Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Spin kamışı tekne kamışı gibi kullanabilir miyim?

altinisikugl

Yeni Üye
Adı
Ubeyd Altınışık
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhabalar. Yakında bir tekne avına çıkacağım, ilk deneyimim olacak. Elimde Okuma G Force 210mm 5-20 atarlı bir spin kamışı var. bu kamışla atış yapmak yerine bot kamışı gibi direk kurşunu daldırmak suretiyle avlanmayı düşünüyorum. Hal böyleyken 20 gram üzerinde bir kurşun kullanmamda sakınca var mıdır onu sormak istiyorum. mantıken bir sorun olmaz diye düşünüyorum ancak yinede bi sormak istedim.

yk71

Aktif Üye
Adı
Yüksel
Kurşun ağırlığı arttıkça haliyle kamışta zorlanmaya başlar. Özellikle akıntının fazla olması da daha ağır kurşun kullanmanızi gerektirir. Bu kamışla spin makinesi( 30- 40'lık) kullanacaksanız, akıntı- derinlik- kurşun ağırlığı ve oltadaki balık sizi zorlar diye düşünüyorum. Ama akınti az veya yok, derinlik az, kurşun ağırlığı da fazla olmazsa( 30- 35 gr civarı) makinenizde iyiyse pek sorunda çıkmaz gibi.
Evde testini yapabilirsiniz. Kullanacağınız takımın misinasına farklı gramajlarda kurşunlar takıp makineyi çevirip kamış ve makinenin tepkisini görüp, ayrıca avda olabilecek akıntı ve derinlik durumunu da değerlendirip bir fikir sahibi olabilirsiniz... Rastgelsin.

altinisikugl

Yeni Üye
Adı
Ubeyd Altınışık
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Kurşun ağırlığı arttıkça haliyle kamışta zorlanmaya başlar. Özellikle akıntının fazla olması da daha ağır kurşun kullanmanızi gerektirir. Bu kamışla spin makinesi( 30- 40'lık) kullanacaksanız, akıntı- derinlik- kurşun ağırlığı ve oltadaki balık sizi zorlar diye düşünüyorum. Ama akınti az veya yok, derinlik az, kurşun ağırlığı da fazla olmazsa( 30- 35 gr civarı) makinenizde iyiyse pek sorunda çıkmaz gibi.
Evde testini yapabilirsiniz. Kullanacağınız takımın misinasına farklı gramajlarda kurşunlar takıp makineyi çevirip kamış ve makinenin tepkisini görüp, ayrıca avda olabilecek akıntı ve derinlik durumunu da değerlendirip bir fikir sahibi olabilirsiniz... Rastgelsin.
Teşekkür ederim. Makina Shimano fx 4000 FC, üzerinde lotus marka 8x ip misina mevcut. Misina ve makinadan yana korkum yok ama kamış biraz düşündürdü. Evde söylediğiniz şekilde testini yapacağım umarım bir sorun olmaz.

yk71

Aktif Üye
Adı
Yüksel
En uygunu dediğiniz gibi tekne/ bot kamışı. Makine de açıkçası bana pek güven vermedi. Derinden ağır kurşunu makinenin sarması pek kolay olmuyor. Büyük kafalı, devri düşük (torku daha güçlü) makineler gerek. Yine sorun ihtimaline karşılık yanınızda 0.60- 0.70 mm misinalı, kasnaklı el oltası da bulundurabilirsiniz. Artık avdan sonra da deneyimlerinizi öğrenmek isterim . Teşekkürler. Hayırlısı olsun.

Son düzenleme:

altinisikugl

Yeni Üye
Adı
Ubeyd Altınışık
Kan Grubu
A Rh Pozitif
18 Ekim'de çıkıyoruz tekneye detayları yazarım. Umarım bir sorun olmaz ama dediğiniz gibi bi kasnak bulundurmak en iyisi olacak. Iyi günler.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Kurşunu suya bırakırken dikkat ederseniz sorun çıkacağını sanmam. Yani sarkıtmada sorun olmaz ama az ileri atayım dersen kırılabilir.
Ben 40 gr atarı olan kamışla 150 gr kurşun takıp tekneden çapari yapıyorum.

altinisikugl

Yeni Üye
Adı
Ubeyd Altınışık
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Kurşunu suya bırakırken dikkat ederseniz sorun çıkacağını sanmam. Yani sarkıtmada sorun olmaz ama az ileri atayım dersen kırılabilir.
Ben 40 gr atarı olan kamışla 150 gr kurşun takıp tekneden çapari yapıyorum.
Çok teşekkür ederim. O zaman kamışın atarının üç katına kadar sorun çıkmaz diye tahmin ediyorum. Daha fazlasını da riske etmek istemiyorum. Deneyince ilk iş buraya rapor edeceğim. Cevaplarınız için tekrar teşekkürler. :)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Çok teşekkür ederim. O zaman kamışın atarının üç katına kadar sorun çıkmaz diye tahmin ediyorum. Daha fazlasını da riske etmek istemiyorum. Deneyince ilk iş buraya rapor edeceğim. Cevaplarınız için tekrar teşekkürler. :)
Bunu kiloluk bir balık yakaladın da yukarı çekiyorsun diye düşünebilirsin.
Tabii sıradışı bir balık oltana takılır da kamışı fazlaca zorlarsa kırılabilir ama bunun sorumlusu 50-60 grlık kurşun olmaz.
Tabii yakaladığın balığı kamışla tartarak tekneye almamalısın. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu.