Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Shimano Beastmaster FX Predator 270MH 14-42g

Çifteler

Yeni Üye
Adı
Mehmet
Merhaba, Shimano Beastmaster FX Predator 270MH 14-42g, bu kamışı kullanan ya da kısa süre de olsa eline alıp test eden var mı ? Sertliği, ve aksiyonu Balistic X'e göre nasıl ? Lüfer avı için tavsiye olunur mu ? Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürer.

Poseidon Mehmet

Aktif Üye
Adı
Mehmet Can
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Konuyla alakasız ama İstabulda lüfer avı için mi düşünüyorsunuz ?

Çifteler

Yeni Üye
Adı
Mehmet
Evet İstanbul Boğaz'da Lüfer avı için kullanılmak üzere araştırıyorum.

nerdehani?

Aktif Üye
Adı
Kaan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Belirttiğini kamışı kullanmadım fakat ben de boğazda benzer disiplinler için kamışımı yenilemeyi düşünüyorum, aklımda Daiwa Lateo R 90 ML var. Bu kamışı ve tercih ettiğiniz atar aralığını seçmenizin bir sebebi var mı ?

Poseidon Mehmet

Aktif Üye
Adı
Mehmet Can
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Boğazda shore jig kamışı düşündünüz mü ? Sonuçta palamut , sarıkanata atacaksınız.

Çifteler

Yeni Üye
Adı
Mehmet
Boğazda shore jig yapılıyor mu acaba ? Onun makine ve kamıs secenekleri ayrı olsa gerek. 14-42 ile en olsa olsa light shore jig olur sanırım. Shore jig ile spin arasında erim acısından anlamlı bir olur mu bilmiyorum, 4000 kafa ve 20-60 gibi atar ile erim ne kadar arta acaba, jig diyelim ki 45 gr olsun...

Poseidon Mehmet

Aktif Üye
Adı
Mehmet Can
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Jig olarak düşündüğünüzde 20 gr ile 45 gr arasında en aşağı %50 fark oluyor hatta belki daha fazla da olabilir. Shore jig de dezavantaj 12 cm plastik sahte balık atmak zor . Sadece jig ya da yapılabilirse kurşun arkası küçük maket balık olabilir diye düşünüyorum. Böyle birşey denemedim. Ayrıca kaşıklar var.

Çifteler

Yeni Üye
Adı
Mehmet
Balık kıyıladıysa spin 40-50m , açıktaysa kursun arkası/yemli 90-100m, arası yok bizim bogazda diye biliyorum. Kursun arkası sevmiyorum, sahteyi hissetmek zaten bence işin keyifli tarafı. Shore Jig daha yükse erimle hem daha zevkli hem de daha avcı olabilir...Shore jig ustaları bu başlıgı biraz yeşillendirse cok memnun oluruz...

Fisher07

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Boğazda av konusunda bilgim yok yalnız shore jig diyorsanız bence erim açısından kamış biraz daha uzun ve atar değeri yüksek olmalı. 12-45 daha çok ağır (heavy) spin dediğimiz kısma giriyor. ayrıca shore jig için makine önemli. 4000-5000-5500-6000 lik kafalar ve hafif ama güçlü makineler kullanmanızı tavsiye ederim. mesela ben daiwa legalis 290cm 28-84gr kamış kullanıyorum shore jig için. penn slammer 3 5500le kombinledim gayet başarılı. yazdıklarım sizi aldatmasın tabiki 270lik bir kamışta shorejig kamışı olur. burada kullanacağınız sahteler, jigler ve mesafe önemli. Biz akdenizde biraz uzakta buluyoruz balığı. Tamamen kendi kullanımımdan örnek verdim.