Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeni Oyuncağım Zenaq Sonio 100m Rg

Çırak

Daimi Üye
Adı
Melih
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ben 2-2,5 kullandım ve şu an 1,5 pe kullanıyorum ip inceldikçe erim artıyor.
Kalın iplerden 2,5 pe 90 metre 2 pe 100 metre 1,5 pe 110 metre erim sağlıyor.
Hatta 1 pe de kullandım. Ancak 1 ve 1,5pe ipte lider çok sık patlıyor.
Bu yüzden liderin boyunu ve kalınlığını artırdım monoya döndüm sorun çözüldü
Ölçüyü kamış boyuna göre belirliyorum düğüm makineye en yakın halka ile bir sonraki halka arasında kalıyor.
Jig ise en uç halkadan son halkaya kadar sarkıyor.
Kaç gr atarsam atayım atayım daha hiç patlamadı
1,5 pe iple 7kglık balık çektim güven verdi
Bu arada bir liderle 3 kez av yapıyorum sonra yeniliyorum
2 pe ile yakalanacak büyüklükte balık çok ender oda zaten Akdeniz’de var.
Bu yüzden 1,5 pe bize Ege , Marmara ve karadeniz shore jigcilerine çok uygun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Murat bey bu değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum, shore jig de oldukça acemi sayılırım ve böyle bilgiler benim için hazine niteliğinde, elinize sağlık :harika:

blackace

Daimi Üye
Adı
Oğuz
Fg knot kullanıyorum fakat bitişini farklı yapıyorum üstüste atılan basit düğüm sayısını arttırdıkça pütürlü ve yamuk oluyor bu da düğümün halkalara çarpmasına neden oluyor

Murat abi makine stradic 3000 ci4+ ve kamis daiwa bg seabass 2.44 7-28 kullaniyorum. 0.165 ipe mono lider kaclik onerirsin? 0.35 uygun olur mu? en agir sahtem 21 gr.

bir de lider boyunuda ayni senin gibi iki halka arasinda ayarlayacagim. fakat makineye bir kac tur sarilacak sekilde uzatsak sorun olur mu?
son olarak fg knots u ag chain knots orerek mi kapatiyorsun? tek tek oruldugu icin en ince bu sekilde oluyor sanirim.

blackace

Daimi Üye
Adı
Oğuz
Yeni kamisini gule gule kullan Melih abi, bol trofeli avlarin olsun.

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Başlamak istediğim Shore Jig disiplinine Zenaq Sonio 100M ile adım attım, kamış atarı 10-100gr jig ve 10-70gr plug. Youtube ve diğer kaynaklardan kamış ile ilgili çok araştırma yaptım hafif olması ve atar aralığı ile tam istediğim bir kamış olduğuna karar verdim, RG konsept halkalara sahip ve Zenaq kalitesi, görünce daha ne olsun dedim ve aldım.

Birde kapçe eksiğim vardı bunu da Daiichi Seiko AUTO KING FRAME 38-350 modeli ile tamamladım, bu kepçede tam aradığım gibi kapalı boyu çok kısa olmasına rağmen tam boyu 3.5mt ye kadar açılıyor.

Şimdi bu kamış ile kullanmak için shore jig makine arayışındayım, ilk halka çapı biraz küçük o yüzden 5000lik kafa çapını geçmek sorun olurmu bilemedim, tavsiyelere çok açığım, bütçesel bir sınırlama yok yeterki hakkını veren bir makine bulayım.

Ekli dosyayı görüntüle 98731

Ekli dosyayı görüntüle 98732

Ekli dosyayı görüntüle 98733

Ekli dosyayı görüntüle 98734

Ekli dosyayı görüntüle 98735

Ekli dosyayı görüntüle 98736
Hayırlı uğurlu olsun adaş !

Makine istersen kamışı kullanan bir arkadaşıma sorabilirim. ( özelden yazdım )

Kepçe seninle mi konuşmuştuk , sanki bir bahsi geçmişti bu modelin.Bana da link atarsan özelden sevinirim kepçe için.

burayı oku mutlaka çok değerli bilgiler var direk bu kamışı kullanan ve tanıtımını yapan zenaq eski field tester'ı marko vidalis..

ZENAQ MUTHOS SONIO100M – Im an Angler by Markos Vidalis

Son düzenleme:

Apathetic

Daimi Üye
Adı
Kyhn Kygl
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Kamista kepcede cok guzelmis.. gule gule guzel gunlerde kullanin.. kepceyi bende merak ettim, gunahi nedir? :) yurt disindan mi alinma?

murattp

Daimi Üye
Adı
Murat Topgül
Murat abi makine stradic 3000 ci4+ ve kamis daiwa bg seabass 2.44 7-28 kullaniyorum. 0.165 ipe mono lider kaclik onerirsin? 0.35 uygun olur mu? en agir sahtem 21 gr.

bir de lider boyunuda ayni senin gibi iki halka arasinda ayarlayacagim. fakat makineye bir kac tur sarilacak sekilde uzatsak sorun olur mu?
son olarak fg knots u ag chain knots orerek mi kapatiyorsun? tek tek oruldugu icin en ince bu sekilde oluyor sanirim.
0,35 spine kalın kaçar ben 0,30 kullanıyorum
Spinde lideri çok uzun tutmaya gerek yok max 1 m yeterli olacaktır.
Çünkü binen yük çok az olacak shore jig ve surf disiplinlerinde uzun lider şok emici görevini de yerine getiriyor.
Oysaki spinde ağırlıklar çok düşük olacağı için liderin görevi özellikle sahtenin iğnelerinden ipi korumak içindir. Çok ender de olsa birde balık bindiğinde ipi dipteki ilişkenlere karşı korumaktır
Bu nedenle 0,25 ile 0,30 kalınlığında ve 1 metre ile 0,70 metre arası idealdir.
Max erim için en önemlisi kamış ucundan son iki halka arasına kadar sahteyi sarkıtıp omuz üstünden atış yapmaktır.
İyice ustalaştıktan sonra sahteyi son halkayı bir karış dahageçecek şekilde sarkıtırsın
Bu yöntemle kamışın gücünü son noktasına kadar kullanabilirsin
Gelelim düğüme dediğin gibi yapıyorum.
Ancak fg düğümü sadece shore jig takımda kullanıyorum, spinde kullandığım düğüm daha basit ve çabuk yapılandan
Sahilde fg yapmak bir hayli zaman alıyor. Zaten kısa lider kullandığım için düğüm dışarıda kalıyor ve fg düğüme gerek kalmıyor

Son düzenleme:

murattp

Daimi Üye
Adı
Murat Topgül
Kamista kepcede cok guzelmis.. gule gule guzel gunlerde kullanin.. kepceyi bende merak ettim, gunahi nedir? :) yurt disindan mi alinma?
Ben karandan aldım kepçeyi çok kullanışlı karbon teleskobik sap ucu Pasolu hem kepçe hemde kakıç var 125 tl ye aldım boyunu tam hatırlamıyorum ama sanırım 3m idi