Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sargosa 20000

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında Hüseyin Alanya tarafından paylaşıldı.

 1. Hüseyin Alanya

  Hüseyin Alanya Üye

  Yaş:
  20
  Kayıt:
  5 Ekim 2015
  Mesajlar:
  59
  Beğeniler:
  36
  Şehir:
  Alanya
  Jig için saragosa 20000 tavsiyelerinizi alabilir miyim ?
   
  coner ve Hamdi bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  20.875
  Beğeniler:
  11.379
  Şehir:
  İstanbul
  Hüseyinim ne gerek var 20000 lik makinaya. Artık küçük ve hafif takım ile büyük avlar daha zevkli. Sana tavsiyem 8000 lik makinayı geçme ( Shimano İçin Bu boy diyorum) ;)
   
  conquestime, Hüseyin Alanya ve coner bunu beğendi.
 4. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.244
  Beğeniler:
  3.704
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Balık avlarında en çok kullanılan bu tür makinelerin en önemli özelliği; makara üzerinden misinanın çıkışında makara dönmez, sarılan ip veya misinanın makara üzerinden açılmasıyla gerçekleşir.

  Kamış yardımıyla savurduğumuz yemin, ağırlığın, sahtenin, çekmesiyle misina makaradan boşalır ve uzağa atışta en verimli sistemdir.

  Baitcast tipi makinelerde ip makara üzerinden boşalırlen kendi ekseni etrafında döndünden konvansiyonel makinelere göre yemin erimi çok daha düşüktür. Eğer uzak atış gereken avlar yapmak istiyorsanız bildiğiniz herkesin elinde olan makinelerle amacınız gerçekleşir.

  Bait tipi makineler de diğer avantajları nedeniyle erimleri kısa olsa da kıyıya yakın balıkların avında kullanılmakta.


  Şimdi almak istediğin Saragosa surf amacıyla üretilmemiş tekne avı makinesidir. Yani uzak atış yapma derdiniz yok. Makinenin ağırlığı nedeniyle vereceği yorgunluk dışında çok önemli dezavantajları var. Asıl yorgunluk oluşturacak konu verimsiz olması. Yani derindeki kurşun, yem, jig vs yukarı çekerken harcıyacağınız gücün ancak %10 u ile iş yaparsınız. Buradaki işin anlamı fizikteki iştir. Yani kütle x yol.

  Fizikteki birimi kgm dir. Yani bir cismi bir yerden başka bir yere götürdüğünüzde cismin kütlesi ile götürdüğünüz yolun çarpına iş denir. Bunu yapmak için de bir enerji harcarsınız.


  Siz yeminizi ve ağırlığınızı aşağıdan yukarı çakarken bir iş yapmış ve bu işi de yaparken enerji harcayıp yorulursunuz. Burada bir de güç kavramı var bu da zamanla ilgili burada bu konuya burada girmeye gerek yok, bu işi yapana vereceği yorgunluk nedeniyle harcayacağınız enerji önemli.

  Bu tür makinelerin verimini artırmak için mekanizmada dönen elemanların yataklamalarında rulman kullanmakta. Rulman sayısı arttıkça sürtünmeli yataklara göre verim artar. 14 rulmanlı makinelerde bile verim %28 üzerine çıkmaz. Saragosa değil Stella da alsanız bir de jig yapacaksanız 70 metreden iki kez ağırlığı yukarı çektiğinizde iflahınız kesilir. Çünkü bu işi yaparken harcadığınız enerjinin %90 nı ısıya dönüşür, %10 ile işi gerçekleştirirsiniz. Burada en iyi makineyi de kullansanız suyun sürtünmesi havadakinin defalarca katıdır ve düşük verimli mekanizmaya sahip makine harcadığınız enerjinin çok büyük kısmını ısıya dönüştürecektir.


  Saragosa tekne avlarında, özellikle jig avlarında öğülse bile sonuçta 10.000 5, 20.000 6 rulmanlı yataklama sistemi nedeniyle verimsiz olduğundan çok, mekanizma verimi nedeniyle berbat bir makine. Bende 10.000 i var iki avda toplam 6-7 saat kullanmışımdır, şimdi elime almıyrum. Almayı düşündüğün saragosa 20.000 sanırım 800 gr üzeri ağırlığa sahip.

  Bunları hala niçin üretirler anlamış değilim ama önümüzdeki yıllarda teknelerde artık göremeyeceğiz. Ama yine de sorgulamayan insanlar öğrendikleri yol yanlış da olsa bu yolda devam ederler, sanırım bu nedenle hala üretilmekteler.
  Ancak tekneden uzağa atış ile yapılan avlarda erimleri nedeniyle kullanılacaklar. Bu tip avı yapanlar da parası bol olup dünyanın verimli av bölgelerine gidenler. Onlar da ya Saltiga kullanır ya Stella.


  Saragosa 20.000 e vereceğin para ile kaliteli bir çıkrık veya 300-500 TL daha vererek mükemmel bir çıkrık alabilirsin.

  Bunların mekanizması alın düz veya helis dişli olup dişli verimi %99 dur. %1-2 de rulman kayıplarıyla i %97-98 verimlidirler. 12 saatli avda insan pek yorulmaz.


  Sonsuz vida dişli çark mekanizması düşük verimli olduğundan asansöz dişli kutularında kullanılır. Elektrik kesilmesinde otoblakaj nedeniyle asansörün aşağı düşmesinde en önemli emniyet sistemidir.

  Konvansiyonel olta makinelerde de bu mekanizma bulunduğundan avcı atarken değil çekerken daha çok yorulur.
  Basit dişli mekanizmasını görmeniz için bir de resim arıyorum buldum. Tüm dişili kutularında bu tür dişliler kullanılır. Hareket yönünü değiştirmek için ise konik dişliler. Sonsuz vida sistemi farklı amaçlar için veya zorunluluktan.
  2017-OCEA-JIGGER_ima6.jpg
   
 5. Red Snapper

  Red Snapper Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2015
  Mesajlar:
  166
  Beğeniler:
  219
  Konuyla hiç alakam olmamasına rağmen sonuna kadar okudum. Makale değerinde yazmışsınız, müthiş bir yazı Bülent Bey.
   
  conquestime ve Hüseyin Alanya bunu beğendi.
 6. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.244
  Beğeniler:
  3.704
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Yuh amma yazmışım yine. Hamdi senin bu foruma girmiyordum, rahat etmiştim. Katip gibi yazıyorum
   
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  20.875
  Beğeniler:
  11.379
  Şehir:
  İstanbul
  Sen yazacak bir yer illaki buluyorsun, buradan yazmasan Whatsaaptan yazıyorsun :D En azından burada birileri faydalanıyor :)
   
 8. Kubix

  Kubix Aktif Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  20 Eylül 2014
  Mesajlar:
  487
  Beğeniler:
  724
  Şehir:
  istanbul
  Abi harbiden mükemmel yazmışsın tebrik ederim seni. :) Ve konuyla alakalı arkadaşın yerinde olmuş olsaydım şuan fikrim değişirdi.
   
 9. BS Okuru

  BS Okuru Misafir

  Denklemin tüm bileşenleri bilinmeden cevaba ulaşılamaz.
  1) Hedeflediğiniz balık türü=
  2) Hedeflediğiniz balık büyüklüğü=
  3) Avlağınızda oltaya geldiğini bildiğiniz en büyük balığın büyüklüğü=
  4) Avınıza ne kadar süre ayırabiliyorsunuz? "Tekne büyük havadan korkum yok balık 3 saat uğraştırsa da farketmez" mi "küçük tekneyle açılıyorum balığı ne kadar erken teslim alsam kar" mı diyorsunuz=
  5) Avlanmayı düşündüğünüz derinlik nedir, dip kayalıkmıdır=
  6) Fiziken 950 gr ağırlığında bir makineyi uzun müddet kullanmaya uygunmusunuz=
  Birkaç soru daha sorulabilirse de bu altı soruya vereceğiniz cevaba göre "20000 mi 8000 mi" konusunda yeterli bir sonuç üretilebilir.
  Diğer yandan 18000/20000 Saragosa sahip olduğu mekanik geri kaçırmaz dişli sistemi (Backup anti reverse) ve makaranın tabanında konumlandırılmış büyük kaloma (Drag) keçeleri sayesinde 50/100 kg balıkları hedefliyorsanız orta fiyat grubunda bildiğim kadarıyla rakipsiz.
  Şunu da söylemeden geçemeyeceğim: bir ara forumda Omoto Severo 5000 sattığınızı hatırlıyorum. Severo'yu verip Saragosa almak "attan inip eşeğe binmeye" benzer bilesin delikanlı kardeşim.
   
 10. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  22.845
  Beğeniler:
  10.957
  Şehir:
  İstanbul
  jig için ve hatta hatta tekneden yemli dip avları için artık çıkrık tip makineler tercih ediliyor.
  Sebebini de Bülent son derece bilimsel ve güzel şekilde açıklamış.
   
  Mektupla, conquestime ve Hüseyin Alanya bunu beğendi.
 11. BS Okuru

  BS Okuru Misafir

  Hata etmiş olurdunuz beyefendi. Eğer doğal yemlerle avcılık söz konusu ise çıkrık en iyi seçimdir doğru ama sahte yemle avcılıkta işin rengi değişik.
  1) Genel olarak dikey sürütme ( vertical jigging) tekniğiyle avcılıkta çıkrık makinelerin spin makinelerden üstün olduğu doğrudur. Ancak bu tercihi etkileyen birincil faktör dişli verimliliği değil, kullanım pratiğidir. Çıkrık makinede dip kaşığının (jig) dibe yolcuğunun her salisesinde kontrol, boşta dönen makarayı idare ettiğimiz başparmağımızın ucundadır. Gerek olta ipinin klavuz halkalar vasıtasıyla dolaylı yoldan değil kamışın üzerinde konumlanarak doğrudan kamışa yük aktarması, gerek olta ipinin makineyi tutuş noktamıza çok daha yakın konumlanması sayesinde kaşığın yaptığı her hareketi, balığın kaşığa yaptığı her hamleyi spin makineye göre çok daha net ve çabuk kullanıcıya aktarır çıkrık.
  2) Spin makineler hypoid dişlilere sahip olduğundan güç kaybı yaşandığı doğrudur. Ancak beyefendinin belirttiği ölçüde bir kayıp yoktur. Bu gün pek çok ciddi üretici ana dişli şaftını inceltip, ana dişli merkezi ile pinyon dişli merkezini birbirine yaklaştırmak, bilgisayarlı üretim teknikleri kullanarak ana dişli ve pinyon dişlinin mümkün olan en yüksek oranda örtüşmesini sağlamak gibi birdizi mekanik çözümle güç kaybını minimize etmekte gayet başarılıdır. Beyefendinin çıkrık makine sevgisi, spin makineleri eleştirirken biraz fazla heyecanlanmasına sebep olmuş anladığım kadarıyla. Böyle evlat ayırır gibi olmaz; biz oltacılar üzerinde dişli bulunan tüm nesneleri seviyoruz.:)
  3) Saragosa özelinde bu güç kaybından biraz bahsedilebilir yalnız. Şöyle ki; Saragosa plastik rotora sahip olduğundan yüksek kaloma gücüne dayanabilmesi için rotor epey kalın ve geniş tutulmuş. Bu sebeple çevirme kolu rotora deymemesi için biraz daha geniş açılı imal edilmiş. Bu durum güç uyguladığımız noktayı makine merkezinden uzaklaştırdığından Saragosa/Spheros güç verimliliği yönünden muadillerinden bir miktar zayıf. Ancak bu gündelik kullanıcının değil, olta balıkçılığına hayatını vakfetmiş, bırakın boş zamanını işiyle/ailesiyle ilgilenirken bile balık düşünenlerin kuruntusu olabilecek bir detay.
  4) "Atış tipi" (Baitcast) çıkrıkların en babacanları dahi -ki bunların birini aktif olarak kullanan biri olarak tecrübeyle söylüyorum- günümüzde 20 kg+ balıkları zaptedecek mekanikleri sağlayamıyor. Bu büyüklükleri hedefleyerek "sahte yemlerle at çek" disiplininde avlanan bizler "maalesef" halen ağırlıkları 550/1200 gr arasında değişen Shimano standardında 8000/20000, Daiwa standardında 4500/6500, Avrupa standardında 60/90 sayılarıyla kalibresi belirtilmiş spin makineleri kullanmaya mecburuz.
   
  conquestime, Apathetic, Kubix ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş