Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sayaçlı Makinalar (Line Counter Reels)

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Yazar:Andy Hahn
Çeviren ve yorumlayan: Akın Kaptan

Ne kadar misina saldığımızı gösterecek bir alete neden ihtiyaç duyarım? Ne kadar misina saldığımı bilmek çektiğim yemin derinliği hakkında tahmin yapmamı sağlar.Birkaç metre hata yapsam ne fark eder? Balık malzemesi satın alırken tercihlerimi fonsiyonel pratiklik belirler. Hiç ihtiyaç duymayacağımı düşündüğüm fonksiyonlara para vermek istemem. Daha önce sayaçlı bir makina almayı hiç düşünmemiştim. Benim için makinalar balıklarla mücadele etmemi sağlayan araçlar. Neden "ne kadar misina saldığımı" gösterecek bir makinaya ihtiyaç duyayım ki? Ne kadar misina saldığımı göz kararı hesaplamak çektiğim yemin derinliği hakkında tahmin yapmamı sağlar.Birkaç metre hata yapsam ne farkeder?

Alaska Kodiak Adasına yaptığım son gezimde, ne yapabileceklerini görmek için birkaç sayaçlı makinayı da yanıma aldım.Bazıları digital bazıları mekanik sayaçlıydı.

Dil balığı(HALIBUT) için tekneyi akıntıya bıraktığımızda balık bulucu 23mt'yi gösteriyordu. "Bakalım bu bebek nasıl çalışıyor" deyip 200 gr kurşunlu takımı salmaya başladım. Kurşun dibi bulduğunda makinadaki sayaç 26mt 'yi gösteriyordu. Sonarın okuduğu derinlik ile sayaç arasındaki farklılığın nedenini kamışın ucuna bakınca anladım. Kamışın ucu ile sonar aynası arasındaki farklılık ta kabaca 3 mt idi. Teknedeki rehber zokayı dipten yarım ile 1.5 mt'den fazla ayırmamı istedi. Akıntıyla sürüklenen teknede dibi bu kadar hassas bir şekilde takip edebilmek için balık bulucu ve çıkrıktaki sayacı kullanmaktan başka da bir yol yoktu. Av süresince sayaç sayesinde değişen derinliklere rağmen takımı taktırmadan dibe yakın durmayı bu sayaçlı makina sayesinde başardım.

Kullandığım bu makinadaki sayaç elektronik tipte bir alet. Boş makaraya sardığınız misinanın kalınlığını size soruyor. Siz menüden misinanın etiketinde belirtilen kalınlığı girdikten sonra hassas bir şekilde ne kadar kaloma verdiğinizi formülüne göre hasaplıyor. Tabiki kullandığınız misinanın kalınlığı ve boş makaradan tam dolu makaraya doğru değişen yarıçapın etkisi nedeniyle mekanik bir sayaçta bu kadar hassas bir hesaplama yapma imkanı yok. Mekanik sayaçlar arabaların kilometre sayaçlarına benziyen bir mantıkla çalışıyor.

Dil balığı avına ara verip deniz somonu için sırtı çekmeye karar verdiğimizde anolog sayaçlı makinaya karar kıldım. Analog sayaç sayesinde biri DOWNRIGGER biri KURŞUNLU MİSİNA dip sırtısı takımlarına taktığım yemleri dikey olarak aynı hizada çekmeyi her seferinde başardım. Hiç tahmin yapma ve sezgilerime güvenme gereği hissetmedim. Herşeyi elimdeki göstergelerle ölçüp biçerek uyguladım.

Sayaçlı makinaların diğer faydalarına duyduğum merakla balık turizmi işi ile uğraşan Kaptan Bob Clement'e telefon ettim. Sayaçlı makinalarla yaşadığı başarılar Kaptan'a tüm makinalarını bu modellerle değiştirmeye mal olmuş. Ona göre sayaçlı makinaların faydaları başlarda gözle kolayca görülmüyor. İlk ve en önemli fayda teknenin arkasından aynı anda çekilen çok fazla sayıda takımın kalomalarının ayarlanmasında görülüyor. "Diğer kaptanlar içlerinden sayarken ben elimdeki göstergelere bakıyorum" diyor. "Mekanik mi? yoksa elektronik mi?" sorusuna, "eğer tekne arkasından şemsiye şeklinde takım çekmek ve kalomaları 100mt yapacaksanız, birbirine çok yakın seyreden yemlerin dolaşmaması için ELEKTRONİK sayaçlılar daha iyi" diyor.

Sayaçlı makinalar sadece şemsiye uygulamalarında fayda sağlamıyor.Örneğin teknede birden fazla balıkçı varsa bunların takımlarının da birbirine dolaşmasını benzer şekilde engelliyor. Tekne giderken veya duruken kaç defa balık yakalayan arkadaşınıza o meşhur soruyu sorduğunuzu bir hatırlayın. BALIKLAR NEREDE? Çoğu zaman verilen cevaplar dipte, orta suda gibi yuvarlak cevaplardır. Sayaçlı makinalar kişilerin kendi yorumlarına has derinlik tahminlerini ortadan kaldırıyor.

Balık yakalandığında sayaçlı makinalar birazdan verilecek savaşın stratejisini belirlemeye de yardımcı oluyor. Ceylan gibi mücadeleci bir balık ilk yakalandığında sanki makaranızdaki misina bitecekmiş hissine kapılırsınız. Oysa sayacınıza baktığınızda savaşacak 100-200mt kadar daha cephaneniz olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bir dip taşına veya çevredeki teknelere yakın şekilde verilen savaşlarda da sayaçlı makinlar size stratejinizi belirlemenizde yardımcı olabilir. Taşa 10 metresi kalan balığın birazdan misinayı keskin mercan kayalarına sürteceğini bilir "kopacaksa şimdi kopsun" deyip dizginleri ele alırsınız veya kalabalık bir merada depara kalkan avınızın birazdan yan teknelerdeki takımları da alacağını görür gerekirse aksi yöne dümen kırarsınız.

Uskumru gibi balıklar için çapari avcılılığında sayaçlı makinalar yine çok işinize yarayacaktır. Denizdeki başka hiçbir balığın veremediği kadar güçlü bir yansıma veren sürü balıkları balık bulucunuz alarmını bağırtırken onun çığlıklarına sayaçlı makinanın cayırtısı ile karşılık verebilir her defasında çaparileriniz sürü yumağının tam ortasında konumlandırabilirsiniz.

Sayaçlı makinalarlarla ilgili tek şikayet şimdilik ürün çeşitliliğinin az olmasından ibaret.

Sayaçlı makinaları işe yaramaz eklentiler olarak düşünmeyin. Onları deneyin. Ne kadar faydalı ve pratik olduklarını göreceksiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Makalenin yazarı Andy Hahn ve ona yardımcı olan Kaptan Bob Clement'in tecrübelerine ilave olarak bu makinaların dikey seğirtme avlarında da yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Yapanlar bilirler. Denizdeki peç çok taş ve batık balıkçıların serseri ağları ve paragat takımları ile sarılıdır. Bu katiller balıklara yıllarca zarar verdiği yetmezmiş gibi balıkçıların pahalı zoklarını da iştahla mideye indirirler. Ne kadar dibe indiğinizi kontrol ederek takımların takılmasını önleyebilir yıl içinde ciddi biçimde tasarruf yapabilirsiniz? Yeterki yüksek devirli ve sayaçlı bir çıkrık bulalım! :confused:

Gagalı derin dalar sahte balıkların etiketlerinde belirtilen derinliklere dalması kullandığınız misinanın kalınlığı ve uzunluğu ile tekne süratinin bir fonksiyonu. Bu tip sırtı avlarında da sayaçlı makinalar derin dalar sahtelerin yüzme derinliklerini ayarlamakta kullanılabilir.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Teşekkürler Akın
Çok güzel bir çalışma
Ciddi anlamda ihtiyacım olmamasına karşılık portatif sayaçlarla çok ilgilendim ama makul fiyatlı ve metre cinsinden çalışanını bulamadım.
Feet olarak birkaç çeşidi ise buralarda bile bulunabilir durumda

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Teşekkürler Akın
Çok güzel bir çalışma
Ciddi anlamda ihtiyacım olmamasına karşılık portatif sayaçlarla çok ilgilendim ama makul fiyatlı ve metre cinsinden çalışanını bulamadım.
Feet olarak birkaç çeşidi ise buralarda bile bulunabilir durumda
Aman portatif olanlardan uzak durun. Ciddi miktarda sıyırma dolayısıyla hatalı ölçüm yapıyorlar.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Aman portatif olanlardan uzak durun. Ciddi miktarda sıyırma dolayısıyla hatalı ölçüm yapıyorlar.
Hmmm. Bu uyarı iyi oldu.
Kullanma amacım balığın suyunu bulduktan sonra aynı derinliğe kolayca inmekti ama bu uyarıdan sonra çentik yöntemini kullanmaya devam :)

whitefoxss

Aktif Üye
Adı
T.KIRTMAN
Eline sağlık Akın kaptan.Daha önceki başlıklarınıda okumuş ve gerçekten bilgilendirici olduklarını görmüştüm.Tekrar teşekkürler.

muresli

Yeni Üye
Adı
MISTAN BAYER
Selamun aleykum,
Kiymetli arkadasim cok guzel bilgiler,emegine saglik.Keske bu sistem sazan oltalarindada kullanilsa.Gerci peyderpeyi olarak kullanilmaya calisiliyor ama yeterli degil.Selamlar.