Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Merhaba ve İlk Göz Ağrısı Teknem

night fisher

Daimi Üye
Adı
fatih h
Tekne Bozburun/Marmaris yapımı. " viyaboat.com " adresinde bulabilirsiniz. Motoru Suzuki 9.9 HP seçmemim nedeni ise hem kalitesi, hem şu anda %30 indirimli olması ve hemde 9.9 HP ile 15 HP arasında pek fark olmaması açısındandır.
Teknen güzelmiş,hayırlı olsun:) O tekne ile dört kişi rahat beklemeli av yaparsınız.9.9 motorda sizi durgun suda heryere götürür getirir.
Ben olsam onumu alırdım derseniz asla. YA 5 hp gibi bi motor alırdım,beni kıyıdan açığa götürsün,taşıması,sökmesi kolay olması açısından,yada min 20 hp bir motor alıp, gerektiğinde beni karşı sahile vs. götürüp,dönüşteki kötü havalarda gücüyle beni kıyıya ulaştırabilmesini hesab ederdim.
9.9 hp ile 15 hp motor aynı değildir ,bu iki zamanlı motorlarda aynı motor hacminde olması sebebiyle söylenen bir şeydir. Biri 9.9 hp diğeri 15 hp!!! gücündedir.ikisini yarıştırırsan 15-9.9 a yüzde otuz hız ve yol farkı atar.
Dört zamanlı motorlarda ise 15 ile 20 hp ler aynı hacimde bloklara sahiptirler ve yine tekrarlayayım ki biri 15 diğeri 20 hp gücündedir.

Ella

Üye
night fisher,

Açıklamalarına büyük oranda katılıyorum. Ancak 9.9 HP yerine 5 HP' lik bir motoru sadece taşınmasının ve takılmasının zorluğu açısından tercih etmene katılamıyorum. Bu konularda tam doğru bir fikir yürütmek için bence denizcinin ne istediğini ve neyi hedeflediğini, kısaca amacını bilmek gerekir. Kendimden bahsedecek olursam, asla yalnız başıma denize açılmayı düşünen biri değilim. Bunu hem güvenlik açısından, hemde tekne-motor hazırlığı ve kullanımı açılarından gerekli görüyorum. İkincisi ise hava durumunu çeşitli kaynaklardan öğrenip tam anlamı ile emin olmadan denize açılmamak. Üçüncüsü ise daima kıyıya yakın gitmek, zorunlu olmadıkça açık denize çıkmamak. Amacım arada bir balık tutmak ve yazları bazen eş dost ile sahile yakın yerlerde uzağa gitmemek kaydı ile dolaşmak.Denize amatörce gönül veren biri olarak böyle düşünüyorum. Bu yüzden aldığım teknenin ve motorun isabetli ve yeterli olacağını düşünüyorum. DİGWEET_7' nin dediği gibi Tekne 6-7 knot (10-12 Km/saat) hız yapsa amacıma yönelik olarak yeterde artar bile.

DİGWEET_7,

Senin EGE TEKNE' nin ağırlığı kaç kg biliyormusun ? Yanlış hatırlamıyorsam 300 Kg civarında bir ağırlığı var. O yüzden sen 9.8 HP Tohatsu ile 6-7 Knot hız yapıyorsun. Bende ise durum daha değişik. Benim Tekne 220 Kg civarında ve Motorum biraz daha güçlü. O yüzden daha hızlı yol almam mümkün olabilecek sanıyorum. Forumda bir alıntıdan örnek vermem gerekirse ;

" Surffishing Nickli Üyeden Alıntı Mesajı"

Selamlar Bahadır abi.

Örnek olarak 9.8 hp 203cc ve 9.9 ise 328cc..O aradaki 0,1hp'lık fark gücün temeli silindir hacminde %60 fark ediyor..Peki 8hp ile 9.8 ve 9.9hp ile 15hp arasındaki fark nasıl diye bakarsak durum daha net anlaşılır. 8 hp 203cc ve 15hp ise 329cc.

İşin aslı şudur. 9.9 olan 15hp'nin küçültülmüşü, 9.8 ise 8hp' nin büyütülmüşüdür. Bizde aynı marka 9.9 ve 9.8 hp motor olduğu için aradaki farkı defalarca bizzat test ettim. Aynı botta 9.8 ile 3 kişi plane olamazken, 9.9 ile 8-10 saniyede plane oluyoruz. Tam gazda 2 kişide bile GPS verisi süratte çok çok fark var..Yakıtta (aynı mesafede) 3 kişi 9.9 daha ekonomik. Tek kişide 9.8 daha ekonomik.

Moderatör tarafında düzenlendi:

HAKTAN

Üye
Adı
Mustafa ELBAŞ
Hoş geldiniz.Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki tek başınıza bile kullansanız bu tekneye en kötü ama en kötü ihtimal ile 15 bg.motor kullanmalısınız.Tavsiyem ise 25 bg. dir. Iyi günler.

night fisher

Daimi Üye
Adı
fatih h
Soru şudur,
-Görüşler ve cevaplar için teşekkür ederim. Benim merak ettiğim diğer bir konu ise yukarıda konuyu açarken özelliklerini belirttiğim tekne için 9.9 Beygir motorun yeterli olup olmadığıdır. Sizce yeterlimi dir.

Cevap veriyorum,
-9.9 motorda sizi durgun suda heryere götürür getirir.
Ben olsam onumu alırdım derseniz asla. YA 5 hp gibi bi motor alırdım,beni kıyıdan açığa götürsün,taşıması,sökmesi kolay olması açısından,yada min 20 hp bir motor alıp, gerektiğinde beni karşı sahile vs. götürüp,dönüşteki kötü havalarda gücüyle beni kıyıya ulaştırabilmesini hesab ederdim.
- Bu konularda tam doğru bir fikir yürütmek için bence denizcinin ne istediğini ve neyi hedeflediğini, kısaca amacını bilmek gerekir.
-Hımm,hata ettik fikrimizi beyan ettik,arkadaş denizci çıktı,bilip bilmeden konuşuyoruz.
-. Bu yüzden aldığım teknenin ve motorun isabetli ve yeterli olacağını düşünüyorum
-E madem öyle düşünürsün de,niye bizim çenemizi yorarsın be güzel kardeşim. Seni yardım isteyen bir arkadaş sanıp,üç tekne ve motor kullanmakta olan (5 hp tohatsu 2t,20 hp honda 4t,9.9 hp mercury 4 t, 4.05 classic fiber,4.50 safter fiber,3.40 quick silver bot) ve 30 yıldır ege-akdeniz-marmara da denizle şaka olmayacağını öğrendiğini sanıp,daha bir yıl önce kıyıdan 200 m açıktan kıyıya yanaşamayıp,5 hp motorla 5 km ötedeki dere ağzına girerken aralık ayının soğunu ,suyunu yiyip,on gün yorgan döşek yatan biri olarak ,yardımcı olmaya çalıştım. Daha tekneni teslim almamışsın,belki motorunu değiştirir,ilerde bi hayır duan olur demiştim.
Demez olaydım,güle güle kullan,hayırlı uğurlu olsun güzel kardeşim.

Ella

Üye
Alinganlığa gerek yok. Çünkü seni rencide edecek bir şey söylemedim, sadece Tekne ve motor uyumluluğu açısından yazılanları okuduktan sonra vardığım kanaati açıkladım. Yazılarınızdan elbette yararlandım ve size teşekkür ettim. Konuyu kişiselleştirmemek adına bir kez daha teşekkür ederek hoşçakalın diyorum.

Dentex

Üye
night fisher,

Açıklamalarına büyük oranda katılıyorum. Ancak 9.9 HP yerine 5 HP' lik bir motoru sadece taşınmasının ve takılmasının zorluğu açısından tercih etmene katılamıyorum. Bu konularda tam doğru bir fikir yürütmek için bence denizcinin ne istediğini ve neyi hedeflediğini, kısaca amacını bilmek gerekir. Kendimden bahsedecek olursam, asla yalnız başıma denize açılmayı düşünen biri değilim. Bunu hem güvenlik açısından, hemde tekne-motor hazırlığı ve kullanımı açılarından gerekli görüyorum. İkincisi ise hava durumunu çeşitli kaynaklardan öğrenip tam anlamı ile emin olmadan denize açılmamak. Üçüncüsü ise daima kıyıya yakın gitmek, zorunlu olmadıkça açık denize çıkmamak. Amacım arada bir balık tutmak ve yazları bazen eş dost ile sahile yakın yerlerde uzağa gitmemek kaydı ile dolaşmak.Denize amatörce gönül veren biri olarak böyle düşünüyorum. Bu yüzden aldığım teknenin ve motorun isabetli ve yeterli olacağını düşünüyorum. DİGWEET_7' nin dediği gibi Tekne 6-7 knot (10-12 Km/saat) hız yapsa amacıma yönelik olarak yeterde artar bile.

DİGWEET_7,

Senin EGE TEKNE' nin ağırlığı kaç kg biliyormusun ? Yanlış hatırlamıyorsam 300 Kg civarında bir ağırlığı var. O yüzden sen 9.8 HP Tohatsu ile 6-7 Knot hız yapıyorsun. Bende ise durum daha değişik. Benim Tekne 220 Kg civarında ve Motorum biraz daha güçlü. O yüzden daha hızlı yol almam mümkün olabilecek sanıyorum. Forumda bir alıntıdan örnek vermem gerekirse ;

" Surffishing Nickli Üyeden Alıntı Mesajı"

Selamlar Bahadır abi.

Örnek olarak 9.8 hp 203cc ve 9.9 ise 328cc..O aradaki 0,1hp'lık fark gücün temeli silindir hacminde %60 fark ediyor..Peki 8hp ile 9.8 ve 9.9hp ile 15hp arasındaki fark nasıl diye bakarsak durum daha net anlaşılır. 8 hp 203cc ve 15hp ise 329cc.

İşin aslı şudur. 9.9 olan 15hp'nin küçültülmüşü, 9.8 ise 8hp' nin büyütülmüşüdür. Bizde aynı marka 9.9 ve 9.8 hp motor olduğu için aradaki farkı defalarca bizzat test ettim. Aynı botta 9.8 ile 3 kişi plane olamazken, 9.9 ile 8-10 saniyede plane oluyoruz. Tam gazda 2 kişide bile GPS verisi süratte çok çok fark var..Yakıtta (aynı mesafede) 3 kişi 9.9 daha ekonomik. Tek kişide 9.8 daha ekonomik.

tekrardan selamlar. bu alıntıda bahsi geçenler 2 zmnlı heralde. benm bildiğim 9.9 suzuki honda v.s en büyük markalarla tohatsu 9.8 arasında bahsedilen kadar büyük bir fark olmadığıdır. ancak tekne ağırlığı konusunda haklısınız. benm teknem daha ağır oturaklı ve yavas gider tabikide ancak az sallanıyor buda bir avantaj diye düşünüyorum. aşağıda linkleride verdim inceleyebilirsiniz.

YAMAHA F 9.9 BEYGR 4 ZAMANLI UZUN AFT DENZ MOTORU Denizmotorum.com , Trkiye'nin En Uygun Fiyatl Deniz Motorlar, ime Botlar, Polyester Tekneleri 212 cc
SUZUK 9.9 BEYGR UZUN AFT MARLI DREKSYON SSTEML 4 ZAMANLI DENZ MOTORU Denizmotorum.com , Trkiye'nin En Uygun Fiyatl Deniz Motorlar, ime Botlar, Polyester Tekneleri 208 cc
HONDA 10 HP UZUN AFT MANUEL 4 ZAMANLI DITAN TAKMA DENZ MOTORU Denizmotorum.com , Trkiye'nin En Uygun Fiyatl Deniz Motorlar, ime Botlar, Polyester Tekneleri 222 cc
TOHATSU 9.8 BEYGR UZUN AFT MANUEL MARLI TRML 4 ZAMANLI Denizmotorum.com , Trkiye'nin En Uygun Fiyatl Deniz Motorlar, ime Botlar, Polyester Tekneleri 209 cc

Ella

Üye
Digweed_7,

Teknen çok oturaklı ve kaliteli bir tekne. EGE TEKNE gerçekten kaliteli tekneler yapıyor. Bunu tekne ile ilgili araştırmalarımdan dolayı ve EGE TEKNE nin yetkilisi ile yaptığım görüşmeden dolayı öğrendim. Hatırladığım kadarı ile imalat sırasında diğer bazı üreticiler gibi malzemeyi 4 kat değil, tam 8 kat atıyorlar.
Motor konusuna gelince...Sen haklısın. Beni satıcı ve bazı web siteleri yanılttı. Yeniden araştırdım. Suzuki' nin web sayfasına girdim ve satıcı tarafından bana verilen belgeleri inceledim. Benim 9.9 Hp Suzuki Motor 2014 model, uzun şaft, 4 zamanlı ve çift silindirli ve motor hacmi senin ileri sürdüğün gibi 208 cc. Yani senin 9.8 HP Tohatsu' ya yakın bir özelliği var.

Selamlar /Ella

Dentex

Üye
tekrardan selmlar dostum. yorumların için sagol tesekkür ederim. evet ege tekne Cenan Usta gercekten seninde dedigin gibi çok kaliteli tekneler yapıyor. ayrıca linki inceledim dogru diyorsun ben demekki daha düşük modellerine bakmısım suzuki 1 numrara ayrıca denizde sorun yasamazsın. seninde teknen hayırlı ugurlu olsun güzel günlerde kullan ozmn. bende bildiklerimi yazmak istedim .ancak nasip olursa teknenle yaptıgın hızıda bilmek isterim . bende ona göre bir değerlendirme yapabilirim ozmn. saygılar sevgiler ;)

Ella

Üye
Didweet_7,
Bende Cenan Bey ile görüşmüştüm. Görüşlerin için çok teşekkür ederim. Suzuki 9.9 HP gerçekten çok iyi. Denemesini 2 kişi ile Yerliyurt firmasının 4 m ve 150 kg ağırlığındaki teknesi ile yaptım. Çok sessiz çalışıyor ve tekneyi adeta bir sürat teknesi gibi uçurttu. Viyaboat Marka 4.60 m teknem bu ayın sonunda elime geçecek. Viyaboat 4.60 m tekneyi seçmemim nedeni ise şudur; Teknenin eni(172 cm) ve boyu(460 cm) ve ağırlığı (minimum 220 kg), nispeten dengeli bir Tekne. Kanıma göre 9.9 HP Suzuki motorun kaldırabileceği uygun özelliklerde bir tekne. Ayrıca oturduğum yere yakın bir yerde Bozburun' da imal ediliyor. İleri de herhangi bir ihtiyaç durumunda kolayca destek almam mümkün olabilecek. Tecrübelerimi Mayıs ayı sonunda paylaşacağım bu köşede. Bilgiyi paylaşmak kadar güzel bir duygu olamaz.
Selamlar / Ella

Dentex

Üye
Didweet_7,
Bende Cenan Bey ile görüşmüştüm. Görüşlerin için çok teşekkür ederim. Suzuki 9.9 HP gerçekten çok iyi. Denemesini 2 kişi ile Yerliyurt firmasının 4 m ve 150 kg ağırlığındaki teknesi ile yaptım. Çok sessiz çalışıyor ve tekneyi adeta bir sürat teknesi gibi uçurttu. Viyaboat Marka 4.60 m teknem bu ayın sonunda elime geçecek. Viyaboat 4.60 m tekneyi seçmemim nedeni ise şudur; Teknenin eni(172 cm) ve boyu(460 cm) ve ağırlığı (minimum 220 kg), nispeten dengeli bir Tekne. Kanıma göre 9.9 HP Suzuki motorun kaldırabileceği uygun özelliklerde bir tekne. Ayrıca oturduğum yere yakın bir yerde Bozburun' da imal ediliyor. İleri de herhangi bir ihtiyaç durumunda kolayca destek almam mümkün olabilecek. Tecrübelerimi Mayıs ayı sonunda paylaşacağım bu köşede. Bilgiyi paylaşmak kadar güzel bir duygu olamaz.
Selamlar / Ella

sonuç olarak vardiğımız noktayı herkesle paylaşalım ki yanlış bir bilgilendirme olmasın forumda.
Tohatsu 9.8 ile diğer 9.9 4 zamanlı motorlar arasında kayda değer bir fark yoktur silindir hacmi olarak.zaten motor hacimlerimi bire önceki msjımda vermiştim. ancak tabiki tekne dizaynı agırlık vs. bir sürü etken tekne süratinde etkili olacaktır.. ;)