Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Saroz Körfezi Erikli, Yayla, Mecidiye, Sazlıdere, Güneyli, Kemikli Balık Son Durumlar

Adı
Kenan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Geçen senelerde haziran aylarında çok güzel balık alırdım erikliden, eylül başı gibi de çok güzel balık yapardı. Temmuzda da mırmır tutardım akşamları. Şuan mırmırı bile göremiyorum sıkıntı o. Balıkçı barınağına uğradım sabah balık var mı diye, ağ atan adam bile balık yok diyor. Bildiğin balık kıyılamıyor yani. Ücretli Bi kayık falan bulabilsem onunla çıkıp olta atmaya niyetim var, bu yaz her zamankinden biraz daha geç geldim ve hayal kırıklığı yaşıyorum bakalım. Kısmet ağustosun ortasından sonra, balık başlar belki. Bazen saroz böyle kesiyor balığı kıyıdan hiç çıkmıyor açılıyor sonra, kısmet diyelim

Adı
Kenan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Başlık pek canlı değil ama takip eden varsa diye söyleyeyim erikli sahil bitik arkadaşlar. Bugün içim rahat etmedi Bi kaç atış daha yapayım diye indim ve saatlerce bekleme sonucu bir iki İspari vuruşu dışında bir verim alamadım. Ağustos ortasına doğru balık başlar belki şuan durumlar iç açıcı değil, genel anlamda ne alemde bilmiyorum denizlerimiz ama ben erikliden eskisi gibi balık alamıyorum bu sene çevremde olta atan herkes de aynı şeyleri söylüyor

Adı
Kenan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Tekrar rapor vereyim ay kendini göstermeye başlayınca bu aksam 4-8 suyu biraz hareketlendi ama balık alamadım. Avlandığım bölgeyi sardalya ile yemleyip atış yaptım 20dk kadar sonra iyi Bi vuruş geldi ve kesti. Çektiğim zaman iğnemi bulamadım yerinde ve misina karman çormandı. Ne olduğuna dair Bi fikrim yok iğnede sülünez takılıydı. Bütün sülünezi şiş üstünde sarıp iğneye indirmiştim, belki mığrı falandı. Daha sonra balıkçı ağ çekince toplandım geldim

Adı
Kenan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ayrıca bölge acılarına sormak istediğim Bi soru var, çocukluk arkadaşım yazlığa misafir geldi. Ben daha önce eş dost kayık avına çıktım ama arkadaşımın hevesi var, kıyıdan da balık alamıyoruz. Eriklide paralı balık turu yapan veya kayığına ücret karşılığı alan birisi var mı? Veya bilen

Adı
Kenan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Başlık her ne kadar cansız olsa da bir şeyler daha yazmak istiyorum. Dün ta erikli balıkçı barakasından danışment sahili sonuna kadar ağ çekildi bildiğin koskoca kıyıya balık girişi ağ ile kapandı. Sahile indiğimde ise 35 40 yaşında adamların ellerinde spin kamış 20 gram kurşun ufacık iğneler ve yemler ile küçük balık katliamı yaptığına şahit oldum. Bildiğin aldığını poşete atıp devam ediyorlar. Bir iki değil kıyıdan olta atan herkes böyle. Serçe parmak kadar ispari, Karagöz, mırmır ve lidakileri alıkoyuyorlar. 22 yaşında daha bir kaç yıldır amatör balık avı yapmaya çalışan ben 2-1 numara iğne kullanıp, yem yedirip oltaya küçük balık takmamak için uğraşırken yaşını başını almış insanların girdiği bu balık kıyımı beni fazlasıyla üzdü.
Adeta doğal bir akvaryum olan saroz ve erikli kıyılarının bu kadar balıktan mahrum kalmasının sebebi az çok belli oluyor. Özellikle ağcılar balık kıyılamasına çok engel oluyor. Hakkımızda hayırlısı olsun ç, günlük rapor verme sebebim şuan kimse başlığa bakmasa bile tatile gelirken balık durumunu öğrenmek için buraya bakacak olması.
Bu şekilde denetimsiz bir avcılık olduğu müddetçe balık çiftliklerine 200 300 lira verip içine olta atacağımız günler yakındır. Çok yazık...

ibrahim1903

Aktif Üye
Adı
ibrahim
Kan Grubu
B Rh Negatif
4 sene öncesine kadar türlü türlü avlar verirdi saros. şu an çoğu sahil şeridine ağ geriyorlar. balık sıfıra vurmuş neredeyse bunlar yüzünden. bu sene oltayı götürdüm, yüzerken yavru balık bile göremeyince kılıfından bile çıkarmadım. denizin kumun güneşin keyfini çıkarın balıkla uğraşmaya değmez.

Adı
Kenan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
4 sene öncesine kadar türlü türlü avlar verirdi saros. şu an çoğu sahil şeridine ağ geriyorlar. balık sıfıra vurmuş neredeyse bunlar yüzünden. bu sene oltayı götürdüm, yüzerken yavru balık bile göremeyince kılıfından bile çıkarmadım. denizin kumun güneşin keyfini çıkarın balıkla uğraşmaya değmez.
Valla Beşiktaşlı renktaş ve hobidaşım öğrenciliğimin bittiği ve dolayısı ile yazlıkta geçen son yazım olduğu sebebiyle kendimi ne desem de balıkta buluyorum. Ama dediğiniz gibi yavru balık bile kalmadı pek. Defalarca kırlangıç aldım bıraktım, oltama ahtapot, mığrı, ispendek gibi bir sürü farklı cins balık gelirdi. Resmen kurumuş balık bu sene iyice. Kayıkçılar mutsuz dönüyor, ağcı bile balık yok diyor. Sonumuz hayır olsun

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Başlık her ne kadar cansız olsa da bir şeyler daha yazmak istiyorum. Dün ta erikli balıkçı barakasından danışment sahili sonuna kadar ağ çekildi bildiğin koskoca kıyıya balık girişi ağ ile kapandı. Sahile indiğimde ise 35 40 yaşında adamların ellerinde spin kamış 20 gram kurşun ufacık iğneler ve yemler ile küçük balık katliamı yaptığına şahit oldum. Bildiğin aldığını poşete atıp devam ediyorlar. Bir iki değil kıyıdan olta atan herkes böyle. Serçe parmak kadar ispari, Karagöz, mırmır ve lidakileri alıkoyuyorlar. 22 yaşında daha bir kaç yıldır amatör balık avı yapmaya çalışan ben 2-1 numara iğne kullanıp, yem yedirip oltaya küçük balık takmamak için uğraşırken yaşını başını almış insanların girdiği bu balık kıyımı beni fazlasıyla üzdü.
Adeta doğal bir akvaryum olan saroz ve erikli kıyılarının bu kadar balıktan mahrum kalmasının sebebi az çok belli oluyor. Özellikle ağcılar balık kıyılamasına çok engel oluyor. Hakkımızda hayırlısı olsun ç, günlük rapor verme sebebim şuan kimse başlığa bakmasa bile tatile gelirken balık durumunu öğrenmek için buraya bakacak olması.
Bu şekilde denetimsiz bir avcılık olduğu müddetçe balık çiftliklerine 200 300 lira verip içine olta atacağımız günler yakındır. Çok yazık...
yeri burası değil ama deyindiğin için yazmak istiyorum.
Ama derler ya “sussam olmuyor konuşsam tesiri yok”.
Öncelikle bu bir hobi ve herkese saygı duymak zorundayız. Ama bu kişiye saygı duyulması sözünden yürüyerek av yaptığımız meralara ve avladığımız canlılarada saygı duymamız gerektiğini kaçırıyoruz.
Sözüm bilinçli avlanan, limit altı balığı kovasına koymayan, merasını avlandığı suyu temiz tutanlara değil. Onlar bu sözlerimi üstlerine alınmasınlar.
Özellikle lrf ile avlananlarda ama her av stilindede görülen o ki herkes parmak kadar balıkları kovasına alıyor. Ellerinde bir su şişesi, yada yoğurt kabı. Üç beş yakalıyor. Resimliyor. Sonra kovaya. Akşama kadar o suda üç beş ölü balık. Sonra ya kediye, ya martıya yada suya atıp çekip gidiyorlar.
Sözüm ona bide resim paylaşıyorlar heeeyoooo balığa bakın....
Adam lrf de üç adet iskorpit aldı yanımda. Hepsini ayağı ile ezerek iğnesini çıkardı. Sonra elindeki bıçak ile delik deşik edip suya attı. Bu arada fotoğrafladı tabii.
Dedim ya sussam olmuyor, konuşsam faydası yok.
Yeminle dua ettim balığın dikeni eline girsin diye.
Sonrasında yakaladığı kaya balığınıda korktu eline alamadığı için ayağı ile ezdi sahteyi çıkardı ve suya attı.
Maalesef bilinçli av yapan, suyu, balığı, avlanma stilini bilen anlayan çok az kişi var.

umitdulger

Daimi Üye
Adı
Ümit DÜLGER
Kan Grubu
B Rh Pozitif
yeri burası değil ama deyindiğin için yazmak istiyorum.
Ama derler ya “sussam olmuyor konuşsam tesiri yok”.
Öncelikle bu bir hobi ve herkese saygı duymak zorundayız. Ama bu kişiye saygı duyulması sözünden yürüyerek av yaptığımız meralara ve avladığımız canlılarada saygı duymamız gerektiğini kaçırıyoruz.
Sözüm bilinçli avlanan, limit altı balığı kovasına koymayan, merasını avlandığı suyu temiz tutanlara değil. Onlar bu sözlerimi üstlerine alınmasınlar.
Özellikle lrf ile avlananlarda ama her av stilindede görülen o ki herkes parmak kadar balıkları kovasına alıyor. Ellerinde bir su şişesi, yada yoğurt kabı. Üç beş yakalıyor. Resimliyor. Sonra kovaya. Akşama kadar o suda üç beş ölü balık. Sonra ya kediye, ya martıya yada suya atıp çekip gidiyorlar.
Sözüm ona bide resim paylaşıyorlar heeeyoooo balığa bakın....
Adam lrf de üç adet iskorpit aldı yanımda. Hepsini ayağı ile ezerek iğnesini çıkardı. Sonra elindeki bıçak ile delik deşik edip suya attı. Bu arada fotoğrafladı tabii.
Dedim ya sussam olmuyor, konuşsam faydası yok.
Yeminle dua ettim balığın dikeni eline girsin diye.
Sonrasında yakaladığı kaya balığınıda korktu eline alamadığı için ayağı ile ezdi sahteyi çıkardı ve suya attı.
Maalesef bilinçli av yapan, suyu, balığı, avlanma stilini bilen anlayan çok az kişi var.

Yapılan disiplinden çok kişinin karakteri ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Son dönemde lrf biraz revaçta olduğundan lrf'ciler daha ön planda olabilir ama bu hobinin her dalında bu tiplerden bol miktarda var maalesef. Ne soyları kurur, ne bahaneleri biter. Ciddi anlamda bir denetim sorunumuz var. Her türlü avcılık faaliyeti için özel bir birim oluşturulup, sezonluk avlanma belgesi ile avlanmaya izin verilmesi ve düzenli olarak da denetlenmesi lazım. Kanuna uymayana kitleyeceksin en sağlamından cezayı, bak bakalım bir daha yapıyor mu?

NoNameSpin

Yeni Üye
bugün gelibolunun 1917 köprü manzaralı merasında ,saat 06.00 dan 09.00 kadar ordaydım..
bilinen ustaların bazılarıda ordaydı.klasik cam sahte atıyorlardı.
ben cobra , skimmer, cam sahte, ssr, kaşık, ısp vb başka çare kalmayınca çok gürültülü bir silah çıkarttım..
tek balığı ben aldım. 800 gr ispendek bindi.saldım..kiloluktan aşagı almıyorum.resmi yeterli.
kullanılan sahte Fujin La nina..halkalar duo, igne owner st/46 /4 numara kendime özel versiyon..
bizim gerçek şartlarımıza, yani rüzgara karşı La nina yı herkes çantasına eklemeli..

Son düzenleme: