Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Daiwa Tatula TypeR 100XSL Ball Bearings

Arcan

Aktif Üye
Adı
Arcan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhabalar Ustalarım, Abilerim, Kardeşlerim
Hava kötü olunca can sıkıntısından makinalarımı bakıma alayım dedim. Ve başladım Daiwa tatula'yı sökmeye.
IMG_1148.JPG IMG_1149.JPG IMG_1157.JPG IMG_1156.JPG
Şimdi fazla uzatmadan soru kısmına geliyorum. Makinayı söktüğümde türkçe ismini bilmediğim yedek paça kitapçığında worm shaft olarak geçen parçanın iki ucundaki rulman'a benzeyen ama plastikten yapılmış parçalar olduğunu farkettim.
IMG_1158.JPG IMG_1161.JPG
Sonra acaba bunlar rulman(ball bearing) olmamalımıydı diye kendi kendime sorup bu parçalar hakkında araştırmaya koyuldum. Meğer bu parçalar orjinalinden plastikmiş. Ve steez gibi daha üst segment makinalarda bunlar plastik değil rulman oluyormuş. Konuyu araştırırken bu makinanın bazı parçaları değiştirilerek modifiye edilebileceğini öğrendim.
Şimdi ustalarım sizlerin yardımına ihtiyacım olan konu; resimlerini eklediğim 7mm x 4mm x 2,5mm ebatlarındaki bu rulmanlardan Türkiyede nerede bulabilirim?
İkinci bir konu ise yine bu makinada Drag gücünü artırmak için Plakalar arasında bir nevi balata vazifesi gören washer denilen aşağıdaki parçaların karbon olanlarla değiştirildiğini öğrendim. Birde bilen varsa bunların karbon olanlarını nerede bulabilirim?
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.. Hepinize rast gele...
IMG_1163.JPG

Ekli dosyalar

B

BS Okuru

Misafir
Plat.com un yedek parça servisine bir bak derim ben Aldebaran MG7 için wormshaft setini komple getirtmistim.. :) ayrıca rulman işinide hedgehog-studio sitesine bakabilirsin..

Arcan

Aktif Üye
Adı
Arcan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Plat.com un yedek parça servisine bir bak derim ben Aldebaran MG7 için wormshaft setini komple getirtmistim.. :) ayrıca rulman işinide hedgehog-studio sitesine bakabilirsin..
Selam Taha. Yabancı sitelerde buldum birkaç yerde. hedgehog-studio'da da var. Ama kargosu nekadar tutar bilmiyorum. Birde gümrük binerse astarı yüzünden pahalı olur :)

Son düzenleme:
B

BS Okuru

Misafir
Dolar kuru yüzünden çok pahalıya geliyor bide gümrük limitide düşürüldü.. Ben aldığımda bana fazla dokunmamıştı.. Bu wormshaftin yanlarindaki plastiklerin ölçüsünü al turkiyedeki rulmancilar yapar birebir.. Karbon kalma keçesine gelirsek o kadar pahalı bisey degil ama Tatula TypeR in yok parçaları Plat da duz olan modelin var.. Steez in olursa ondan da sipariş verebilirsin.. :)

Arcan

Aktif Üye
Adı
Arcan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Dolar kuru yüzünden çok pahalıya geliyor bide gümrük limitide düşürüldü.. Ben aldığımda bana fazla dokunmamıştı.. Bu wormshaftin yanlarindaki plastiklerin ölçüsünü al turkiyedeki rulmancilar yapar birebir.. Karbon kalma keçesine gelirsek o kadar pahalı bisey degil ama Tatula TypeR in yok parçaları Plat da duz olan modelin var.. Steez in olursa ondan da sipariş verebilirsin.. :)
Teşekkür ederim Taha. Youtube da birkaç video izledim. Adamlar düz karbon plakalardan kendileri kesip yapıyor bu washer'ları. Aslına bakarsan malzemeler basit ama bulunmayınca bulunmuyor işte :) ben en iyisimi OSTİM'i bir kurcalayım.

Levreko

Daimi Üye
Adı
FATİH
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sanayi sitelerinde içinde rulmancılar var elindeki plastik olanları yanında götürüp aynı ebatta bulabilirsin. Rulmanlar sanayide kullanılan birçok makinanında içinde olduğundan yada makina parçası üreten firmalar tarafından kullanıldığı için piyasada satışı yapılıyor. Benim eniştemin makina parçası üreten atölyesi var ona sormuştum rulman nerden buluruz diye o da sanayi sitelerinde rulmancılar olduğunu onlardan temin edilebileceğini söylemişti kendilerininde ürettikleri parçalarda kullanılan rulmanları bu şekilde temin ettiklerini söylemişti.

Arcan

Aktif Üye
Adı
Arcan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sanayi sitelerinde içinde rulmancılar var elindeki plastik olanları yanında götürüp aynı ebatta bulabilirsin. Rulmanlar sanayide kullanılan birçok makinanında içinde olduğundan yada makina parçası üreten firmalar tarafından kullanıldığı için piyasada satışı yapılıyor. Benim eniştemin makina parçası üreten atölyesi var ona sormuştum rulman nerden buluruz diye o da sanayi sitelerinde rulmancılar olduğunu onlardan temin edilebileceğini söylemişti kendilerininde ürettikleri parçalarda kullanılan rulmanları bu şekilde temin ettiklerini söylemişti.
Aslında benim de ilk aklıma gelen rulmancılar oldu. Ama internette sağlam yurtdışı sitelerde baktığım rulmanların air rotor, ceramic,SHG,SRCB gibi bir çok özelliklerde üretildiğini görünce sanayi tipi rulmancılara karşı içimde bir şüphe oluştu. Ama denemeden bilemeyiz tabi. İlk önce bulabilirsem yurtiçinden sanayiden Veya RC helikopter, uçak, araba vb satan yerlerde de oluyormuş yedek parça olarak. Buralara bakıp bi denemek lazım aslında. Belkide fiyat şişirmek için bildiğimiz rulmana değişik özellikler yüklüyorlardır.

Levreko

Daimi Üye
Adı
FATİH
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Aslında benim de ilk aklıma gelen rulmancılar oldu. Ama internette sağlam yurtdışı sitelerde baktığım rulmanların air rotor, ceramic,SHG,SRCB gibi bir çok özelliklerde üretildiğini görünce sanayi tipi rulmancılara karşı içimde bir şüphe oluştu. Ama denemeden bilemeyiz tabi. İlk önce bulabilirsem yurtiçinden sanayiden Veya RC helikopter, uçak, araba vb satan yerlerde de oluyormuş yedek parça olarak. Buralara bakıp bi denemek lazım aslında. Belkide fiyat şişirmek için bildiğimiz rulmana değişik özellikler yüklüyorlardır.
Bence ilk önce rulmancılara baksanız daha iyi olur. RHC helikopter satanlarda rulmancılardan alıp satıyo olabilirler. Enişteme Seramik rulman sormuştum seramik olanlarıda rulmancılarda mevcut ve onlarda katalog var ellerinde olmayanlarıda oradan bakıp sipariş veriyorlar demişti bana

B

BS Okuru

Misafir
O air seramik, SGH gibi rulmanlar geneklikle ana dişli üzerindeki rulman veya makinanin yan kapağındaki ana rulmanlar için daha uygun çünkü bu rulmanlar yüksek devirde ısıya dayanıklılık için kullanıyor.. Bu wormshaft üzerindeki plastik parçaların yerine ccrb gibi paslanmaz çelik rulmanlar iş görür.. Benim Aldebarani MH7 Gökhan AKSOY kardeşimden almıştım sağolsun o seramik rulman taktırmıştı.. :) keşke benim makinenin de wormsaftinda böyle rulman yeri olsaydı.. :)