Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

El yapımı Çaparim.. sezona hazırlık

Musti.barut

Daimi Üye
Elinize sağlık. Bana düğümler hatalı gibi geldi. Düz durmuyor. Bu haliyle çok karışır gibi gözüküyor.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aslında düz de düzeltmem lazım tüy arasından geldiği için hatalı yanlış düğüm gibi duruyor uyarın için tşk ederim cihan bey.
bu arada sizin paylasmis oldunuz rapala takımı çok güzel olmuş aynı takımı yaptım ama 0.50 ip kullandım çelik tel yerine uygun olurmu

Berke Öztürkmen

Daimi Üye
Adı
BERKE ÖZTÜRKMEN
Haaaahhhhhh En sevdiğim işlerden biri çapari bağlamak. El bir kez alıştı mı sonrası hep aynı sanki makine işi gibi birbirinin aynısı gelir.

Ben nacizane bir tavsiye olarak şunu söylemek istedim. Sanırım önce tüyleri ve floşu tutup sonra normal iğne bağlarmış gibi hepsi düğümün altında kalacak şekilde bağlıyorsunuzdur. Düğümü sıkmadan önce malzemeyi iğnenin iç tarafına döndürüp öyle düğümü sıkarsanız malzeme hem daha bir arada kalır hem de iğneyi bir miktar gizler hem dağınık görünmeyeceğinden göze daha hoş görünür.

Ben yıllardır çaparilerimi kendim bağlarım ve çaparilerimi fly mengenesinde bağlarım. Tavsiye ederim bir tane edinin müthiş zevklidir onunla çapari bağlamak.

Müsait olduğumda birkaç resim ekleyeyim. Ellerinize sağlık.

Musti.barut

Daimi Üye
Haaaahhhhhh En sevdiğim işlerden biri çapari bağlamak. El bir kez alıştı mı sonrası hep aynı sanki makine işi gibi birbirinin aynısı gelir.

Ben nacizane bir tavsiye olarak şunu söylemek istedim. Sanırım önce tüyleri ve floşu tutup sonra normal iğne bağlarmış gibi hepsi düğümün altında kalacak şekilde bağlıyorsunuzdur. Düğümü sıkmadan önce malzemeyi iğnenin iç tarafına döndürüp öyle düğümü sıkarsanız malzeme hem daha bir arada kalır hem de iğneyi bir miktar gizler hem dağınık görünmeyeceğinden göze daha hoş görünür.

Ben yıllardır çaparilerimi kendim bağlarım ve çaparilerimi fly mengenesinde bağlarım. Tavsiye ederim bir tane edinin müthiş zevklidir onunla çapari bağlamak.

Müsait olduğumda birkaç resim ekleyeyim. Ellerinize sağlık.
berke gerçekten fly makinasına ihtiyaç duyuyorum ve en sonunda alicam gibi çünki nasıl tutarsan tut kayma dönme oluyor.
önerin doğru öyle yapmaya da çalışıyorum ama dedigin gibi el alismasi şart.. ;)

Adı
youtube.com/c/ahmettemizler
Kan Grubu
A Rh Pozitif
her zaman beklerim kardeşim.
çapari zamanla el alışkanlığıyla denemelerle oluşuyor. çokta kolay değil çapari yapmak, özellikle düğümleri , misinası cidden düzgün ve kuvvetli olmalı. her kopup denize giden kurşun suları kirletiyor ben buna çok dikkat ediyorumki denizi kirletmeyelim.

Musti.barut

Daimi Üye
Katılıyorum sana ahmet abi başladığım köstek takilmadigi sürece kopma olmuyorda abi hatalı bağlıyor olabilirim bu yüzden de siz değerli dostlarin tecrübeleri devreye giriyor abi zamanla elde alişinca dogru yapmak istiyorum tabi abi

karantina14

Aktif Üye
Adı
Okan YAMAN
Ellerine sağlık. Çaparilerde düğüm sıkıntısı var. Bende ilk zamanlar bu şekilde bağlardım sonra derdim nasıl böyle karışıyor bunlar diye sonradan işi çözdüm zaten zamanla elinde bir alışırsa yapmaya bir başlarsın sonra kaç takım olmuş sayamazsın. Bu sezon çinekop çok yoktu bende bir hafta sinirden 60 taneye yakın takım yapmıştım. (Tüm iğne başlamaları dahil :D )
Sonra Ahmet abinin orda denedim ve gerçekten renkte tuttu balığıda tuttu. Hala aynı takımları kullanıyorum ve diğer sezona da kalır :D

Musti.barut

Daimi Üye
Ellerine sağlık. Çaparilerde düğüm sıkıntısı var. Bende ilk zamanlar bu şekilde bağlardım sonra derdim nasıl böyle karışıyor bunlar diye sonradan işi çözdüm zaten zamanla elinde bir alışırsa yapmaya bir başlarsın sonra kaç takım olmuş sayamazsın. Bu sezon çinekop çok yoktu bende bir hafta sinirden 60 taneye yakın takım yapmıştım. (Tüm iğne başlamaları dahil :D )
Sonra Ahmet abinin orda denedim ve gerçekten renkte tuttu balığıda tuttu. Hala aynı takımları kullanıyorum ve diğer sezona da kalır :D
Maşallah sen işi seriye dökmüşsün
:) el alışkanlığı gerek gerçekten

Seddülbahir

Aktif Üye
Adı
Serdar Altınbilek
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Selam,

Bana tüylerin uzunluğu "biraz" fazla geldi. Hedeflediğiniz boy sanırım büyük boy istavrit..Ama deneyin ve sonucu bildirin bakalım, bu işler belli olmuyor.

Onun dışında, kösteklerin iğneye bağladığınız uçları çok çapaklı görünüyor. Diğer arkadaşların bağların düzgün yapılmasıyla ilgili tavsiyeleri uygulayın,
sonra uçları tırnak makasıyla traşlayıp kırmızı ojeyle birer damla bağın üzerine damlatın, sonuçtan siz de memnun kalacaksınız.