Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mırmırlar nerde..?

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Burada ispari var,kefal var, tektük karagöz var.
Dalan zıpkıncılar azda olsa ispendek ve ufak mırmır gördüklerini söylüyorlar...
Bence yeni başlayacak mırmır , 1,5 aylık dönem kayması teoremi gerçekse, mırmır yeni başlaması lazım buralarda.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bandırmalı

Aktif Üye
Adı
Mustafa Kurdaş
bu senede mırmır çok az olacak necmi abi :(gözlemlerim öyle söylüyor 10_15 tane mırmır tutan kendini başarılı saysın bu sene ;)

son iki senede ne değiştiki bu kadar balık az:eek: 2008 yılındaki yoğun lez tabakasının deniz tabanındaki yem örtüsüne vermiş olduğu zararın bugünlere yansıması hala devam ediyor sanırım iki sene önce deniz mezgitten geçilmiyordu ve bu bolluğu ben yıllardır görmemiştim bu senede sardalya çok bol her mevsimde bol olan istavrit bu sene malesef mumla aranıyor geçmiş yılların mevsim mevsim sıcaklarına bakılırsa pek bir değişiklik olduğunu zannetmiyorum her sene mevsiminde tuttuğumuz minokop malesef geçen sene hiç yapmadı ve bu durum akdenizde dahi yansıması aynı oldu bana göre balık yem için göç yollarını değiştirdi :rolleyes:

necmiii abiii nerde bu mırmırlarr:D

Emre

Aktif Üye
Adı
Emre Sofuoğlu
Burada ispari var,kefal var, tektük karagöz var.
Dalan zıpkıncılar azda olsa ispendek ve ufak mırmır gördüklerini söylüyorlar...
Bence yeni başlayacak mırmır , 1,5 aylık dönem kayması teoremi gerçekse, mırmır yeni başlaması lazım buralarda.
Öyle bir hesaptan haberim yok. Herhalde mevsimlerdeki değişim ve ısınmayla alakalı.

Bir tane ispari aldım azad ettim valla sinarit tutmuş kadar sevinim geçen gün.

Dalışta da sadece kefal gördüm 2 tane çok irilerdi ama su çok bulanıktı berbattı diyebilirim.

Birde burda inanılmaz minare ve yengeç var ve hepsi çok küçük boylardalar. Kamış hariç bir el oltasına tek iğne yapıp bolca kurt takıp iskele önüne atıyorum bi kenara koyuyorum belki güzel bişey denk gelir diye daha saniye geçmeden yengeçler ve minareler kaplıyor yemi. İleri attığımız oltalarda da aynı şey oluyor sanırım geçtiğimiz yıllar bu kadar çok kabuklu yoktu. Şimdi neredeyse aşağısı fokur fokur kaynıyor kabuklularla.

Gündoğdu

Yeni Üye
Adı
H.Hüseyin Yücel
Necmi abi, sadece mırmır olsa iyi, ben bu sene daha Eşkina da siftah yapamadım. Boğaz da 2 meram vardı birisinden hiç alamadım bu sene diğerinde ise hep azadlık yavrular geldi.

magnificent

Aktif Üye
Adı
Ramazan
AKIN
Öyle bir hesaptan haberim yok. Herhalde mevsimlerdeki değişim ve ısınmayla alakalı.

Bir tane ispari aldım azad ettim valla sinarit tutmuş kadar sevinim geçen gün.

Dalışta da sadece kefal gördüm 2 tane çok irilerdi ama su çok bulanıktı berbattı diyebilirim.

Birde burda inanılmaz minare ve yengeç var ve hepsi çok küçük boylardalar. Kamış hariç bir el oltasına tek iğne yapıp bolca kurt takıp iskele önüne atıyorum bi kenara koyuyorum belki güzel bişey denk gelir diye daha saniye geçmeden yengeçler ve minareler kaplıyor yemi. İleri attığımız oltalarda da aynı şey oluyor sanırım geçtiğimiz yıllar bu kadar çok kabuklu yoktu. Şimdi neredeyse aşağısı fokur fokur kaynıyor kabuklularla.
Emre, geçenlerde sülünez ve kummidyesi çıkartabilirmiyim diye Avcılar sahiline indiğimde, minare olayına bende şahit oldum.Yer,yer Bir metre karede 40-45 adetden fazla idiler.

lost_zombie

Daimi Üye
Adı
Nejat BİLECEN
Kan Grubu
A Rh Negatif
Bence yerküreyle ilgili tarihe gececek bir değişime tanıklık ediyoruz bir nesil olarak.
Baktığınız zaman kızılderizin balıkları kuzey egeye kadar görülüyor.
Bakıyoruz iklimde Birol'unda dedigi gibi 1-1.5 aylık bir öteleme var.
Enson bu yağmurlar 2-3 senedir aynı bir tropikal iklimi andırıyor.
Bugün ve yarın sıcaklık 40 dereceye varacakmış,ama çarşamba persembe yine yogun sağnak yağış.Bence bu değişimler normal değil herkesin gördüğü üzere.
İklim değişikliği bence balıklarda da değişikliğe yol açıyor.

Emre

Aktif Üye
Adı
Emre Sofuoğlu
Emre, geçenlerde sülünez ve kummidyesi çıkartabilirmiyim diye Avcılar sahiline indiğimde, minare olayına bende şahit oldum.Yer,yer Bir metre karede 40-45 adetden fazla idiler.

Ramazan doğrudur. Sülünez çıktı mı bari :)

Adı
Çağrı
Bence yerküreyle ilgili tarihe gececek bir değişime tanıklık ediyoruz bir nesil olarak.
Baktığınız zaman kızılderizin balıkları kuzey egeye kadar görülüyor.
Bakıyoruz iklimde Birol'unda dedigi gibi 1-1.5 aylık bir öteleme var.
Enson bu yağmurlar 2-3 senedir aynı bir tropikal iklimi andırıyor.
Bugün ve yarın sıcaklık 40 dereceye varacakmış,ama çarşamba persembe yine yogun sağnak yağış.Bence bu değişimler normal değil herkesin gördüğü üzere.
İklim değişikliği bence balıklarda da değişikliğe yol açıyor.
Dayanaklar çok mantıklı bence

ishak BALLICA

Daimi Üye
Adı
İshak Ballıca
Sevgili Necmi abiciğim, bu yazınız ile aynen benim yaramada parmak bastınız resmen...;)

Evet, nerde bu balıklar....?:confused:Hemen hemen iğdelerin çiçek açmaya başlaması ile birlikte Nisan 15 gibi İzmir ve yöresi için kıyılayan benim Al aynaklı / Kalın dudaklı yarım (Çupra) nerede...?:rolleyes:

Sürekli olarak sağı solu..Eşi dostuda takip ediyorum...Eskiye oranla bu sene yapılan kıyı avları resmen tam bir fiyasko...Halbuki geçen seneye kadar tüm yaz boyunca yengeç vs yem ile gönlümüzü hoş edecek 4-5 balığımızı alırdık...Zaten daha fazlasında da asla hiç bir zaman gözümüz de gönlümüzde olmadı...

İlle velakin bu sene kıyıdan çupra bulmak için resmen eş-dost veya arkadaşlar adeta kamp kurmak zorunda kalıyorlar..:rolleyes:

Yani deniz kenarında resmen yerine göre 2 gece 2 gündüz geçirmeyi göze alanlar veya bundan haz almayı başabilen kardeşlerimiz / abilerimiz var...

Hani şöyle sabaha karşı uykumu feda edip de gidip öğleye kadar sabah suyu alayım geleyim ve balığımı tutayım olayı bu aralar çok zor...

Şimdilik hayır olsun bakalım diyoruz...:rolleyes: