Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

KaLaMaR PeŞiNDe

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Abdullah SÜRÜCÜ tarafından paylaşıldı.

1. nebulam

nebulam Aktif Üye

Abdullah abi benide burda kalamara cezbettirmeye uğraşıyorlar bakalım :hhhhhh:
    Benimkisi çuprayla aramda derin bir sevda ondan başkası kesmiyor ;)
    O balığın beni nasıl etkilediğini anlatmam çok uzun sürer :rolleyes::rolleyes:

rıza ve Abdullah SÜRÜCÜ bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Megalodon

Megalodon Aktif Üye

Tebrikler Abdullah abi, çok güzel geçmiş av. Geçen hafta ben de ilk kalamalarımı aldım, normal sahteye atladı :)

4. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Bu aralar verim çok yüksek... Bu bir kaç ay devam edecek... Bence kendine iyi bir zoka alıp zoka ile takıl... Hava aydınlanmaya yakında levreğe dönebilirsin... Geçen yıl barakuda levrek peşinde koşup zamanı çok boşa harcadık bu yıl akıllandık :) Levrek avı kadar zevkli... Kalama bile alıyor hemde ne kalama :)

5. balikyakalayamayanbalikci

balikyakalayamayanbalikci Aktif Üye

Abdullah abi merhabalar, kalamar ile ilgili bir kaç sorum olacak sana. Geçen gün yazmıştım hatırlıyorsan bu akşam kalamar avlamaya gideceğiz diye, hatta sen de %100000000000000000000 tutarsın demiştin :D O akşam ben ilk kez kalamara zoka at çek yaptım, remixon marka bir zoka. Fakat karanlıkta sonradan fark ettim ki bu zoka yüzerek geliyor. Suyun her hangi bir derinliğine inmiyor. Ben de önüne 10 gr kurşun bağladım öyle atmaya başladım. Sonuç olarak o akşam bir şey tutamadık, hava da çok soğuktu iliklerime kadar üşüdüm ve eve geri döndüm. Şimdi sorularım şunlar;
    1. Zokanın suya batması gerekir mi?
    2. Önüne kurşun bağlayarak derinlik yakalamak doğru mu?
    3. Zokanın üstü kalın fosforlu iplik ile örülmüş. Sanki çorap gibi :D Bu normal mi?
    Şimdiden teşekkür ederim @Abdullah SÜRÜCÜ

6. Abdullah SÜRÜCÜ

Piyasada çok değişik zokalar var Seydi... Benim tecrübelerimden çıkardığım sonuçlar şunlar.
    Zokan gereğinden fazla büyük ve ağır olmayacak...
    Suda süzülere inecek (oldukça yavaş bir iniş)
    Sarma anında hemen suya paralel hale gelecek... bıraktıktan 3-4 sn sonra yavaş yavaş kafa üstü suya dalmaya başlayacak...
    Sarımın çok ama çok yavaş olacak... Aradaki çok ufak da olsa makineni sadece yarım tur hızlandırabilirsin.... Ama bunu çok sık yapmana gerek yok...
    Suyun 30 ile 80 cm arasında yüzdürmen yeterli olacak...
    Belirli aralıklarla kalamar zokasına ışık tutup forforunun ışın depolamasını sağlayacaksın...
    Zokaların bir çoğu zaten tül tarzı kaplıdır... L8 L9 bazı bölgelerde L10 L11 gibi renkler iyi iş çıkarıyor... Ama benim tercihim turuncu ve kırmızı ağırlıklı...
    https://urun.n11.com/yapay-yemler/y...9iiBo7r6QkLrOSOU4BdbMBqZF3Z6lofBoClWQQAvD_BwE

Birde avlandığın bölge gereğinden fazla derin olmayacak mümkünse suyun için de kayaların yüzeye doğru yükseldiği yerlerin üzerinde ve kıyıda yavru balıkların sıklıkla gece avcı balıklardan korunmak için saklandıkları kayalıklara yapın avlanacaksın...

7. balikyakalayamayanbalikci

Yine sana yakışır, detaylı güzel bir cevap. Öncelikle bu cevap için teşekkür ediyorum. O zaman benim aldığım zoka çöp. 10 liraya almıştım zaten neyse.
    Bu zokaların ağırlığı nedir acaba, biliyorsun ben hafif ürünleri atmakta zorlanıyorum. Çok sık da gitmediğim için acaba diyorum elimdeki ürünü 10 gr kurşunla kullanmaya devam edersem sonuç alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

8. Abdullah SÜRÜCÜ

Her zoka ile kalamar avlayabilirsin Seydi... Tabi tercih edilen zokaları kullanırsan verimin yüksek olur ayrıca kaçırma şansın azalır... Mesela geçen hafta Ozan'a 4 adet kalamar denk geldi hiç birini alamadı... Hepside kıyıya yakın bölgelerde kurtuldu... Ucuz zokarın böyle handikapları var... Bana toplam 6 adet kalamar vurdu 5'ide kurtulamadan sudan çıktı... 1 tanesi alamadım çünkü su üst makete atladı :) Hafif sahtelerle başın dertte biliyorum... Ama dediğim gibi zokanın küçük ve süzülerek gelmesi için zokanın 8-9 cm olması gerek onların da ağırlıklar 7-10 gram arası... Daha ağır olurlarsa zaten suda süzülerek gelmeleri mümkün değil... Hava kararmaya kayın saatten karardıktak 1 saat içinde zaten kalamar 2-3 metre önünde yakalanır... Öyle çok uzağa atmana gerek yok... max 15- 20 metre atışlarla sabaha kadar kalamar avı yapabilirsin... Uzak atmaya o kadar takılma... Eğer illaki ağırlık sorun olur diyrosan maket balık şeklide kalamar maketleri var... Bir ara bende vardı koparmıştım... Yanlız tekne için kullanılanlardan bahsetmiyorum... Onlar gelenelde derin dalarlı ve sinking oluyor... floating olanlar var... Bende bir ara vardı ya Duo nun yada Duelindi... Tam markasinı hatılamıyorum... Normal sahteler gibi at çek yaparak da kalamar alabilirsin... Elindeki makette iş yapar ancak dediğim gibi fazla ağır yapıp derinden getirme yeter... Yere çok yakın gelirse muhtemelen sübye alırsın... Son seçenek olarak aşağıdaki gibi kendi sahteni kendin yapabilirsin :)

9. balikyakalayamayanbalikci

Çok teşekkür ederim Abdullah abi, ben en iyisi bir tane adam akıllı zoka alayım, nasılsa bir süre kalamara gideceğiz.

Abdullah SÜRÜCÜ bunu beğendi.
  10. Spin on the beach

Spin on the beach Aktif Üye

Dün senin verdiğin linkteki ürününün benzerini denedim. Kurşunlu olanlara alıştığım icin bu biraz garip geldi. Nedeni ise batma hızı. Sanki sürekli zemine paralel geliyormuş hissi yaratiyor. Dibe oturdu mu acaba diye surekli duraksiyorum. Bu durumda aksiyonu bozuyor. Sanirim alışkanlık meselesi. Bu tür zokalari bizim bölgede (ege'de) genelde tekneden sirti yaparken deniyorlar. Ha bu zokayla 2 adet kandırmayı başardım fakat açıkçası zevk alamadım.

Bu akşam dolunay var. Yakışıklıları çıkardık bekliyoruz geceyi:)
    15097047094001598232985.jpg

11. Abdullah SÜRÜCÜ

Ben yavaş sarım yaptığım ve dibe indirmediğim için senin resimdeki zokarlar bana biraz ağır geliyor Cİhan... Dediğin gibi tamamen alışkanlık meselesi... Benim kullandıkların da dezavantajı, çok fazla uzağa gitmiyor.. Helede hafif de olsa rüzgar varsa... Senin kulandığın zokalar daha çok sübye avında daha verimli... Sübye genelde dibe yakın geziyor... Aksiyon da sanırım aşağı yukarıya zıplatma şeklinde veriliyor... Bendeki zokalarda aksiyona pek gerek olmuyor... Sen ne yaptın bilmiyorum ama biz fena kalamar avı yaptık bu gece :) Son zamanların en iyi kalamar avıydı... Muhtemelen benim için bu yılın en iyi avı olmaya aday :)