Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

(European barracuda) Iskarmoz, Turna Nedir, Nasıl Avlanır, Av Teknikleri

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Fatih Koç tarafından paylaşıldı.

1. John Dory

John Dory Üye

Çok güzel ve faydalı bir konu olmuş. Ellerinize sağlık.
    Uzun bir aradan sonra önümüzdeki günlerde spin avcılığı yapma fırsatı bulacağım. Avlandığım bölge itibariyle hedef balıklarımdan birisi de baraküda. Bu nedenle konuya ilaveten sormak istediğim birkaç soru olacak.
    Her balıkta olduğu gibi sanıyorum baraküdanın da av verimi mevsimden mevsime farklılık gösteriyordur. Öğrenmek istediğim, bu balık yıl içinde hangi aylarda verimli av vermekte, hangi aylarda çok az vermekte veya hiç av vermemekte? Özel bir mevsimi bulunuyor mu?
    Balığın av verdiği kıyı yapısının belirli özellikler taşıması gerekiyor mu? Çabuk derinleşen kayalık mı olması lazım, yoksa 1-2 metre derinliğine kırma taşlık, eriştelik bölgelerde de bulunuyor mu?
    Misina seçiminde misinanın kalınlığı baraküda için ne kadar önemli? Gözlerinin çok iyi gördüğünü belirtmişsiniz, bu durumda misina konusunda da uyanık olacağını tahmin ediyorum. Sizin tecrübeniz ne yönde?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. John Dory

John Dory Üye

Galiba ortalarda kimse yok:)

4. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Birden derinleşen kayalıklarda özellikle, bu özellikte burunlarda şansın çok çok yüksek Emre. Şuanda en verimli zamanı sahte için. Yaz aylarında yavru balıklar yumurtadan çıktığı için hayvan pek nazlı oluyor hemen hemen hiç sahteye bakmıyor benim tecrübelerime göre. Bu mevsimde gagalı daları orta derecede (30cm 1 metre gibi) sahteleri yüksek hızlarda çekerek kolaylıkla yakalayabilirsin. Tek dikkat etmen gereken nokta bu. Ayrıca mutlaka sabah saat 4 6 arası deniz kenarında bulunmaya özen göster zaten yaptığı combalakları rahatlıkla görürsün beslendiğinde genelde ortalığı ayağa kaldıran bir hayvan. Ta ki yaza kadar. Kefal yavrularında ortalığı ayağa kaldıran bu hayvan , ispari yavruları yumurtadan çıktığında oldukça sessizce işini görüyor adeta çekirdek çitler gibi tek tek topluyor yavru balıkları o kadar hızlı ve rahat ki görülmeye değer..

5. löngöz

löngöz Daimi Üye

ben,gökova civarında en iyi mevsim olarak 20 nisan -30 mayıs arasını söyliyebilirim,,,kullandığım en verimli sahte 4lü slikon sahte tekneden sırtıda....
    genelde sabah suyunda ,oynaş olan yerlerde ve durgun ve derin koylarda ,,derin derken 15-25 mt arası,,daha derin orta sularda olmuyor...
    kıyıdan en iyi verimi ,,konuyu açan arkadaşımızın belirtiği gibi strike pro ve rower sahteleridir...

6. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Tebrikler sevgili Fatih kardeşim, kıyıdan balık avında gerçekten çok başarılı bir balıkçısın, barakuda hakkında da çok güzel bilgi ve tecrübelerini ortaya çok güzel bir şekilde koymuşun,
    bu güzel bilgilerden bir çok balıkçı kardeşimiz faydalanacaktır,tebrikler, sevgiler, hoşçakal.:harika::harika::harika:

7. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Merhaba Emre..
    İşlerimin yoğunluğu ve geçirdiğim bir iş kazasından dolayı bir süre görme duyumdan yoksundum o yüzden ancak cevap verebiliyorum lütfen kusura bakmayınız :)
    Mevsimsel olarak şu zaman iyi av verir diyemem çünkü burada 6-7 aydır bu balık tutuluyor balıkçılar tarafından ve bu gidişle de baya bir tutulacak gibi bu sanırım :)
    yer ve merada ise kayalıklara yakın ve birden derinleşen yerlerde tuttuk biz hep oraları seviyor diye biliyorum.
    misinalarım bir makinemde 0.20 japanese x2 ve diğerinde 0.16 bojin sarılı ve leadersız falan kullanmama ragmen farketmiyor balık buysa şayet :)
    O canavar ruhluya hiç değişmiyor misina falan emin ol.
    yeterki parlayan birşeyler olsun suda özelliklede sabah suyunda gün ağarırken.
    başkaca bir yardımım olursa seve seve yanıtlarım..
    rastgele..

8. John Dory

John Dory Üye

Herkese teşekkürler verdiğiniz değerli bilgiler için.

Geçmiş olsun öncelikle. Haftasonu Bodrum'daydım. Değişik bölgelerden sabah çok erken ve akşam gün batımı saatlerinde at çek avlar yaptım ancak hiçbir sonuç alamadım. Konuştuğum yerel balıkçılar baraküdanın bu aralar çok bol olduğunu söylediler, herhalde ben denk gelemedim diye düşünüyorum. Zira vuruşun yanı sıra, yırtıcı balık varlığını gösteren oynak veya kaçışan küçük balık sürüleri göremedim.

9. mctymn

mctymn Aktif Üye

Paylaşım için teşekkürler...

10. avcihan

avcihan Aktif Üye

paylaşım için teşekkürler daha önce hiç yakalamadığım için bu hırçın yakışıklıyı daha da ilgimi çekti açıkçası ve bir sorum olacak . genelde baktığım kadarıyla aydın,muğla veya daha güney sahillerimizden raporlar peki hiç balıkesir veya saros taraflarına uğramıyormu bu yakışıklı ?