Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çapari Renk Seçimi

ErdenEren

Daimi Üye
Adı
Erden
Öncelikle şimdiden bereketli avlar temenni ederim.
Lakin benim bahsettiğim sahil hattı için nisan ayından önce çok ama çok zor. (En azından son 8-9 senedeki fotoğraflar ve notlar öyle diyor.)
Bizim burada deniz suyu sıcaklıkları 17-18'leri görmeden istavrit balığı kıyılamıyor açıkçası. Bence bu realite Bursa içinde geçerlidir ve beni yanlış anlama ama o alınan istavritler ya bir avcı balık sıkıştırmasından ötürü ya da surf kamışı hariç yöntemler ile alınan balıklardır diye düşünüyorum. Hatta özellikle kayalara kadar gelmiş olmaları sıkıştırılmış ve kaçmaya çalıştıklarının en büyük göstergesi olsa gerek.
Yine de sen bilirsin tabi çapariyle, yemsiz, düz av denemesi yapmayı. Sonuçta av kadar huzur ve deşarj olmak da esas bu hobide. İyi geceler, bereketli avlar. :)

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Hocam işin aslı ben de sülünez ile av yapacaktım bir baktım çapari av vermeye başlamış herkes beşer, yedişer çekiyor ve çok iri balık. Dedim ben de ne uğraşacam dip takımı ile. Hatta bugün @bursabalikavcilari Instagram hesabında paylaşmışlar Gemlik' te istavritler kıyıdaki kayalara kadar gelmiş, hepsi suyun üstünde zıplıyor. Muhtemelen avcı balık sıkıştırmıştır. İşin özü Gemlik' te çapari av vermeye başladı İstanbul' da başlar herhalde tahmini.
YEMLİ İLE AV CANDIR. 👍👍Heyecandır. Kamışın ucunun oynaması yeter.

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Hocam daha bu sabah gittim, capariyle 9'lu 7'li cekmenin zevki de cok baska....
Bende kısmet olursa sabah gideceğim. Yemliye çinekopa gidiyorum. Olan aldığım istavrite oluyor. Yine istavrit geliyor. Cumartesi pazar 10-15 takım hazırladım. 15 iğneli. Kısmet olursa sabah 06.00 meradayım. Sabah suyunda salıcam çapariyi.

zelax

Üye
Adı
ömer
Bende kısmet olursa sabah gideceğim. Yemliye çinekopa gidiyorum. Olan aldığım istavrite oluyor. Yine istavrit geliyor. Cumartesi pazar 10-15 takım hazırladım. 15 iğneli. Kısmet olursa sabah 06.00 meradayım. Sabah suyunda salıcam çapariyi.
Rastgele hocam, bol keyifler... 🤣🙏

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Çapari kendi bağladığım 15 iğne.
028 beden, 018 köstek, 9 num iğne.
8,5 kilo istavrit (verene şükür)
Kraçe suya iade, yapraklar suya iade.
Ekli dosyayı görüntüle IMG_2249.MOV

Son düzenleme:

zelax

Üye
Adı
ömer
@SKARPİ66 Hocam capariyle avlanma zamanlari nedir tam olarak? Nisan son haftasi gibi basliyor onu biliyorum ama ne zaman bitiyor? Cunku temmuzdan beri capariyle avlanamiyordum ta ki kasim ayi sonuna kadar. 2 hafta once basladi tekrar av vermeye. Ne zaman biter acaba

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
@SKARPİ66 Hocam capariyle avlanma zamanlari nedir tam olarak? Nisan son haftasi gibi basliyor onu biliyorum ama ne zaman bitiyor? Cunku temmuzdan beri capariyle avlanamiyordum ta ki kasim ayi sonuna kadar. 2 hafta once basladi tekrar av vermeye. Ne zaman biter acaba
Bu sene ben boğazda şubat mart nisanda çok iyi istavrit aldım. Balık havyarlı gelmeye başladı bıraktım. Nisandan sonra sanırım ( yanılmıyorsam) 7-8 ayda millet hep kraça aldı. Bir iki denemem oldu kraçe ağırlıklı gelince gitmedim bir daha. 10-11 aylarda boylar irileşti. 11-12 aydada takozlar başladı. Balık yağ tutmaya başladı.
Bu hafta yemliye yatırıcam artık kamışları. Beklentim çino, sarı, nasipse lüfer.
Boğazda durum bu. RAST GELSİN.

emreaktas

Üye
Adı
emre aktaş
bence renkten daha önemli parametre beden ve köstek kalınlığı. ne kadar ince olursa o kadar avcı oluyor. veya fluorocarbon misina kullanılabilir. balık bedeni görmediği vakit her renk floş iş görüyor. gündüzleri yeşil, hava kararmaya başladıkça turuncu kırmızı renkler daha avcı muhtemelen. yanımda bu renklerden çeşitli beden ve köstek kalınlığında çaparileri hep taşırım. ama yine şahsi tecrübem, kullandığın kurşunun ağırlığı bile renkten daha etkili.
eğer renk renk çapariye çok para harcamak istemiyorsanız çapari fiyatına satılan fluoresan kalemler var, beyaz çapari alıp bunu istediğiniz renge (yeşil, sarı, turuncu, kırmızı) boyayabilirsiniz. hem akşam olduktan sonra da bir süre avcılığı devam ediyor. markayla bir bağım yok ben kullanıp memnun kaldığım için söylüyorum sharpie fine permanent diye aratıp bulabilirsiniz dediğim çeşit kalemleri. başka marka model de iş görür muhtemelen. ben bunları rapala boyayanlarda görmüştüm yıpranan rapalaları yenilemek için almıştım. zamanında alıp unuttuğum beyaz çapari kösteklerini bulunca bir deneme yapayım dedim, gayet verim aldım.