Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yelkenli Tekneler Hakkında Öneri Talebi.

Nomad

Üye
Adı
hll
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Değerli forum üyeleri merhaba,

Öncelikle denizciliğin oldukça meşakkatli ve maddi açıdan geri dönüşü olmayan bir hobi olduğunun bilinciyle yakın dönem hayallerimizi yelkenli tekne sahibi olmak süslüyor bir süredir, konuyla ilgili bulduğum tüm kitapları aldım ve okuyorum, forumları karıştırıyorum, yelkenli kursuna yazıldım eğitimi alacağım, eşimin ve benim amatör denizci belgelerimiz var, hedefimiz sonbahar gibi minimum boyda bütçe dahilinde "ikinci el" yelkenli tekne sahibi olabilmek. Henüz işin çok başındayız o nedenle bulabildiğim her bilgiyi büyük bir açlıkla tüketiyorum.

Forumda balıkçılık, tekne ve denizcilik üzerine onlarca başlık var ancak yelkenli tekneler hakkında detaylı bilgi çok az ya da ben bulamadım, dolayısı ile yelkenli tekneler hakkındaki deneyim ve bilgilerin bir başlık altında biriktirilmesiyle ihtiyacı olanlar için iyi bir kaynak yaratabileceğimizi umuyorum. Misal başlangıç için ideal tekne önerisi ile ileri seviyeler için "açık deniz" seyirlerine dayanacak yelkenli tekne seçimi konularıyla donatılmış kıymetli bir içerik süper olur.

Şimdiye kadar okuduklarımdan çıkardığım beklentilerim: Ülkemiz kıyıları ve Yunanistan yakın adaları için 2 kişilik ailenin (bazen 2 misafir ilave) uzun seyirlere çıkıp konaklayabileceği, tek başına abramaya müsait, tercihen içten takma motorlu, bakımı kolay ve hatta uzun süre bakımsız kalsa bile dayanma mukavemeti yüksek, güvenli seyir performansı için mümkün olduğunca ağır, alargada rüzgârın veya çevreden geçen teknelerin dalgasını çok da hissettirmeyecek az salınımlı, sert hava koşullarında ise batacak mı, batmayacak mı diye endişelenmeyeceğimiz, yarı omurga salma veya hareketli salmalı;

Gerekirse 8-10 gün karaya çıkmadan asgari ihtiyaçları sağlayacak kapasiteli erzak deposu, asgari hacimde tatlı su deposu, soğutuculu, güneş tenteli, rahatça uyanabilecek iki kişilik yatağı, sabit ocak, evye ve pis su tankı, güneş paneli, kabin izolasyonlu, mutfak emtiası için asgari dolap ve çekmecelere sahip; harita, dürbün, pusula gibi gereçlere en verimli şekilde ulaşılacak tasarımda, 4 kişinin havuzluğunda rahatça oturup sohbet ederken içeceklerini yudumlayabileceği özellikleri bünyesinde taşıyan en minimum boy (6-8mt) arası nokta atışı model/marka yelkenli tekne önerisi istiyorum.

Konuya değerli görüş ve katkılarınızı bekliyorum, saygılarımla..

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Konu benim de takibimde olsun. Her ne kadar önceliğim gezi tekneleri olsa da meraktan yelkenli teknelere de bilgilenme amaçlı bakıyorum.
Youtube da sailing kalamari, korkunu yen hayalini yaşa vb. kanalları takip ediyorum. sailing kalamari'nin sanırım yaklaşık 2-3 ay önceki videolarının birinde yelken eğitimi ve lisans verebilen bir firmanın yetkilisi ile röportajları vardı. 4 kişilik tekne ile 6 günlük bir eğitim turuna konaklamalı olarak hem tatil hem eğitim amaçlı çıkılıyor ve finalde de sertifika alınıyordu. fiyat da kişi başı 3.000 lira gibiydi. Bu anlamda tatil parasına sertifika ve eğitim alınabilmesi cezbedici idi.
6-8 metre arası bir tekne bakacak olsaydım kıyıya yaklaşma ve römorkla taşıma rahatlığı bakımından hareketli salmalı bir tekne tercih ederim sanırım.

Apathetic

Daimi Üye
Adı
Kyhn Kygl
Kan Grubu
O Rh Pozitif
2 sefer egitime ve geziye cikma şansim oldu.. bir seferinde marmaris’ten yola cikip pek cok koyda konaklayarak 1 hafta gecirdim.. ayrica baslangicta yelkenli yarisina katilma firsati buldum.. 2.seferde ise yunanistan’dan yola cikip iyon denizinde bir hafta kaldim.. iki teknede 24metre uzunlugunda ve 7-8 kisinin yatabilecegi luks kamaralara sahipti.. seyir hali inanilmaz keyifli olsada bana cok yorucu geliyor yelken isi, surekli hareket halinde olup bir sekilde ayar yapmaniz lazim, ruzgara gore yelken yonlerini hizlica degistirmek ve yaptiginiz isi duzgun yapmaniz gerekiyor.. en ufak bir hatada parmaklarinizi kirabilirsiniz.. yelkene binen yuk cok fazla oldugu icin ipleri sarmak ve kontrollerini saglamak kolay degil.. profosyonel biri olursa yaninizda tabi ki is kolaylasiyor.. zamanla olusabilen bir durum tabi.. ilk yelkenlinin modeli Jeanneau’ydu.. bu marka icin hocam bana denizciliginin cok keyifli oldugunu soylemisti, ayrica kıç tarafi cok genis olmayan modeli icin manevra kabiliyetinin kontrole ve hiza etkisinin cok olumlu oldugunu anlatmisti.. bavaria markasi icinde genis oturma yerleri bulunan modelinin yasama alaninin cok everisli oldugundan bahsetmisti.. bence ikiside guzeldi :) tekrar gezi icin gitmeyi dusunuyorum ancak yelkenli almayi hic dusunmedim.. tutku derecesinde bagli olmak gerektigini dusunuyorum.. umuyorum ki aradiginiz gibi birsey bulabilirsiniz..

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Her deniz tutkununun hayalidir yelkenli tekne.
Sanırım 14 sene civarı oldu. 4 kişilik küçük bir ekip olarak kiralayıp bir kaç günlük tatil yapmıştık. Tekne Jeanneu 10-12 mlik bir tekneydi. Yaptığım en güzel tatillerden biriydi. Yelkenle giderken duyulan o hışırtı ve deniz sesi inanılmaz huzurlu bir şey. Denizlerimizin hakim rüzgarının Poyraz olması nedeniyle de güney istikametine gidiş çok keyifliyken dönüşte daima motorun desteğine ihtiyaç duymuştuk.
Kamara ve mutfağı konforluydu. Bol bol ton balıklı makarna yiyip buzz gibi arpa suyu içerek inanılmaz güzel günler geçirdik. Ben tabii ki bir balıkçı olarak arkadan daima bir olta gelecek şekilde konumlandıysam da balık Marmaris'e yaklaştığımız anlarda, yani dönüşte rast geldi.

Her ne kadar sana bir faydam dokunmadıysa da yeri gelmişken o güzel hatıralarımı bir kere daha hatırlamak iyi geldi. Bir gün param olursa böyle bir tekne edinmek isterim ben de..

Umarım aradığın bilgiyi de tekneyi de bulursun sevgili Halil..