Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karadeniz'de gördüğümüz bu balık ne olabilir?

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Fisher81 tarafından paylaşıldı.

1. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Maalesef bir balık fotoğrafı koyamıyorum sadece şahit olduğumuz olayı anlatacağım.
    Epey etkisinde kaldık ama biz çözemedik :naslyany:

Akşam arkadaşlarla eşkina avında iken bir ara açıkta, en az 50 metre ilerde, mat sarı tonunda ya da ona benzer bir renk farkettim. Yani bunu ilk önce, arkadaş kafa lambasını kapatmayı unutmuş sandım. Fakat sonra bu ışık hüzmesi tarzındaki şey bize doğru yaklaşmaya başlayınca kafa lambası olmadığını farkettim. Yaklaştıkça hızlandı. Biz kayalarda köşe bir bölgedeydik. Kayalara gelince sola doğru gitti ve 5 metre gerimizde kovaladığı şey her ne ise ona atladı. Aynı anda arkadaşlar da farketti.

Bu anlattıklarım da açıktan gelmesi ve yeme atlaması heralde bir 3-5 saniye sürmüştür. Çok büyük bir şeydi. Çok hızlıydı. Ve anlam veremediğim kısım mat sarı tonunda gördük. Kıvrıla kıvrıla çok hızlı geldi ve arkasında aynı renk tonundan iz bırakarak geldi. Yani ya da hızından dolayı bana öyle geldi. Ara ara açıklarda anlam veremediğimiz renkler yine gördük ama bu çok yakınımızdan geçti.

Batı karadeniz'de gördüğümüz, ışık hüzmesine benzer bir renkle gelen, bu büyük süratli avcı balık sizce ne olabilir?

Denizde dalga yok denilecek kadar azdı ve ayda henüz doğmamıştı bu arada.

Apathetic ve trakonya79 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selam, kivrila kivrila ne guzelde geliyor Su samuru :)

korayb3406, Fisher81 ve Red Snapper bunu beğendi.
  4. BS Okuru

BS Okuru Misafir

herkesin bulup da çözemediği soru
    suda yaşayıp da nasıl kalıyor kuru
    kaçtı bizim balıkların bütün huzuru
    bu dediğin olsa olsa su samuru

:D

5. enginson

enginson Daimi Üye

bende okuduğumda su samuru olduğunu düşündüm

6. Apathetic

Apathetic Daimi Üye

Olay oldugunda bende oradaydin, ancak daha once de su samuru gordum su da gayet yavas ve keyifli yuzuyordu.. Bu yaklasik 40 metre uzaktan inanilmaz bir suratle geldi 3-4 sn icerisinde yanimizdaydi.. Su samuru olamayacak kadar hizli birseydi..

7. batuhan111

batuhan111 Aktif Üye

Karadenizde varmıdır bilmem ama Lambuka olabilir...

lambuka.jpg

Fisher81 ve Apathetic bunu beğendi.
  8. Apathetic

Apathetic Daimi Üye

Aglarda ya da av yapanlarda rastlanan birsey degil.. Olmaz mi elbette olabilir.. Torik, kilic baligi ya da zargana azmani'ndan supheleniyorum sahsi olarak.. Yalniz 15-20kg civari 1 metreden uzun ve kaba bir balikti..

Fisher81 bunu beğendi.
  9. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

:D Şiir güzel olmuş ama su samuru değildir ya :)
    Ben balığı göremedim. Zaten karanlıktı, sadece su üstüne yakın bir mesafeden geldiğini ve bahsettiğim o sarı tonunda bir ışık hüzmesiyle geldi.
    Biz farkettiğimizde bile çok açıktaydı daha öncesini bilemiyoruz kimbilir nerelerden beri kovaladı o balığı. Ve bir balık hareketiyle geldi yani avına son sürat kuyruk sallayarak koşturan büyük bir avcı balık gibi.

Arkadaşım kılıç balığı olabilir diye düşünüyor mantıklı çünkü uzun büyük birşeydi. Lambuka da mantıklıymış sarı renkleri var gece parlıyor mudur o balık acaba böyle, ama Karadeniz'de hiç duymadım.

Su samuru bölgede çok gördük ama hep kayaların önünde ve sabahları aheste aheste dalıp çıkarken yüzerken gördük :)

Belki bir kaç gün sonra Karadeniz'de ağlara takılan ilginç balık tarzında bir haberini görürüz :D

BS Okuru ve Apathetic bunu beğendi.
  10. 34alper

34alper Üye

Balığı çözemedim ama arkasında iz bıraktı demişsiniz o muhtemelen parıldayan planktonlar olabilir.

Fisher81 bunu beğendi.
  11. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Evet hızından dolayı anlık olarak iz bıraktı diyebilirim tabi iz saliseler içinde kayboluyor.

Apathetic bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş