Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Lrf (light rock fishing) yöntemiyle balık avı teknikleri ve ekipmanları

umitdulger

Daimi Üye
Adı
Ümit DÜLGER
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Çok haklısınız.Bilgiler için teşekkür ederim.Trabzon' da lrf ye ne zaman başlanır sizce ? Direk başlamak istiyorum gelecek sezonda.
Henüz sezon kapanmış değil en azından kasım sonuna kadar verim alırsınız ama bu sezon önceki yıllara göre daha verimsiz. Şu anda gündüz zargana ve ispari vardır muhtemelen. Gece de istavrit deneyebilirsiniz. Verimli sezon başlangıcı ise mayıs başıdır.

hari76

Daimi Üye
Adı
Hamdi
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Estağfurullah ustalık haddime değil ama bu tarz hepsinden biraz olsun denen malzemeler insanı bu işten soğutuyor. Özellikle lrf dediğimiz ultra light balıkçılıkta hassasiyet ne kadar fazla olursa verim ve zevk de o kadar fazla oluyor. İstavrit avında bazı meralarda 1.5 gr jighead ile 0.8 gr jighead'in avcılığı bile çok fark edebiliyor.
O konuda haklısınız ama arkadaş daha yeni başlayacak oraya gelene kadar çok sahte ve slikon deneyecek belki yemli bile atar :) artık kendi karar versin hangisi ona daha uygun olacak.

ccanunal

Yeni Üye
Adı
Can
Kan Grubu
A Rh Pozitif
merhaba,
pinorex shinka w1000 8+1BB model makine iş yapar mı? veya görüşünüz nedir?

Niy_O

Üye
Adı
Niyazi
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhabalar.Lrf ekipmanı kurarak aranıza katılmak istiyorum.Bulunduğum yerde sosyallik çok az olduğu için özlem duyduğum hobiye başlayacağım.Bütçem 200-300 tl arası.Bu bütçeye lrf olta takımı kurabilir misiniz rica etsem ?
Çok amatör olur farkındayım fakat tamamen öğrendikçe olta takımımı yükseltirim 😊
Bu bütçelere maalesef yurt içinden kamış bile almak zor. Ben uzun zamandır çin den alıyorum sizin içinde bütçeniz doğrultusunda çok basit bir lrf seti araştırdım 350-375 tl civarı sipariş için 11 kasım indirimlerini beklemek daha doğru olur zaten bir hafta kaldı. Linkleri paylaşıyorum yurtdışından alışveriş yapmaktan çekinmeyin paranız her türlü garanti altındadır üründe sorun çıkar ise ya da teslim alamazsanız 90 günlük koruma süresi sonunda itiraz ederek paranızı geri alabilirsiniz. İp biraz kalın oldu ama bu fiyatlara daha ince ip imkansız altına mono misina ile biraz dolgu yapmanız gerekli. Acemiliğinizi atana kadar işinizi görecektir. Bu arada artı olarak 40-50 tl gibi bir gümrük vergisi çıkacaktır unutmayın teslimatta ptt görevlisi nakit alıyor.
Kamışı white olarak seçiniz 1. seçenek.
Olta makinesini 1000 lik olarak seçiniz 1. seçenek.
İp misinayı 0.10 mm olarak yeşil renk seçiniz kalınlık seçimi 1. seçenek.

Son düzenleme:

Godric1461

Aktif Üye
Adı
Akın
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bu bütçelere maalesef yurt içinden kamış bile almak zor. Ben uzun zamandır çin den alıyorum sizin içinde bütçeniz doğrultusunda çok basit bir lrf seti araştırdım 350-375 tl civarı sipariş için 11 kasım indirimlerini beklemek daha doğru olur zaten bir hafta kaldı. Linkleri paylaşıyorum yurtdışından alışveriş yapmaktan çekinmeyin paranız her türlü garanti altındadır üründe sorun çıkar ise ya da teslim alamazsanız 90 günlük koruma süresi sonunda itiraz ederek paranızı geri alabilirsiniz. İp biraz kalın oldu ama bu fiyatlara daha ince ip imkansız altına mono misina ile biraz dolgu yapmanız gerekli. Acemiliğinizi atana kadar işinizi görecektir. Bu arada artı olarak 40-50 tl gibi bir gümrük vergisi çıkacaktır unutmayın teslimatta ptt görevlisi nakit alıyor.
Kamışı white olarak seçiniz 1. seçenek.
Olta makinesini 1000 lik olarak seçiniz 1. seçenek.
İp misinayı 0.10 mm olarak yeşil renk seçiniz kalınlık seçimi 1. seçenek.
Çok teşekkür ederim, sağolun.Sepete ekledim bekliyorum.Seneye kullanırım artık 😊

Niy_O

Üye
Adı
Niyazi
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Çok teşekkür ederim, sağolun.Sepete ekledim bekliyorum.Seneye kullanırım artık 😊
Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu. Tekrar belirtmekte fayda görüyorum, kamışta iki ayrı seçenek var. Birinci (color white) olanı seçeceksiniz bu seçenek sizin istediğiniz spining modeldir. İkinci (color yellow) olanı casting tipi kamıştır makinamızla uyunlu olmaz buna çok dikkat ediniz. Ayrıca ip misinayıda kalınlık olarak 0.10 mm seçmeye dikkat edin. Hayırlı olsun 👍

Gezgin306

Yeni Üye
Adı
Cemil
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Merhabalar,
Ben 1 ay önce 360 cm boyutunda 150 gram atarlı albastar makine ve kamış aldım. Çapariyi birbirine dolandırıp, kurşunları bir yerlere takmaktan, ağır, uzun kamıştan sıkıldım. LRF oltaya geçmeye karar verdim. Hafif ve kısa kamış olması, taşıma avantajı, tek iğne ile av yapılabilmesi, ağır kurşun olmaması, gerektiğinde iğneye yem takılıp normal olta gibi kullanabilmesi, hatta ve hatta çapari takılıp (hiç sevmediğim iş) av yapılabilmesi beni LRF ye itti. Çok fazla para vermeden amatör seviyede 1 takım yapmak istiyorum. Aşağıya 3 tane link bırakıyorum. Bu 3 kamış ve makine için yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Decathlonda satılan 210 cm uzunluğunda 2-10 gram atarı olan makine + kamışı bana 235 tl ye geliyor (kupon var)

Okuma makinesi iyi bir makine fakat Bauer Akıra 210cm 2-8 gr Lrf Kamış hakkında internette pek bilgi bulamadım.

180 cm kamış deniz avı için kısa gelir sanırım ama yinede sormak istedim. Teleskobik olması taşıma açısından avantaj.

Avlandığım bölgeler İstanbul anadolu yakası genelde Maltepe ve İdealtepe dolgu alanı, Kocaeli Körfez ilçesi sahili.

Yorum yaparken fiyat performanslara göre yaparsak çok sevinirim. Bende 1000 tl lik makine ve kamış almak isterim fakat şu an bu parayı buraya ayırmak istemiyorum. Amatör düzeyde balık avlayıp kafa dağıtmak istiyorum. Teşekkürler.

Godric1461

Aktif Üye
Adı
Akın
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu. Tekrar belirtmekte fayda görüyorum, kamışta iki ayrı seçenek var. Birinci (color white) olanı seçeceksiniz bu seçenek sizin istediğiniz spining modeldir. İkinci (color yellow) olanı casting tipi kamıştır makinamızla uyunlu olmaz buna çok dikkat ediniz. Ayrıca ip misinayıda kalınlık olarak 0.10 mm seçmeye dikkat edin. Hayırlı olsun 👍
Hepsini not aldım sepete ekledim.Şuan 299 tl ye düştü.Yarın satın alıcam daha düşmez sanırım.

rosberg80

Yeni Üye
Adı
Doğukan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Arkadaşlar bu takımı almak üzereyim fikirlerinize önerilerinize açığım

Fladen Vantage 1.10 2.10 cm
Okuma İnspire 20
Daiwa j Bride 00.06 mm 8

FARUKSEZER

Daimi Üye