Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatör balıkçılara kötü haber

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında röntgenci58 tarafından paylaşıldı.

1. casasera

casasera Aktif Üye

Bu tarz yasalar Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da mevcut.. Orada 16 yaş altı ücretsiz alabiliyor bu belgeyi 16-18 yaş arası ise 5 pound ödüyor. 18-60 yaş 30 pound ücreti ödüyor. tabi bu ülkeden ülkeye değişiyor ve yıllık veriliyor bu ücretler.
    Bence kontrol mekanizması iyi işlerse insanlar biraz daha bilinçlenebilir.. En azından elinde 10 liralık olta ile sağa sola zarar veren yamyamlar azalır.. Galata köprüsü ve birçok merada yerleri sahiplenmiş tipler var.
    En son Çanakkale de dinamitle avlanıyorlardı şikayet ettik ama ne gelen ne giden.. Böyle olacaksa eğer hiçbirşey ifade etmez maalesef :/

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yusuf34

Yusuf34 Aktif Üye

Bakanlığın hazırladığı taslağı baştan sona okudum. Ağırlıklı olarak ticari tekne balıkçılığı ile ilgili düzenlemeler bulunuyor. Deniz ve deniz ürünlerinin korunması sürdürülebilir balık avcılığı konuları üzerinde durulmuş. Sportif amatör balıkçılıkla ilgili de bir kaç madde var. Bunların yapılması gerektiği kanaatindeyim zira bu forumdaki üyelerin tamamına yakını, yapılan yanlışlardan şikayetçi.

Gelişmiş ülkelerde yerleşmiş benzer uygulamaların ülkemizde de hayata geçirilmesi gerekiyor. Yapılan düzenlemeleri desteklemeliyiz eleştiriye açık başlıklarla ilgili somut önerilerimizi ilgili mercilere yapmalıyız. Örneğin Hamdi beyin belirttiği "18 ve 60 yaş kısıtları"nın bir mantığı yok bunun gibi düzeltici öneriler sunulabilir.

Benim esas endişem, bunların uygulamaya konulmayıp kağıtlar üzerinde kalması....

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Kasım 2013
  4. Fecri

Fecri Aktif Üye

Arkadaşlar, ben Amatör Balıkçı Belgemi geçen hafta aldım.
    Yazan arkadaşlarımız da olmuş, ilgili haber linklerinde de yer aldığı üzere ülkeden ülkeye farklı uygulamalar olsa da genelde yıllık alınan bir bedel sözkonusu.

Aldığım belgede, geçerlilik süresi 2018 yılı olarak belirtilmiş.
    Ödediğim ücret, makbuz karşılığı 20.-TL/5 yıl.

Gelecekte, belge almak için eğitim belki sınav türü aşamalar olacağı ve kontrollerin yapılacağı duyumunu aldığım için ekipmanlarımı riske atmamak ve şimdi almak kolay olduğu için elimi çabuk tuttum.

Bu konuya, değişik açılardan bakmamız gayet doğal.
    Başlangıçta, sadece bu işi amatörce yapacak olanların sayısının tespit edilmesi bile çok önemli.

Belge cebimde, meraya daha rahat gideceğim.
    Senede 4.-TL da gayet makul bence.

Hepimiz için, sağlıklı keyifli ve bereketli bir sezon olması dileklerimle.

5. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Buraya yazıyorum, amatör balıkçılık izni zorunlu hala getirilmeyecek ve o bölüm tasarıdan çıkacak. Neden çıkarıldığını tasarıdan çıktıktan sonra konuşuruz uzun uzadıya.

6. Erhan41

Erhan41 Aktif Üye

Sistemin başındakilerin tek derdi nereden ne kadar canlı para çıkarabilirim...!
    Yani, napolyonun dediği gibi PARA..! PARA..! PARA..! başka bir şey değil...!
    Anayasada kamyon yüküyle kanun ve yasa var...! hangisi uygulanıyor acaba...!?
    Bu memlekette 90 küsür yıldır, yasa ve kanunlar sade vatandaşa başka ve farklı, suyun başındaki ve ensesi ve cüzdanı kalınlara başka ve farklı uygulanıyorsa, konuşmaya hiç gerek YOK...! :mad::mad::mad:

Meselâ ehliyeti olupta araba kullanan sıradan bir vatandaş kazara birine çarpsa, yaralasa, sakat bıraksa yada ölümüne sebep olsa..! adamı yoksa yandı...!
    Ama çarpan kişi hatırı sayılır ensesi kalın..! cüzdanı kalın...! hele siyasetle uğraşan biriyse...! aynen var olan ve olmayan yasa boşluklarından bir şekilde yararlandırılarak..! suçsuz sayılabilir.. ! yaralan, sakat bırakılan..! yada ölen öldüğüyle kalır...! hemde çoğu kez çarpılan suçlu kabul edilir...! ;)
    Hani askere gitmeyen kanser hastası olmadığı halde kanserli denilerek :eek: veya bir şekilde hasta olduğu raporla tesbit edilip askerden yırtanlar gibi..! :harika::harika::harika:
    Yada bir tarihte ehliyeti olmadığı halde vede kırmızı ışıkta geçtiği için peşindeki polisleri atlatmak isteyen ünlü siyasetçinin oğlunun sevim tanürek'e çarpıp ölümüne sebep olduğu halde, sonradan acilen ehliyet çıkarılarak, para cezası ile hapisten yırtması gibi..! ya bu kişi ben..! sen..! yada başka sıradan biri olsaydı durumu ne olurdu acaba...! ;) :confused::confused::confused:

7. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

18-60 yaş sınırı su şekilde olacak büyük ihtimal; 18 yaşından küçükler ve 60 yaşından büyüklerin belge alması gerekmeyecek.

8. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

Akşam bakanlığın sitesinden tasarıyı okudum aynı yerde birde görüşler için bir form vardı. Vatandaş görüşünü gönderebiliyormuş. Dikkate alırlar almazlar bilmiyorum ama bu amatör balıkçılığın izne bağlanması konusunda, özellikle bunun ranta çevrilmesi konusunda ki fikirler oradan bildirilebilir. Yoğun şekilde görüş bildirilirse sonuçta alınabilir belki ... şahsen 15 günde bir balığa çıkacam diye abartılmış bir kart almayı tercih etmem.

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

En azından seçimler geçene kadar demek istiyorsun sanırım.. :)

Kişisel görüşüm:
    Amatör avcılara belge/lisans alma zorunluluğu getirilmeli.
    Belge alacaklara önceden hazırlanmış ve içeriğinde ülkemizde yaşayan balıkları tanıtan, av dönem ve yasaklarını anlatan, boy ve kilo limitlerini ve bu limitlerin ve yasak dönemlerin öneminden bahseden bilgiler içeren bir kitapçık verilerek bu işe ayrılmış bir salonda gerekirse her gün-her saat sınav yapılarak avcının balıklar ve kurallar ile ilgili bilgisi ölçülerek belgelendirilmeli.

Bu iş için alınacak bedel de avcıyı üzmemeli. Belki basit kağıt kırtasiye masrafları için 20-30 TL gibi..

Tabii ki bu yapıldıktan sonra önce yoğun yerler, sonra köşe bucak yerlerde dahil olmak üzere denetlenmeli. Belgeyi alan enayi, almayan uyanık olmamalı..

Biliyorum ki bir çoğumuz önce gırgıra trole önlem alsınlar diyor ama ne olursa olsun bir yerden başlamak lazım. Bebek balıkların avlanmasını engelleyecekse ben destekliyorum

10. fishing06

fishing06 Aktif Üye

Şeref Bey'e % 100 katılıyorum.
    Bilinçli ve geleceği düşünen bir kesim yaratılabilmesi için ben de eğitim ve denetimin gerekli olduğunu düşünüyorum...

11. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Hayır, seçimlerden önce o kısım tasarıdan çıkarılacak ya da yasanın final halinde yer almayacaktır. Bu olduğunda konuşuruz.

Bana göre önemli olan maddeler (tabii uygulanırsa)
    Madde 4/4, 6/2, 7/3, 7/4, 9/1, Madde 12, 18/2c.

Sayfayı Paylaş