Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Korozyona uğrayan halka (yüzük) temizliği nasıl yapılır ?

PaniC

Üye
Adı
Selçuk
Kan Grubu
A Rh Pozitif
selam arkadaşlar, "yasak" lardan önce üşengeçlik yapıp kamışımı avdan sonra temizlemiyordum, "eve gidince temizlerim" diyerek tezgahı topluyor fakat eve gidince tezgahı arabada bıraktığım için temizliğini ihmal ediyordum. şimdi evdeyken bir daha ihmal etmemek suretiyle yüzükleri temizlemek istedim fakat bir iki şey denedim %75 etkisi oldu. kalan %25 için bir tavsiyesi olan var mı ?
bu arada konu başlıklarını araştırdım ama bu konuyla ilgili bir yazı bulamadım, eğer varsa ve gözümden kaçtıysa kusura bakmayın.

AhmetAkin

Aktif Üye
Adı
Ahmet Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bununla ilgili bir araştırma yaptım videosunu çekmeyi düşünüyordum ve suan karar verdim öğrendiğim bilgileri deneyerek çekicem

ERKANDÖNER

Yeni Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba,

Çoğunlukla bu tuzlu su etkisiyle oluşan korezyonları (erozyon demişsiniz fakat) kendi geliştirdiğim zeytinyağı ve saf alkol karışımı ile (kolonyada olabilir) eski yüzeyi pürüzsüz olan bir bez ile temizliyorum ve geçiyor.

Eğerki korezyon çok yaygın ve katmanı yüksek ise bu formül ile o kısmı yumuşattıktan sonra hassas ve dikkatli şekilde bıçağın ters tarafıyla katmanı ortadan kaldırıyorum.

Fakat şunu belitmek isterim özellikle Fuji yüzüğü gibi paslanmayan yüzükler kullanmıyorsanız uzun bir zamandan sonra o yüzüklerin değiştirilmesi gerekecektir. Çünkü yüzük içinde yer alan porselenler zamanla deforme olup atış ve balığı çekme esnasında misinanıza zarar vermektedir.

PaniC

Üye
Adı
Selçuk
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba,

Çoğunlukla bu tuzlu su etkisiyle oluşan korezyonları (erozyon demişsiniz fakat) kendi geliştirdiğim zeytinyağı ve saf alkol karışımı ile (kolonyada olabilir) eski yüzeyi pürüzsüz olan bir bez ile temizliyorum ve geçiyor.

Eğerki korezyon çok yaygın ve katmanı yüksek ise bu formül ile o kısmı yumuşattıktan sonra hassas ve dikkatli şekilde bıçağın ters tarafıyla katmanı ortadan kaldırıyorum.

Fakat şunu belitmek isterim özellikle Fuji yüzüğü gibi paslanmayan yüzükler kullanmıyorsanız uzun bir zamandan sonra o yüzüklerin değiştirilmesi gerekecektir. Çünkü yüzük içinde yer alan porselenler zamanla deforme olup atış ve balığı çekme esnasında misinanıza zarar vermektedir.
kelime hatası için üzgünüm düzeltmeniz isabet olmuş teşekkürler (korozyon olucaktı) , ben porçöz tarzı bir sıvı ile sonrada banyolarda tüm yüzeyler için kullanılan kir çözücüyle denedim %75’ i gitti sayılır. kamış ryobi spider hatırlamıyorum fuji olup olmadığını fakat herhangi bir kamıştaki tel sargılı ve üzeri epoksi kaplı yüzükleri değiştirmeye kalksak yeni kamıştan daha pahalıya gelir diye tahmin ediyorum.

PaniC

Üye
Adı
Selçuk
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bununla ilgili bir araştırma yaptım videosunu çekmeyi düşünüyordum ve suan karar verdim öğrendiğim bilgileri deneyerek çekicem
merakla bekliyor olucam, lütfen linkini benimle paylaşın