Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

parçalı spin kamış arıyorum

mustafaonur

Aktif Üye
Adı
mustafa onur ürkmez
herkeze iyi akşamlar.
tıkandığım bir konuda sizlerin değerli bilgilerine ihtiyacım var.
son at çek avında kullandığım shimano catana bx teleskopik kamışımın 4 parçasından 3ü sıkışıp kapanamıyacak hale geldi(artık ne azimle atçek yaptıysam :) )
bu olaydan sonra gereksiz yer işgali diye düşündüğüm parçalı kamışlara sıcak bakar oldum fakat aradığımı bir türlü bulamadım.
aradığım özellik kamışın sert aksiyonlu olması yani catana bx tam biçilmiş kaftan 10-40 atarlı olmasına rağmen aksiyonu sahteye direk iletiyor ve balığı sudan keserken kesinlikle aşırı esneme yapmıyor.gene bu konforda bir kamış arıyorum
alacağım kamışın aksiyon değerleri yüksek olabilir pek te önemli değil yeterki istediğim özelliklerde olsun.2 parça ve 2.70 olması tercihim.
bütçe olarakta 150-200 üstünü gerek görmüyorum ama leylama kavuşacaksam zorluklara katlanabilirim :)

saygılar

SUNAY GÜNGÖR

Aktif Üye
Adı
SUNAY GÜNGÖR
Kan Grubu
O Rh Pozitif
son at çek avında kullandığım shimano catana bx teleskopik kamışımın 4 parçasından 3ü sıkışıp kapanamıyacak hale geldi(artık ne azimle atçek yaptıysam :) )

Bende de aynı teleskobik kamıştan var ve malesef açılıp kapanmama sorunu bende de oldu, ne denediysem kapatamadım, alttan 3. parça sıkıştı 2. parçanın içine girmiyor :( kullanım olarak Shimano Catana Telespin çok alıştığım bir kamış 4 yıldır kullanmaktayım.
Bir arkadaşımda Okuma Salina Seaspin kamış vardı, görünüşünü beğendiğim için ben de geçen yıl aynısından yedek kamış olarak aldım, yanlış anlaşılmasın kamışı kesinlikle kötülemiyorum ama kişisel kullanım tercihi ve diğer kamışa alışmaktan mı desem Okuma Salina Seaspin kamışa alışamadım.
Bence aynı kamışın parçalısını alabilirsin, eğer başka kamış düşünüyorsan da bilmediğin bir kamışı almanı tavsiye etmem, imkanın olursa muhakkak yakından görüp eline alıp incele, çünkü herkesin kullanım zevki farklı, biri uzun saplı spin kamış severken, mesela ben de çok uzun saplı spin kamışla rahat edemiyorum.

Yakından görüp beğendiğim bir kamış http://www.balikavmarketi.com/Urun/SHIMANO-BEASTMASTER-SEA-BASS-270-MT-20-60-GR-pmu1592.html

konevii

Aktif Üye
herkeze iyi akşamlar.
tıkandığım bir konuda sizlerin değerli bilgilerine ihtiyacım var.
bu olaydan sonra gereksiz yer işgali diye düşündüğüm parçalı kamışlara sıcak bakar oldum fakat aradığımı bir türlü bulamadım.
aradığım özellik kamışın sert aksiyonlu olması yani catana bx tam biçilmiş kaftan 10-40 atarlı olmasına rağmen aksiyonu sahteye direk iletiyor ve balığı sudan keserken kesinlikle aşırı esneme yapmıyor.gene bu konforda bir kamış arıyorum
alacağım kamışın aksiyon değerleri yüksek olabilir pek te önemli değil yeterki istediğim özelliklerde olsun.2 parça ve 2.70 olması tercihim.
bütçe olarakta 150-200 üstünü gerek görmüyorum ama leylama kavuşacaksam zorluklara katlanabilirim :)

saygılar
Kıymetli arkadaşım. Ben ikinci linkteki okuma alumina nın 3 metre olanını kullanıyorum. hem çok hafif hemse istediğin gibi sert sayılabilecek aksiyonlu. Mesela 30 gr.lık sahteleri sudan çıkarırken dahi esnemiyor. Bi incelemeni önerebilirim. Saygılar..

OKUMA V SYSTEM SPN KAMI 270cm 20-60GR Olta kamlar - Paral kamlar - Spinning at ek kamlar 45GR AVmarketi.com

OKUMA ALUMNA SPN KAMI 270cm 10-40GR Olta kamlar - Paral kamlar - Spinning at ek kamlar 45GR AVmarketi.com

Darben

Yeni Üye
Adı
Mustafa D.Benzer
OKUMA V SYSTEM 10-40 gr atarlı....Boru tipi taşıma çantasıda var...:)) Böyle pat diye yazdım ama, koruma kılıfının ne kadar önemli olduğunu başımdan geçen ufak kaza sonucu öğrendim..Çok memnunum...!!Okumanın bu kamışında eleştirdiğim tek nokta ek yerini uzun süre kontrol etmeden ava devam ederseniz bazen kamış ayrılabiliyor...!!

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
şeref bey atar değeri sebebiylemi ?
Evet tabii.
Çok geniş atardeğerine sahip kamışlar özel teknolojilerle üretiliyorlar.
Bu kamış ise alt değer yerine sadece üst değer vermiş ki o değeri aşıp kırmayın diye.
Önemli olan 10-15 gr ile 70-80 gr arasında performans farkı olmamalı

dr.zeki

Aktif Üye
Adı
zeky
Yaklaşık 1 ay önce catana bx 270 kamışımın - ki kamıştan çok memnunum- kapanmama sorunu oldu. Yağmurlu- nemli havada kullanım sonrası olabiliyor.Forumda da yazmıştım olur da başınıza gelirse çok zorlamayın diye. mutlaka kamışın arkasındaki vidalı tıpayı çıkarın, biraz kurumaya bırakın ve sonra hırdavatçılarda satılan içi siyah-dışı kırmızı 2tl lik kaymaz eldivenle kapatmayı deneyin. Nasıl kolay olduğunu göreceksiniz. Böylece yeni bir kamış almaktan da kurtulursunuz... selamlar

Yaklaşık 10 günden beri tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava, levrek peşinde koşarken beni de fazlasıyla hasta etmişti. Kronik bronşitim yeniden azmış, öksürük nöbetleri iyice halsiz bırakmıştı bedenimi...Bu soğuk havanın ardından geç de olsa gelen yağmurlar, levrek bereketiyle bizi yeniden sevindirdi.

Saat 20.30 gibi avlağımızda arkadaşımla buluştuk; deniz, hava, ay vs. tüm şartlar levrek için uygun görünüyordu. Tüm hazırlıklar (giyim-kuşam) tamamlandıktan sonra favori sahtelerimden birini taktım ve var gücümle savurdum. İkinci atışta sahtem daha birkaç tur saramadan takıldı. Şansıma iğne açılır belki düşüncesiyle misinama yüklendim. Ama şans benden yana değildi. Daha yeni aldığım sahtemi denizde bırakıp, o moral bozukluğu ile arabadaki sahte çantamın yanında aldım soluğu. Pek sevmediğim ( daha önce levrek kandıramayan) sahtemi rapala düğümü ile bağladım misinama. Ama şans bu ya: daha ilk atışta taktırdım sahteyi. İnadım inattı, bu akşam sahte cephaneliğim boşalsa da devam edecektim. Ama sahtenin iğnesi açılınca kurtardım sahteyi. Bir şans daha vermek üzere yer değiştirerek sahteyi birkez daha savurdum. Birkaç tur sardıktan sonra yine mi takıldı derken bu kez gelenin bu akşamın beklenen misafiri olduğunu anladım. Takıldı zannettiğimden tasmalamadığım için biraz da korkarak sarıyordum makinamı. Kıyıya geldiğinde gördüm ki sahtenin ortadaki üçlü iğnesinin sadece birtanesi alt dudağının ucundan yakalamıştı. Sahteyi kurtarırken açılan arka iğneleri düzeltmeyi unutmuşum.:rolleyes: Ama nasipte varmış bu gece levreği kucaklamak. Yaklaşık bir saat daha atçek'e devam etsek de sabahsuyunda buluşmak üzere eve geri döndüm. Saat 04:00 de telefonun alarmı ile uyansam da, bardaktan boşalırcasına yağan yağmurdan ve dört saatlik (uyku) bedenimi şarj etmeye yetmediğinden yataktan çıkamadım. Sabah suyunda beklentim oldukça yüksek olsa da levrekler o sabah şanslıydı...

Not: Shimano catana teleskopik kamışımın bir segmenti ne keder uğraşsam da kapanmadı. Yağmurda sanırım ıslanıp hava yapmıştı. İnanın Herkül ya da Naim Süleymanoğlu gelse kapatamazdı o kamışı:). Kamışım alt kapağını açarak kamışı kolayca kapattım. Daha önce bir teleskopik kamışı bu şekilde patlatmıştım. Aklınızda olsun!