Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Benim günlüğüm / burak

suret

Aktif Üye
Adı
Burak N.
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Selam..

Kısa bir süre önce başladı balık merakı. Bir şekilde başlamaya niyet ettik, başladık...

Sn. Eşraf abim, tekrar tekrar geçmiş olsun dileklerimle ve en kısa zamanda görüşebilmek ümidiyle diyerek geldi sıra mazeretimi beyan etmeye..

Bugün bir iş için hastaneye gittim, yakınlarında bir avcılık malzemesi satan bir dükkan var. Girdim içeri, Dam markasını satan yetkili bir bayiymiş. Bir şekilde başlamak gerek, en azından bir takım alayım şimdi, yarın öbür gün sayın hocamla birlikte daha iyi bir takım dizeriz, bunu da bizim oğlana veririm beraber takılırız diye düşünüyordum. Bir kamış, bir de makina beğendim.
Kamış, Bauer marka, Barca model, 2.70 uzunluğunda, çift parçalı, 8-35 gr atarı var.

Makina, Dam marka, Quick Camaro 640 Fd model.

Yanında 6 adet 25 gram kurşun (25 kuruşlar kıyas için)

3 paket çapari,

1 adet misina, 100 metre 0,28 mm
1 adet de çinekop iğnesi diye biraz uyduruk biraz janjanlı acayip bir şey verdiler. :)

...aldım çıktım. Toplamda 260 TL verdim. Makina 170 TL. Satın aldıktan sonra internet fiyatlarına baktım, 50-60 tl daha ucuza alabilirmişim. Bahanesi ve acelesi çok. Bu alışveriş böyle tamamlandı.

Haliyle heyecan var tabi. Hemen gittim sahile. Misinayı sardım, çapariyi bağladım. Başladım at çek yapmaya. Bolca yosun yakaladım. 1 Çapari takımı kurşunuyla beraber koptu gitti nasıl oldu hala anlamadım. Velhasıl kelam döndüm eve. Akşam namazını müteakiben başladı gene kaşıntı çıktım gene. 22:00 gibi de dönüm. Bolca yosun yakaladım, 6 tane kurşun koptu gitti, 3 takım çapari önce iğneler eksildi, sonra misinalar koptu. Ara ara kayalara takmıştım. 2 saat boyunca at çek, 3 farklı mekan, soğuk bri yandan, ben mi beceriksizim, makina kamış mı dandik, balık mı yok soruları bir yandan. Sigara zaten vurduk dibine yarım paket bitti, kediler etrafımda beni bekler baba bi balık ver de yiyek şeklinde o garibanlara da bir şey veremedik.

En güzel tarafı, öyle ya da böyle kamışla olta atmayı bir şekilde tecrübe edebildim.
En kötü tarafı, bilgisizliğim nedeniyle bu aldıklarım mı işe yaramıyor, balık mı yoktu, hiç bir tane vurmadı. Vurmadığı gibi bütün malzemeyi de denize saçtık geldik. Hayır malzemenin gitmesi bir şey değil, denizin kirlendiğine üzülüyorum. Gerçi hep görüyoruz denizden çıkan kamyon lastiklerini ya, gene de ..

Bu çapariler mi dandik, takım mı uyduruk, ben zaten acemiyim, acaba balık mı yoktu .. Siz ne dersiniz?

Telefonla rahatsız etmeye çekindiğim için, buradan görecektir ve sanıyorum fırça da yiyeceğim :) Şu fakiri de bi aydınlatırverseniz...

Bol balıklı günler,
Selamlar...

Son düzenleme:

tahirkaya

Aktif Üye
Adı
tahir kaya
Merhaba. Kendi tecrübelerim dahilinde yazacağım. Forumdaki üstatlar daha değerli şeyler yazacaktır.

balığın yakalanması için malzemenin hedef balığa uygunlugu, balığın çokluğu, hava durumu, balıkçının tecrübesi gibi birçok parametre var. Hepsinden öte nasip var.

Yaptığınız deneme ile ilgili şunları söyleyebilirim. Öncelikle spin kamış almışsınız. Akıntılı yerlerde(örneğin boğaz) spin kamış ile çalışmak zordur diye biliyorum. Buralarda ağır kurşunlar kullanmak gerekiyor. Kamışınız ağır kurşunlar için uygun değil.

2. olarak makinanızın üstüne kadar misina sarın. Misina makina çıkarken daha kolay çıkar. Erim yüksek olur. 100 metre çok az olur.

Bunun dışında ilk balıkçılık tecrübelerinde malzeme kopması, eli boş dönmek çok sık olur :)

Aslında bunlardan öncelikli olarak sahilde balıkçıları gözlemlemenizi, boş meralarda sadece kurşun ile at-çek yapmanızı öneririm.

Hedef balığa göre doğru malzeme ve tecrübeden sonra her şey yavaş yavaş olur. Rastgele.

Son düzenleme:

coner

Daimi Üye
Adı
Eşref
Kan Grubu
O Rh Negatif
Selam..

Kısa bir süre önce başladı balık merakı. Bir şekilde başlamaya niyet ettik, başladık...

Sn. Eşraf abim, tekrar tekrar geçmiş olsun dileklerimle ve en kısa zamanda görüşebilmek ümidiyle diyerek geldi sıra mazeretimi beyan etmeye..

Bugün bir iş için hastaneye gittim, yakınlarında bir avcılık malzemesi satan bir dükkan var. Girdim içeri, Dam markasını satan yetkili bir bayiymiş. Bir şekilde başlamak gerek, en azından bir takım alayım şimdi, yarın öbür gün sayın hocamla birlikte daha iyi bir takım dizeriz, bunu da bizim oğlana veririm beraber takılırız diye düşünüyordum. Bir kamış, bir de makina beğendim.
Kamış, Bauer marka, Barca model, 2.70 uzunluğunda, çift parçalı, 8-35 gr atarı var.

Makina, Dam marka, Quick Camaro 640 Fd model.

Yanında 6 adet 25 gram kurşun (25 kuruşlar kıyas için)

3 paket çapari,

1 adet misina, 100 metre 0,28 mm
1 adet de çinekop iğnesi diye biraz uyduruk biraz janjanlı acayip bir şey verdiler. :)

...aldım çıktım. Toplamda 260 TL verdim. Makina 170 TL. Satın aldıktan sonra internet fiyatlarına baktım, 50-60 tl daha ucuza alabilirmişim. Bahanesi ve acelesi çok. Bu alışveriş böyle tamamlandı.

Haliyle heyecan var tabi. Hemen gittim sahile. Misinayı sardım, çapariyi bağladım. Başladım at çek yapmaya. Bolca yosun yakaladım. 1 Çapari takımı kurşunuyla beraber koptu gitti nasıl oldu hala anlamadım. Velhasıl kelam döndüm eve. Akşam namazını müteakiben başladı gene kaşıntı çıktım gene. 22:00 gibi de dönüm. Bolca yosun yakaladım, 6 tane kurşun koptu gitti, 3 takım çapari önce iğneler eksildi, sonra misinalar koptu. Ara ara kayalara takmıştım. 2 saat boyunca at çek, 3 farklı mekan, soğuk bri yandan, ben mi beceriksizim, makina kamış mı dandik, balık mı yok soruları bir yandan. Sigara zaten vurduk dibine yarım paket bitti, kediler etrafımda beni bekler baba bi balık ver de yiyek şeklinde o garibanlara da bir şey veremedik.

En güzel tarafı, öyle ya da böyle kamışla olta atmayı bir şekilde tecrübe edebildim.
En kötü tarafı, bilgisizliğim nedeniyle bu aldıklarım mı işe yaramıyor, balık mı yoktu, hiç bir tane vurmadı. Vurmadığı gibi bütün malzemeyi de denize saçtık geldik. Hayır malzemenin gitmesi bir şey değil, denizin kirlendiğine üzülüyorum. Gerçi hep görüyoruz denizden çıkan kamyon lastiklerini ya, gene de ..

Bu çapariler mi dandik, takım mı uyduruk, ben zaten acemiyim, acaba balık mı yoktu .. Siz ne dersiniz?

Telefonla rahatsız etmeye çekindiğim için, buradan görecektir ve sanıyorum fırça da yiyeceğim :) Şu fakiri de bi aydınlatırverseniz...

Bol balıklı günler,
Selamlar...
Sağlık olsun ilk zaman olur böyle şeyler.
Bir kaç güne yaparız bir şeyler.

suret

Aktif Üye
Adı
Burak N.
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Evet...

Bugün gittim yeni ciciler aldım.

Eşref abinin yönlendirmesiyle, Hamdi Bey'in dükkanına uğradım, kendisiyle ve oğluyla tanıştık. Sağolsunlar candan, yardımsever, bilgi dolu kişiler :) Üçü de öyle, hepsine kucak dolusu selamlar ve sevgiler...

Malzemeleri aldıktan bir süre sonra gittim doğruca sahile.
Bugünkü avımız düne göre daha iyiydi. Bugün düne nazaran (6 çapari ve kurşun) daha az çapari ve kurşun denizde bıraktım, (2'şer takım) Daha az yosun tuttum (hemen hemen her at çek'te) ve bir tane de sürpriz geldi.

Kendisi çok küçük olduğundan ağzını burnunu kanatmadan kırmadan sakince geri gönderdim geldiği yere. Sanırım 10 bilemedin 11-12 cm filandır.

@coner
@Hamdi
@Çağatay

Sahilde ben bunlarla uğraşırken amcaların ikisi, sanırım 20 cm boylarında 5-6 tane zargana aldılar.
Dur bakalım...

Son düzenleme:

suret

Aktif Üye
Adı
Burak N.
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Son düzenleme:

suret

Aktif Üye
Adı
Burak N.
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Beceremiyorum galiba, ne çapari ne de rapala.
Bu saatte düştük gene yollara...

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

mctymn

Daimi Üye
Adı
Mecit Yaman
Hayırlı olsun. Yeni başlıyorsunuz, hevesiniz kırılmayıp şevkle başlayın . vaktiniz imkanınız varsa kuleliye gidin, galataya unkapanına emirgan tarabya gidin, hevesinizi alacak kadar istavrit tutarsınız, galata unkapanı 40 gr kurşun, kuleli 75 gr kurşun yeterli olacaktır.
Hangi semtte ikamet ettiğinizi yazarsanız bölgeye yakın olan arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar.
Ayrıca alışverişinizi sizi olumlu yönlendirecek bir arkadaşla yapın. alakasız çeri çöpü satacaklar .

Son düzenleme:

suret

Aktif Üye
Adı
Burak N.
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Valla burda balık malık yok. Ben gidiyorum artık uykum da geldi. Bir de Şahin mi atmaca mı neyse o uçup duruyor zaten etrafta sinirlerim bozuldu. He gördüğüm gölgeyi her duyduğum sesi biri geliyor zannediyorum. Psikolojim bozuldu iyice çığlık atıcam şimdi

Son düzenleme:

Yılmaz KAVAL

Aktif Üye
Adı
Yılmaz
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Valla burda balık malık yok. Ben gidiyorum artık uykum da geldi. Bir de Şahin mi atmaca mı neyse o uçup duruyor zaten etrafta sinirlerim bozuldu. He gördüğüm gölgeyi her duyduğum sesi biri geliyor zannediyorum. Psikolojim bozuldu iyice çığlık atıcam şimdi

@BurakN biraz sabır abi ben kac haftadır sabah suyu, aksam suyu gece avı yardırıyorum nihayet dun sabah suyunda Avcılar, Gürpınar, B.Çekmece, Güzelce Balık Avlak Bilgileri sonuc aldım. Bu da bana baya daha yakıt yol su gaz olur. Kısmetin bol olsun[/QUOTE]

suret

Aktif Üye
Adı
Burak N.
Kan Grubu
O Rh Pozitif
20 Sene oturdum orada balık tutmak aklımın ucundan geçmedi :) 20 senenin hatırına iyi yer bilirim. Tavsiyelerim olabilir. Balık çıkar mı, ne balığı vardır, merası nedir onlar hakkında bir şey diyemem belki ama 20 senenin hatırına iyi yer bilirim, tavsiyelerim olabilir. En azından zamanı olanlar deneyebilir.

For example Güzelce'deki limana sadece orada oturanlar, mekanı bilenler gider ama limanın az ilerisindeki kayalık burunlara da kimse çıkmaz gerek görmez. Kumburgaz da keza ona nazaran. 30 cm'lik istavrit görmüştüm gençliğimde, eski burun'da. Çooook midye çıkardım, tekneyle açılıp çok mantar olta salladım. Ama kamış merakım daha 1 haftalık şunun şurasında.