Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pazar günü 03.01.2016 Boğazda gırgır etkinliği

Konu, 'Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' kısmında radopit tarafından paylaşıldı.

 1. senihcan

  senihcan Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.675
  Beğeniler:
  2.061
  Şehir:
  İstanbul
  Evet burada daha önceki yazımda milyar tllerin döndüğü bir sektöre çomak sokarken çok net ciddi ve herhangi bir siyasi ,dini veya ırksal polemiğe girmeden sadece doğrunun yanında durabilmemiz gerektiği aksi halde bir cacık olmayacağını söylemiştim. Bugün bir haber geldi . Rumelifeneri koperatifi bugün oltabalıkçılarının avlarınınsınırlandırılması hatta yasaklanması için dilekçelerini vermiş :) Hala millet aman milletvekili gelmesin , profesör gelsin gelmesin şu olsun bu olmasın , gırgırlar ölsün gibi söylemlerde.... Ya hep beraber savaşma kararı alıcaz ya da böyle bizle toşbik geçerler . Siz boğazda avlanma yasaklansın 24 metre 50 metreye çıkarılsın diyip politik tartışmalara girin adamlar olta avcılığını yasaklamak için harekete geçti :)
   
  lufermania, ino, Mesut1903 ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. avsen

  avsen Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  22 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  1.002
  Beğeniler:
  839
  Şehir:
  istanbul
  Millet vekili gelmesin diyen bendim yalnız profesörlerin tarım ve hayvancılık bakanlığının,ulaştırma ve denizcilik bakanlığın davet edilmesinden taraftım,millet vekillerinin gelmesini istemediğim neden işin amatör balıkçılar ve halk tarafından siyasî gözükmemesi içindi
   
  exxper, senihcan ve trkc bunu beğendi.
 4. senihcan

  senihcan Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.675
  Beğeniler:
  2.061
  Şehir:
  İstanbul
  Hocam size özel yazmadım . Genel herkes birileri olmalı birleri olmamalı diyor. Sadece betimlemek istediğim bu uğurda destek veren herkes özellikle ki güçlü olan herkes statü ,din dil ırk , politika gözetmeksizin doğrunun yanında durmazsa sesini birlikte yükseltmezse yukarıda dediğim gibi anca bizimle dalga geçerler . Eğer diğer koperatiflerde aynı tepkiyi gösterirse yeni çıkacak denizcilik yasasında olta avcılığına sınırlandırma getirilmesi kaçınılmaz .
   
  Mesut1903, radopit ve avsen bunu beğendi.
 5. avsen

  avsen Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  22 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  1.002
  Beğeniler:
  839
  Şehir:
  istanbul
  Bu çeşmeden müslümanlara su içmek haramdır!!!

  Vaktiyle Bursa’ da bir Müslüman, eski adı “Yahudilik Yolağzı”, bugünkü adı Arap Şükrü olan muhitte çeşme yaptırmış ve başına bir kitabe eklemiş:

  “Her kula helâl, Müslüman’a haram!..”

  Bursa başkent, tabii Osmanlı karışmış, bu nasıl fitnedir diye…

  Gitmişler kadıya şikâyete, adam yakalanıp yaka-paça huzûra getirilmiş. “Bu nasıl fitnedir, dîni İslâm, ahâlisi Müslüman olan koca devlette sen kalk, hayrattır, sebildir diye çeşme yap, ama suyunu Müslüman’a yasakla!.. Olacak iş midir, nedir sebebi, aklını mı yitirdin?..” diye çıkışmışlar adama. Adam:

  - “Müsaade buyurun, sebebi vardır, lâkin ispat ister, delil şarttır…”dedikçe kadı kızmış:

  - “Ne delili, ne ispatı?.. Sen fitne çıkardın, Müslüman ahâlinin huzurunu kaçırdın, katlin vâciptir!” demiş. Demiş ama, bir yandan da merak edermiş:

  - “Nedir gerekçen?..” diye sormuş. Adam:

  - “Bir tek Sultan’a derim…” diye cevap verince, ortalık yine karışmış. Söz Sultan’a gitmiş, adam yaka paça saraya götürülmüş… Padişah da sinirlenmiş ama, diğer yandan o da meraklanırmış:

  - “De bakalım ne diyeceksen. Bu nasıl iştir ki, hem çeşmeyi yaparsın,hem de her kula helâl,Müslüman’a haram yazarsın?..” Adam, başı önünde konuşur:

  - “Delilim vardır, lâkin ispat ister.”

  - “Ya dediğin gibi sağlam değilse delilin?..”

  - “O zaman boynum, hükme kıldan incedir Sultânım…”

  - “Eeee?!..”-

  “Sultânım, herhangi bir havradan (sinagog) rasgele bir hahamı izahsız yaka-paça tutuklayın, bir hafta tutun. Bakın neler olacak…” Dediği yapılmış adamın. Bütün azınlıklar bir olmuş, başlarında Mûsevîler, “ne oluyor, bu ne zulüm?.. Bizim din adamımıza biz kefiliz, ne gerekirse söyleyin yapalım, o masumdur, gerekirse kefalet ödeyelim…” Çevre ülkelerden bile elçiler gelmiş, elçiler mektup üstüne mektup getirmiş… Bir hafta dolunca, adam:

  - “Sultanım, artık bırakmak zamanıdır” demiş. Haham bırakılmış, azınlıklar mutlu, bu sefer Sultan’a teşekkürler, hediyeler… Az zaman geçmiş ki, adam:

  - “Aynı işi herhangi bir kiliseden herhangi bir papaz için yaptırınız Sultanım” demiş. Aynı şekilde bir papaz derdest edilip yaka-paça alınmış Pazar ayininden ve aynı tepkiler artarak devam etmiş. Haftası dolunca da serbest bırakılmış. Mutluluk ve sevinç gösterileri daha bir fazlalaşmış, teşekkürler, şükranlar… Levantenler din adamlarına kavuşmanın mutluluğuyla daha bir sarılmışlar birbirlerine… Sultan:

  - “Bitti mi?..” demiş adama.

  - “Sultânım son bir iş kaldı, sonra hüküm zamanıdır izninizle” demiş.

  - “Şimdi nedir isteğin?..”

  - “Efendim, pâyitahtımız Bursa’nın en sevilen, en sözü dinlenilen, itimat edilen âlimini alınız minberinden…” Adamın dediğini yapmışlar, Ulucâmi imamını Cuma hutbesinin ortasında almışlar, yaka-paça götürmüşler…Ve ne olmuş bilin bakalım?.. Bir ALLAH’ın kulu çıkıp da, “ne oluyor, siz ne yapıyorsunuz?.. Hiç olmazsa vaazı bitene kadar bekleseydiniz”, gibi tek bir kelâm etmemiş, imamın peşinden giden, arayan-soran olmamış… Geçmiş bir hafta, “Nerde imam” diye gelen-giden yok!.. Aptal ve cahil bir imam tayin edilmiş yerine, ne konuştuğunu kendi kulağı duymayan tam yobaz cinsinden biri… Halk hâlinden memnun, başlamış bir dedikodu, o geçen hafta derdest edilen koca âlim için:

  - “Biz de onu adam bilmiş, hoca bellemiştik…”

  - “Kim bilir ne halt etti de tevkif edildi!..”

  - “Vah vaah!.. Acırım arkasında kıldığım namazlara…”

  - “Sorma, sorma…”

  Padişah, kadı ve adam izliyorlarmış olup-bitenleri. Sonunda Padişah çeşmeyi yaptırana sormuş:

  - “Eee, ne olacak şimdi?.. Adam:

  - “Bırakma zamanıdır. Bir de özür dileyip helâllik almak lâzımdır hocadan.” “Haklısın” demiş padişah, denilenin yapılması için emir buyurmuş ve adama dönmüş. Adam başı önünde konuşmuş:

  - “Ey büyük Sultânım, siz irade buyurunuz lütfen, böyle Müslümanlara su helâl edilir mi?..”

  Sultan acı acı tebessüm etmiş:

  - “Hava bile haram, hava bile!..” demiş…
   
 6. radopit

  radopit Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  24 Ocak 2012
  Mesajlar:
  526
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  istanbul/kağıthane

  Senihcan kardeşim sosyal ortamda görmüşsündür bir tepkide izmir balık halinden bir arkadaştan gelmişti, hatta bizlere memur çocukları sosyete balıkçılar falan gibi güzel benzetmeler yapmış.
  bence bu ve bunun gibi tepkiler sesimizin bir yerlere ulaştığı anlamına geliyor ve benim de hoşuma gidiyor.Hatta o arkadaş katliamın asıl sebebinin oltacılar olduğundan bile bahsetmiş.
  Şahsım adına eğer gerekli ise olta balıkçığına da sınırlama getirilmesinde bir sakınca görmüyorum. Mühim olanın ne olduğunu hepimiz biliyoruz.
  Nasıl aralık ile nisan ayı arasında turna balığı avlamıyor ve avlayanlara ses çıkartabiliyorsak, bu iş içinde el-birlik faydalı sonuçlara ulaşabiliriz.
  Ben umutsuz değilim en azından iki çocuğumu bu şekilde yetiştiriyorum. Hatta size minik bir video paylaşayım konuya renk katsın gayette eğlenceli.
   

  Ekli Dosyalar:

  senihcan bunu beğendi.
 7. Hasan genc

  Hasan genc Daimi Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  23 Eylül 2015
  Mesajlar:
  1.037
  Beğeniler:
  1.246
  Şehir:
  Kuruçeşme /Kartal /İstanbul
  Rıdvan bey sizi canı gönülden tebrik ediyorum .Balıkları koruma için reklam filmi çekmek isteseniz miniklerin bu videosu kadar doğal ve etkileyici olmazdı sanırım .Sizi ve minikleri duyarlı davranışınızdan dolayı kutlarım .Rastgele:)
   
  radopit ve senihcan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş