Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tekne taşıma romörkü

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
:eek:
Hızır, bu palet şeklindeki düzenek rulmanlı olur, rulmanında su ve kum içerisindeki çalışması sıkıntılı olmaz mı?
hayır abi illa da rulman yada silindire gerek yok çok basit şekilde iki tekerlek ile sıkıştırılabilir neticede çok güzel lastiktirler dişli el arabası lastiği bile paleti kavrayacak ve gerdirmek için gerekli olan yatağı yaptığınızda hiç bir sorun kalmaz gibi sadece iki ayrı tekerleğin üzerine sarılı olduğunu düşünün

kompirci

Yeni Üye
Adı
hasan doğan
Irgatı sıralı sarmak tam bir işkencedir,çok iyi bilirim.Fakat ırgatı telini-halatını yükteyken sıralı sarmanıza hele tek kişiyseniz imkan yok.2 kişiyle bir nebze daha düzgün sarılabiliyor.Bir kişi sağlam eldiven takarak kılavuzluk yapacak diğeri de tekneye yön verecek.Ben tekneyi istediğim yere çektikten sonra ırgatın sarımı beni tatmin etmemişse,arka tekerleklere takozu koyup ,tekneyi başka bir kafa ipiyle romörke sabitleyip ,ırgatı geri boşaltıp yüksüz bir şekilde daha düzgün sarıp bırakıyorum,başka bir yolunu bulamadım şahsen.
aşağıdaki turde bir urün sarım konusunda çelik halattan daha kullanışlı olur.Yapı marketlerde isenilen uzunlukta satın almak da mümkün.
VN GERG ERD, L 7,5m (25ft), W 50mm, 2000kgs | Rmork

ozgurarslan

Daimi Üye
Irgatı sıralı sarmak tam bir işkencedir,çok iyi bilirim.Fakat ırgatı telini-halatını yükteyken sıralı sarmanıza hele tek kişiyseniz imkan yok.2 kişiyle bir nebze daha düzgün sarılabiliyor.Bir kişi sağlam eldiven takarak kılavuzluk yapacak diğeri de tekneye yön verecek.Ben tekneyi istediğim yere çektikten sonra ırgatın sarımı beni tatmin etmemişse,arka tekerleklere takozu koyup ,tekneyi başka bir kafa ipiyle romörke sabitleyip ,ırgatı geri boşaltıp yüksüz bir şekilde daha düzgün sarıp bırakıyorum,başka bir yolunu bulamadım şahsen.
ben de bulamadım...:)
https://www.baliksevdam.com/forum/450-mt-fiber-tekneyi-kuma-cekmek-icin-irgat-8733/index2.html

Ümit

Daimi Üye
Adı
Ümit Özdemir
Merhaba Özgür,

Teknem henüz gelmedi, zaten konuyu açarkende tekne gelmeden işleme başlamayacağımı belirtmiştim, çizdiğim plan haricinde farklı modelleride değerlendiriyorum, şu an planımı 4 tekerli olarak tasarladım, formula araçlarına benzedi :), Teknem bir iki hafta içerisinde gelecek, işe başladığımda aşama aşama konuda bilgilendirme yaparım :),

Sanada bugünkü sınavında başarılar dilerim.

rauf

Üye
Adı
Mehmet Rauf Usluer
Düşünceniz ve buna göre cizdiğiniz pilan uygun başarılı olucağına inanıyorum ırgat olarak 220 ile calışan vinc te düşünürseniz vede bağlantı yeride mavcut ise (ağac,direk) gibi harika olucak kolay gelsin.

ozgurarslan

Daimi Üye
Merhaba Özgür,

Teknem henüz gelmedi, zaten konuyu açarkende tekne gelmeden işleme başlamayacağımı belirtmiştim, çizdiğim plan haricinde farklı modelleride değerlendiriyorum, şu an planımı 4 tekerli olarak tasarladım, formula araçlarına benzedi :), Teknem bir iki hafta içerisinde gelecek, işe başladığımda aşama aşama konuda bilgilendirme yaparım :),

Sanada bugünkü sınavında başarılar dilerim.
tamam ümit. sadece bu konuda değil, diğer hususlarda da irtibat halinde olalım.
senin yapmaya gayret ettiğin şey iyi olacak. yazdıklarım yazımın ilk paragrafında da belirttiğim gibi ırgat kullanımında karşılaşılabilecek güçlükler ile ilgili idi. ben 100 tl ile ufak bir mekanik ırgat aldım biliyorsun. işimi çözen ve çözmeyen yönlerini anlatayım da almayı düşünenleri, ne yapacağına ne alacağına karar verememiş olanları uyarayım istedim. bizim orada da sezon gelince elektrikli (ortak kullanım) ırgat yerine bağlanacak. zaten hava patladığında çekiyoruz tekneleri sadece)

ben şu işlerimi tamamlayınca yazlığa dönüp minik ırgatımla devam edeceğim tekneyi çekmeye, zor ama şu an en mantıklı çözüm bu. altına çuval koymaktan bahsedilmiş. belki onu dener daha kolay çekerim.

sınava gelince: 2 saat sonra çıkmam lazım evden. sınav saat 16:00 da. istediğim gibi / kadar çalışmadım. geçebilmem soruların ters ve bilmediğim yerlerden gelmemesine ve benim konsantrasyonuma (bildiklerimi yanlış yapmamama) bağlı. kesin kazanırım durumuna getiremedim kendimi, erken tarih almışım. ama şimdi olan oldu, gidip bir boyumun ölçüsünü alayım. olmazsa ölüm yok ucunda sağlık raporum var. bir daha girerim iyi çalışıp.

e-denizcide konulara göre ayrılmış bölümlerdeki soruları çözdüm. o sorularla 60 'ın az üstü alıyorum (konuya göre değişiyor 62 de var 85 te) ancak iki büyük deneme sınavı da var sitede. onları yapmak için makale yazmanı (katkıda bulunmanı) istiyorlar. benim de ona vaktim yok.

eğer ortalama karmaşıklıkta ve zorlukta ters olmayan sorular gelir ve işler yaver giderse senin kadar yüksek olmasa da ucu ucuna geçip bu işi de tamamlarım diye ümit ediyorum. olmazsa da üzemem kendimi, üzülecek daha çok şey var...

benim sabah sabah bu ırgat meselesini yazmaktaki amacım şu idi. siteye göz atarken (neler olmuş diye) kendi açtığım konulara da baktım ve konu bir yere ulaşmamış. çok konu var böyle. biri bir şey soruyo beriki kendince yanıtlıyor. sonrası yok. o kişi onu aldı mı, denedi mi, memnun kaldı mı belli değil.

özellikle aktif kullanıcılar tek soru sorup çekilmemeli, ya da bir işi baştan paylaşıp sonra bırakmamalı. tüm olumlu/olumsuz gelişmeleri paylaşmalı ki bilgi akışı olsun. bana kimse ne alacağımı söylemedi, göstermedi, ben sordum, bir iki yanıt aldım sağolsunlar. ben asıl "netlift'in şu şu modelini al, ben 300 tl ye şuradan aldım 3 senedir kullanıyorum, harika bir alet. al fotoğrafı da bu, teknem de bu filan gibi bir yanıt bekledim, ama öyle olmadı) herkesin çektiği kıyı teknesinin ağırlığı, yöresindeki koşullar, maddi gücü farklı ve tek yanıt yok hiçbir soruya ama böyle bir yanıt da alamayınca kendi kafamın erdiği kadar, elektrik de bulamayacağımı düşünerek o ırgatı aldım. belki de doğru yapmadım. ama bundan ders alıp bunun sonuçlarının yazılması önemli. bana benzer durumdaki balıkçılar benim yolumu görsünler ve öyle rota çizsinler diye...

şamandıralara bir bakıp çıkayım ben...:)

rastgele...

ozgurarslan

Daimi Üye
baktım linklere emre...

ben alacağımıaldım. sezonun açılmasına da az var. o zaman başka ırgat konacak zaten. eğer şimdi vaktim olsa TEKNEYİ KARADAN DENİZE IRGAT İLE İNDİRMEK konusunda da bir tecrübe yaşadım. vargel - döngel filan diyorlar ismini bilmiyorum. ben beklenmedik bir sebepten başarılı olamadım ( bağladığım denizdeki duba koptu) ancak olacak gibi idi fikir. sığlığa atılmış ve iti tutan bir dubadaki zincire mapa bağlayıp, çelik halatın ucundaki kanca ile uzun 50 mt halatı ekleyip bu mapadan geçirerek ırgat ile tekneyi denize almak mümkün. ırgat çelik halatı, çelik halat eklenmiş halatı mapadan geçirerek tekneye yönlendiriyor ve tekneni suya alabiliyorsun. konu özetle bu... ha kolay iş mi dersen, değil. önce sığlığa (denizin başlangıcından 10 mt ileriye) bir zincirli duba atıp ( içi beton dolu araç tekeri) onu oturtman lazım. atar atmaz olmuyor bu iş. tekerin zamanla kuma gömülmesi lazım bir iş makinesi, ile gömme imkanımız olmadığına göre. bir rivayete göre, tekneyi sabitleyip motora devir verip tekneyi zorlarsan pervane altındaki kumu açarmış. o sığlıkta pervane bile vurur bizim orda ama böyle bir yöntem duydum. gözlükle baktığında pervane çalışmaya başlayınca gerçekten de aşağıya kuvvetli bir su sütünu püskürtür, doğru olabilir. denemedim...

rastgele...

Ümit

Daimi Üye
Adı
Ümit Özdemir

Uploaded with ImageShack.us

Romörk yapımını bu hafta tamamladık, formula araçlarına benzedi, çok güzel oldu, tek endişem kumdaki işleyişi idi, ama batma ve ilerletme ile ilgili sıkıntı yaşamadık,

sorun tabiki var, oda çok yorgun bir halde tekneyi kumda el ırgatı ile ilerletmek, en yakın sürede elektrikli bir ırgat edinmek şart oldu :), resimlere göre yorumlarınızı bekliyorum...

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
abi ilk yorumu patlatayım sağa sola dönmeyi unut :)
ikincisi de 4 tekerlek ama ince tekerlek kumda gitmek zor olacak gibi :) çıkmada olsa madem ırgat olacak kalın enli tekerlekler edinip tekerlekleri değiştir yoksa çok bozulursun bu işe :) bi kardeşim vardı dinlemedik deme :)