

Ayın suya yansıması olarak aklımda kalmış olan yakamoz ile aklımda kalan eksik yanlış bilgilerin doğrusunu sanırım bu olayla öğrenmiş oldum :)

Ve bu balığın saçtığı ışığın sebebi evet sanırım yakamoz.
    Ay yok iken suya girip elini kolunuzu sallayarak da bu tarz ışıklar oluşturabiliyormuşsunuz.

Öyleyse bu balık, Karadenizde görülme ihtimali daha yüksek olan büyük bir levrek veya kofana da olabilir.
    Lüfergiller de bu mevsimde açıktan geçiş yaptığı ve balık açıktan geldiği için de kofanaya yoğunlaştım :)

"yakamoz ayin isiginin suya, denize vuran savki degildir. onun adi ayin savkidir.yakamoz aksine ay olan gecelerde olmaz. yakamoz bir canlidir, latince ismi noctiluca milliaris olan bu canli ayni bir ates böceginin denizde yasayan versiyonudur. limunisans maddesini vücudunda barindiran bu canliya dokunuldugunda bir isik sacar. bu canli bir planktondur,yani milimetrik boyutlarda bir canlidir. bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir kayik gecerken, veya bir balik sürüsü gectiginde bu canlilara carparak isik cikartmalarini saglarlar. o yüzden balikci
    sandallarinda yüksek bir direk ve bu diregin ucunda oturulacak bir yer
    vardir. balikcilardan biri buraya oturarak ayolmayan geceleri baliklarin
    yakamoz yaparak gectikleri yollari görüp dümenciyi oraya yönlendirirler. o yüzden lüfer avlarken lüx isigi kullanilir, isik balik gelsin diye degil misinanin degdigi yakamozlarin cikardigi isiktan lüferkorkmasin diye lüx isigi ile yakamoz isigini öldürmek icin kullanilir. kelimeleri harcarken yanlislara düsmeyelim. esasinda yakamoz (eger göreniniz varsa bilir) olagan üstü bir seydir, yakamoz oldugunda denizde uzun floresan lambalar yaniyormus gibi olur. ama bunun icin ay isigi olmamasi gerekir. ay isiginda (daha baskin oldugu için) göremezsiniz. o kadar muhtesemdir ki, o anda tüm romantizim biter sanki uzaylilar gelmis gibi denize yönelirsiniz. birde yakamozlu ve ay isiksiz gecelerde denize girince piril piril uzayli gibi olursunuz."

Son düzenleme: 23 Haziran 2017
    coner, Megalodon ve Apathetic bunu beğendi.