Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Turna Için Baharat Var Mı?

citaygun

Üye
Adı
Ahmet Çağatay Günaydın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bugün yaptığım avda tadını merak ettiğimiz için 2 adet turna alıkoydum. Derisini yüzüp fileto yaptıktan sonra balığı 3-4 parçaya bölüp çizgiler attık. Pişirmek için balığın lezzetini arttırır dediğiniz baharatlar var mıdır?

Adı
arif mutlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Baharatı bilmem ama tereyağını bol koyun tavaya sıvı yağ ile karışsın mısır ununa bulayıp bu yağ ile kızartın ben bu şekilde çok sevdim tadını tavsiye ederim.

Mustafa BİLGE

Aktif Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Tatlı su balıklarında balığın tadı cinsi aynı olsa bile suyun durumuna göre değişiyor.

pişirirmeden önce flotosunuu cıkardıktan sonra biraz yağ, biberiye, doğranmış samırsak, sugan vs eklene bilir. bekletebilirseniz tadi farklılaşıyor. bir de yağda kızartacaksanız flotonun önüne arkasına derin ve çapraz ikiye bölmeyecek kesikler atarsanız hem kılcık hem tat bakimindan... birde balığı kızartacağınız yağla öncelikle sıgan sarımsak biber turu seveceginiz şeyleri kızartıp ardından balığı kızartırsanız güzel olur....

afiyet olsun.

rastgele

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bugün yaptığım avda tadını merak ettiğimiz için 2 adet turna alıkoydum. Derisini yüzüp fileto yaptıktan sonra balığı 3-4 parçaya bölüp çizgiler attık. Pişirmek için balığın lezzetini arttırır dediğiniz baharatlar var mıdır?
bu video size fikir verecektir , baharat için bir bilgim yok.

zeykaanburak

Yeni Üye
Adı
Birkan Ataseven
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
2 hafta önce yakaladığım Turna yı, dediğiniz gibi yaptım. bol tuz, çok az nane,kekik,tatlı toz biber,1 bardak sıvı yağ, 2 kaşık tereyağ ( erimiş ) , 1 domates in yarısını rendeleyip sos haline getirin.
Karışımı bir kaba dökün. Balığı en az 1 saat marine edin.
marine edildikten sonra tuz ve un u karıştırıp, balığı bucalayın. kızgın yağın içinde iyice kızartın.
bir daha vaz geçemeyeceksiniz...

oguzhanctn

Yeni Üye
Adı
Oğuzhan Çetin
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Tatlı su balıklarında balığın tadı cinsi aynı olsa bile suyun durumuna göre değişiyor.

pişirirmeden önce flotosunuu cıkardıktan sonra biraz yağ, biberiye, doğranmış samırsak, sugan vs eklene bilir. bekletebilirseniz tadi farklılaşıyor. bir de yağda kızartacaksanız flotonun önüne arkasına derin ve çapraz ikiye bölmeyecek kesikler atarsanız hem kılcık hem tat bakimindan... birde balığı kızartacağınız yağla öncelikle sıgan sarımsak biber turu seveceginiz şeyleri kızartıp ardından balığı kızartırsanız güzel olur....

afiyet olsun.

rastgele
Her zaman fileto çıkartıp yukarıda bahsedildiği gibi kısa aralıklarla ikiye bölmeyecek şekilde derin çizikler atıp (ince kılçıklar da yağda erisin diye) tuzlayıp unlayıp kızartıyordum, börek gibi gidiyordu. Bu hafta sonu 3 tane paşa nasip oldu, bu sefer farklı deneyeceğim dedim. bir kabın içerisinde zeytinyağı, biberiye, toz biber, dövülmüş sarımsak, defne yaprağı(küçük parçalar halinde kırdım) ve tuzla sosunu hazırladım, filetoları iyice kabın içerisinde sosla karıştırıp 45 dk civarı beklettim, sonrasında unlayıp yağda kızarttım. Tadı gayet lezzetli oldu, defne yaprağı, sarımsak ve biberiye güzel tad veriyor. sade tuz ve unla kızartınca börek gibi oluyordu şimdi daha lezzetli börek oldu :) :)

Bir dahaki sefere aynı sosla bekletip kızartma değil ızgarada yapmayı hedefliyorum :)

Kkamun

Yeni Üye
Adı
Kemal
Kan Grubu
B Rh Negatif
Abiler ozendirmeyin yahu sonra limit alti baliklari salmaya kiyamiyor insanlar Saka bi yana keyifli paylasimlar olmus tesekkurler.

Abdullah SÜRÜCÜ

Daimi Üye
Adı
Abdullah
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Tadını beğenmediğiniz balıklar için balık menemeni candır. Yapılışına gelince önce balıkları kızartıyorsunuz. Sonra aynı yağda sırasıyla soğanı koyup kızartıyorsunuz ardından biraz yeşil biber, biraz sarımsak ekliyorsunuz. Daha sonra doğranmış domatesleri ekliyor ve eritiyorsunuz. Pişirdiğiniz balıkları içine yatırıp 5-10 dakikada onların bekletiyorsunuz. Yemede yanında yat :) Abartmamak kaydıyla isteğe uygun olarak nane, kekik gibi baharatlarda eklenebilir.