Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'de Yapılan Ilk Tenkara Alabalık Avi

papalina

Aktif Üye
Adı
Volkan ÇAKIR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Geleneksel Japon Alabalık Avı olan Tenkara sadece üç temel unsurdan oluşuyor.Kamış+Misina+Kanca.Ülkemizde canlı yemler ( solucan,böcek,yavru balık,v.b) kullanılarak yapılan benzeri yöntemden farklı olarak Tenkara'da kullanılan yemler kanatlı hayvan tüylerinin bir kanca etrafına dekoratif bir şekilde sarılmasıyla adeta suda çırpınan bir böceğin taklit edilmesi amacıyla yine bizzat Tenkara balıkçısı tarafından hazırlanmış Kebari (sahte böcek)'lerden oluşuyor.

Ülkemizde Tenkara'nın yaygınlaşmasına katkıda bulunabilirsem ne mutlu bana.Tabi önce tanıtmam lazım :)

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
rahatlatıcı bir video olmuş çok beğendim :) yalnız bu tenkara bizim şıpşıp avın fly iğneli olanı değil mi ya, demek o da caponlardan ithalmiş :D

papalina

Aktif Üye
Adı
Volkan ÇAKIR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
rahatlatıcı bir video olmuş çok beğendim :) yalnız bu tenkara bizim şıpşıp avın fly iğneli olanı değil mi ya, demek o da caponlardan ithalmiş :D
Begenmenize sevindim,rahatlatici bir anlatim olsun istiyordum,buna da ayrica sevindim.bizde benzer uyarlamalari olsa da aslinda teknigiyle ve ekipmaniyla kendine has yonleri var,ornegin dogu karadenizde cok uzun gol kamislarinin ucuna Tek kanca ve mayis sinegi larvasiyla av gelenekseldir,tabi limitler ve kurallar ihlali yapilmasa keske,ote yandan biz dogal yem tercih etmisiz,Japonlar ise Suni yem,ki bu en cok takildigim nokta :)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Yine çok güzel ve sade bir video hazırlamışsın Volkan.
Tebrikler ve de eline sağlık..

Bu Tenkarayı kesin tek kollu bir capon icat etmiş olmalı.. :D
Fly'ın basit versiyonu olarak algıladım ben.
Göllerden ziyade dereler için de daha uygun bir av sitili ence.
Senin videodan sonra bir kaç "Tenkara Flies" videosu izledim. Yem yapılışı Fly teknikleriyle aynı.

papalina

Aktif Üye
Adı
Volkan ÇAKIR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Yine çok güzel ve sade bir video hazırlamışsın Volkan.
Tebrikler ve de eline sağlık..

Bu Tenkarayı kesin tek kollu bir capon icat etmiş olmalı.. :D
Fly'ın basit versiyonu olarak algıladım ben.
Göllerden ziyade dereler için de daha uygun bir av sitili ence.
Senin videodan sonra bir kaç "Tenkara Flies" videosu izledim. Yem yapılışı Fly teknikleriyle aynı.
Aynen ustadim,flyin cok daha basit ve portatif hali ve orijinali zaten akarsularda uygulaniyor ancak bati dunyasi tenkarayi farkli su kaynaklarinda ve farkli balik turlerinde deneyerek biraz farklilastirdi.kebari dedikleri flylar ise sekil olarak kendine has ve cesitli degil.bu konuda daha fazla bilgi paylasacagim ilk firsatta.

muratdinç

Aktif Üye
Adı
murat dinç
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Organik yemler bildiğim kadarıyla iç sularda yasak olabiliyor.
Misina yerine siyah bobin iple ışık altında denizde istavrit avı yapılıyor aynı yöntemle. Yem olarak, istavrit in karın altından -sidiklik bolgesi- elde edeceğiniz minik kısmı tüm gece kullanabilirsiniz. Lrf ile kıyasladığınızda daha skorlu sonuçlar elde edilecek tır.

Video için teşekkürler.

papalina

Aktif Üye
Adı
Volkan ÇAKIR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Organik yemler bildiğim kadarıyla iç sularda yasak olabiliyor.
Misina yerine siyah bobin iple ışık altında denizde istavrit avı yapılıyor aynı yöntemle. Yem olarak, istavrit in karın altından -sidiklik bolgesi- elde edeceğiniz minik kısmı tüm gece kullanabilirsiniz. Lrf ile kıyasladığınızda daha skorlu sonuçlar elde edilecek tır.

Video için teşekkürler.
Dogal Alabalik turlerinde (goller haric) ic sularda tum canli yem turevleri yasak ancak geleneksel/yoresel avcilar bu konuda degisiklige kapali.istavritle ilgili yontemi ilk defa duydum,denemek lazim , tesekkurler:)

Kerem0

Aktif Üye
Adı
Kerem
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba, öncelikle tebrik ederim. Bir yılı aşkın süredir bende Tenkara ile derelerde av yapmayı düşünüyordum. Fakat Marmara bölgesinde yapılan kaçak avcılık- elektirik,serpme, kireç ve ağ ile yapılan ve neredeyse balığın neslini tüketen avcılık beni bu düşüncemden alı koydu. Ben derelerde tamamen yakala bırak yapıyorum, tüm döner kaşık ve mini maketlerimin çentikleri ezik bu yüzden. Aslında derelerimiz çok uygun bu yönteme, yine de birilerinin başlamış olması harika. Tebrik ediyorum...

papalina

Aktif Üye
Adı
Volkan ÇAKIR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Merhaba, öncelikle tebrik ederim. Bir yılı aşkın süredir bende Tenkara ile derelerde av yapmayı düşünüyordum. Fakat Marmara bölgesinde yapılan kaçak avcılık- elektirik,serpme, kireç ve ağ ile yapılan ve neredeyse balığın neslini tüketen avcılık beni bu düşüncemden alı koydu. Ben derelerde tamamen yakala bırak yapıyorum, tüm döner kaşık ve mini maketlerimin çentikleri ezik bu yüzden. Aslında derelerimiz çok uygun bu yönteme, yine de birilerinin başlamış olması harika. Tebrik ediyorum...
Cok tesekkurler,damaksiz kanca kullanmaniza bayildim,ayakta alkisliyorum,Ben de ayni seyi dusunuyorum,ote yandan ulkemizin dort bir yaninda su kaynaklari dogal yasami baltalayan herseye maruz kalmakta.tenkara ile en kotu ihtimal bol bol tatli Su Kefali yakalayabilirsiniz:)

mouradshanlee

Daimi Üye
Adı
MuraT
Kan Grubu
O Rh Negatif
tebrikler güzel av