Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

türkiye’nin beach club mafyaları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Adı
hakan
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
gerek yüzmek gerekse balık tutmak için girmek istediğiniz beach, koy, sahil gibi yerler iöin sizden ücret talep eden işletmelere yönelik yazılmış ekşi sözlükte bir yazı.
linki şurada; türkiye'nin beach club mafyaları

“plaja giriş ücreti diye bir şey kanuna göre yok.
sadece işletmenin şemsiye, şezlong, duş vb. imkanlarını ücretsiz kullanamazsınız.

kesinlikle işletmeciyle veya kapıya diktikleri kraldan çok kralcı cahil cühela tiplerle tartışmayın. güvenli bir mesafe koyun aranıza işletmeyle, artık 50 metre olur 100 metre olur bilemem. şehir merkeziyse zabıtayı, jandarma bölgesiyse jandarmayı çağırın.
ekipler geldiği zaman durumu anlatın ve bu ülkenin vatandaşı olarak hakkınızı gasp eden işletmeden şikayetçi olun ve kesinlikle ama kesinlikle tutanak tutulmasını isteyin, hemen orada. tutanağın da fotoğrafını çekin. tutanak tutmak istemezlerse (bazen işletmeyi korumaya çalışanlar olabiliyormuş) görevlilerin sicil numaralarını, isimlerini isteyin ve şikayet edin.

bu elinizdeki tutanak örneğiyle -ve çekmeyi başarabildiyseniz işletmenin şezlongları neredeyse denizin içine kadar sokmuş olduğu fotoğrafları da beraber- gidip belediye, kaymakamlık, cimer, içişleri bakanlığı vb. sıradan yazın dilekçenizi. belediye veya kaymakamlık için verdiğiniz dilekçenin evrak kayda girmesini bekleyin ve kayıt numarasını isteyin, bu numarayı cimer şikayetinizde referans olarak yazacaksınız. şu tarih ve şu sayılı dilekçemde belirttiğim gibi/ ilgili dilekçeyle ilgili gerekli işlemlerin yapılıp yapılmadığıyla ilgili tarafıma bilgi verilmesi vb. arz edersiniz.

zaten ekip geldiği anda başına gelecekleri anlayan işletmeci veya yakınları hemen "bir yanlış anlaşılma olmuş" ayağı yapmaya başlıyorlar.
geri adım atılmazsa da anlattığım işlemleri yaptırın, zaten hepsi toplamda bir saat ancak sürüyor.
ki ben olsam bir de alo gıda 174'ü arayıp işletmenin tarım bakanlığına kaydı olup olmadığından emin olamadığımı, çalışanların hijyen eğitim sertifikaları olup olmadığının kontrol edilmesini halk sağlığı adına gerekli gördüğümü bildirirdim. ha bir de tabii çalışanlar demişken, o gelip size artistlik yapıp tehditvari konuşan tipler orada gerçekten sigortalı çalışan mıdır sgk'nın kontrol etmesi yerinde olurdu sanki. daha fiş kesiyorlar mı vergi kaçırıyorlar mı acaba orayı merak etmedik bile...

ben genelde olaya "şemsiye, şezlong, duş vs. işletmenizin hiçbir imkanını kullanmak istemiyorum. denize girip gideceğim. o elinizdeki makbuza plaja giriş ücreti, deniz kullanma bedeli gibi bir şey yazın" diyerek giriyorum ki zaten hemen "o şekilde kesemiyoz hanfendi" falan diyorlar. o şekilde kesemiyor ama kesemediği şeyin parasını alacak... neyse tartışmayın onlarla.

ben bu olayı ilk kez doğup büyüdüğüm yerde yaşadım. çocukluktan bu yana her yaz evime yakın olan denize girmek için para verecekmişim. bilmem kaç km ileride halk plajı varmış istersem oraya gidermişim. magandalığa gel. o zaman bi sinirle zabıta karakoluna gidip anlattığımda zabıta amiri miydi komiser miydi net hatırlamıyorum, bana yol göstermişti. artık nerede olursam olayım bu yolu izliyorum ve sorun çözülüyor.

çok ilginç olan bir tarafı var olayın bence. o ilk delirdiğim gün sormuştum neden bir şey yapmıyorsunuz bunlara diye ve o vakte kadar ilk kez benim şikayetçi olduğumu söylemişti yetkili. herkes sinir olup gitmiş veya lanet olsun diyerek parayı vermiş demek ki.

hiç korkmadan, aman bi şey çıkmaz demeden şikayetinizi yapın çünkü hangi kurumdan olursa olsun şikayeti denetlemeye gidecek olan kişiler memurlar olacak ve işlem yapacaklardır. pısırık gibi götünüzü dönüp gitmeyin yeter ki.

not: şikayet mercilerine başvurmaktan çekinmeyin. tüm kurumlar için geçerlidir, şikayetçinin bilgileri (ismi, adresi vb) kesinlikle ama kesinlikle gizli tutulur. bazı kurumlar denetçisine dahi şikayetçinin bilgilerini vermez. bazıları ise bilgileri verir fakat görevlendirilen ekip, gizliliğini korumakla yükümlüdür yoksa kendisi gümler. hiçbir memur kendisini ateşe atar gibi gidip de işletmeye "abey seni şikayet eden kişi ahan da bu, istersen çocuklara söyle de sıksınlar topuklarına" demez.

editto: hasegawa görmüş ve artırmış, sağolsun:
"küçük bir ekleme olarak il çevre müdürlüğüne de şikayetlerinizi bildirebilirsiniz deniz kirliliği oluşturdukları nedeni ile. kıyı kaynaklı deniz kirliliğine il çevre müdürlükleri bakıyor"

Son düzenleme:

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
tavsiye etmem , şanslıysanız tek kırılan oltanız olur.

dayak yemeniz muhtemel.

öyle jandarma gelir beni kurtarır falan bunlar hayal eski türkiye'de bile yoktu bunlar yenisinde sizi tarumar ederler.

yahu bırak beach club'î istanbulda poyrazköy limanına giremiyorsun.

kooperatif burası benim diyor , üzerine yürüyor.

Adı
hakan
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
tavsiye etmem , şanslıysanız tek kırılan oltanız olur.

dayak yemeniz muhtemel.

öyle jandarma gelir beni kurtarır falan bunlar hayal eski türkiye'de bile yoktu bunlar yenisinde sizi tarumar ederler.

yahu bırak beach club'î istanbulda poyrazköy limanına giremiyorsun.

kooperatif burası benim diyor , üzerine yürüyor.
gözüm karadır benim.
genellikle jandarma geldiğinde gerçekten olay çözülmüş oluyor. ama sert bir defans ile karşılaşırsam bir gün tecrübemi yazarım buraya.

Gorkembjk

Aktif Üye
Adı
Görkem
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bende mahkemede çalışan biri olarak şuna katılmıyorum. Herhangi bir şikayette bimer,cimer vs asla isminizin gizli tutulmadığını falan bilin. Mesela bu beach bu sebepten ceza yedi gitti dava açtı cezayı kesen artık kimse atıyorum içişleri bakanlığı dosyaya savunma sundugu zaman bir güzel açık saçık şekilde sikayet dilekçenizi de koyuyor ve karşı taraf çok rahat şekilde bunu görüyor. Dediğim gibi şikayetler sonrası adli idari bir işlem olursa şikayet dilekçeniz ayan beyan ortaya konulabilir bilginiz olsun.

Adı
hakan
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Bende mahkemede çalışan biri olarak şuna katılmıyorum. Herhangi bir şikayette bimer,cimer vs asla isminizin gizli tutulmadığını falan bilin. Mesela bu beach bu sebepten ceza yedi gitti dava açtı cezayı kesen artık kimse atıyorum içişleri bakanlığı dosyaya savunma sundugu zaman bir güzel açık saçık şekilde sikayet dilekçenizi de koyuyor ve karşı taraf çok rahat şekilde bunu görüyor. Dediğim gibi şikayetler sonrası adli idari bir işlem olursa şikayet dilekçeniz ayan beyan ortaya konulabilir bilginiz olsun.
bunu, kalpazanlık yapan birini şikayet ettiğimde bundan 10 sene evvel, mahkeme’ye çıktığımda adımı, sanımı, adresimi yüzüme okuduklarında öğrenmiştim acı bir tecrübe olarak hocam :)

Gorkembjk

Aktif Üye
Adı
Görkem
Kan Grubu
O Rh Pozitif
bunu, kalpazanlık yapan birini şikayet ettiğimde bundan 10 sene evvel, mahkeme’ye çıktığımda adımı, sanımı, adresimi yüzüme okuduklarında öğrenmiştim acı bir tecrübe olarak hocam :)
Evet orda zaten ne var ne yok dosyada çünkü direk siz davacı oluyorsunuz. Ama yukardaki gibi bir olayda içişleri bakanlığının işlemine karşı beach tarafından açılan bir davada bile bir sıfatınız yokken sikayet dilekçeniz karşı tarafın eline geçebiliyor. Savunma adı altında elde ne var ne yok gönderiliyor sonra al başına belayı. En iyisi uzak durmak😀😀

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...