Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Suziki 65 Hp 2 Zamanlı Motor Yakıtı Ve Arızası

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında seedii tarafından paylaşıldı.

1. seedii

seedii Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba;
    Yaklaşık 2 senedir fiber teknem var. Ara ara zaman buldukça balığa çıkmaya çalışıyorum. son zamanlarda yakıt konusu ciddi olarak kafamı kurcalamaya başladı.
    teknem 4.60 fiber, 0,91-0,96 ton boş ağırlığı ve genellikle 3 kişi avlanmaya çıkıyoruz. Yaklaşık 80-100 kğ arasındayız ve takım çantalarımız var.
    Yarım yol ve daha az süratle (saatte 6-7 mili geçmiyorum, yarım yol olduğunu tahmin ediyorum) yaklaşık olarak saatte 17 - 18 LT yakıt yakıyor. Tamircimde ısrarla normal olduğunu söylüyor.
    Fakat 4 zamanlı 60 bg motoru olan ve fiber tabanlı bir bot ile yine aynı hızda ve yaklaşık kilolarda 3 kişinin benim le aynı mesafeyi yarım yolda 2,5 - 3 lt civarı yakıt harcadıklarını söylüyorlar. Kafam kurcalanıyor gerçek olup olmadığını tartışmak istiyorum.

En son ölçümlerimde yaklaşık olarak 9,5 mil yol almamda 18,5 lt yakıt harcadı.

Diğer sorunum ise tornistan ile hareket etmek istediğimde pek ağır yol tornistan da motor tornistanda sarsıntılı çalışıyor ağır yol tornistan da ise stop ediyor. Sebebi neden kaynaklanır.

Son olarak ilk motoru kullanmaya başladığımda çalışır çalışmaz gaz yiyor ve kumanda kolunu biraz ileri aldığımda neredeyse yarım yol ileri olarak hızlanıyordu, sonradan ne oldu ise bazen ilk çalıştığı anda kolu tam ileri yaptığımda bile motor çok yavaş bir şekilde yol alıyor, bir kaç defa söndür çalıştır kumanda kolunu ileri geri yapmak sureti ile düzeliyor ama yine o ilk zamanlardaki hızına sanki kavuşmuyor. Tamircimde ana kart arızası var ve bu ana kartlar tamir edilemiyor, ve sıfırı yok, onun için bu şekilde kullanın dedi ama benim hala bu olay kafamı kurcalamakta.
    Bu motoru kullanıp ta bilgi verebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. etulum

etulum Üye

Yarım yol dediğiniz muhtemelen 2.500 devir civarı olmalı ancak bu devirde hızınız 6-7 mil çok düşük. 75 beygir 6.60. fiber tekne (rota) ile 1.500 devirde 6 mil civarı yapıyorum ve yakıt saatte 3 litre civarında. 9,5 mil yol ve saatte 6-7 mil hız için 18 litre oldukça yüksek bir rakam.

4. seedii

seedii Yeni Üye

Emrah bey teşekkür ederim cevabınız için, motor devir saati çalışmadığı için akıllı telefon ve balık bulucular ile hesaplama yapabiliyorum. Sakin 2-4 dediğimiz denizde balık bulucu aracılığı ile hızımı kontrol ediyorum ve 7 mili asla geçmiyorum. Hatta çoğu zaman 5 - 5,5 mil civarında seyrediyorum. Yaklaşık olarak mil başına 1,80 - 1,90 LT yakıt tüketiyor.

5. GRAFTT

GRAFTT Aktif Üye

Benim teknede de Tohatsu 9.8 hp 4 zamanlı motor var 10 liralık benzinle bile 2 gün denizde balık avlıyorum. Sizin tenkenin motoru normal arac motoru olan 3.0 V6 gibi yakıyor, bana çok aşırı geldi.

Sayfayı Paylaş