Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Shimano power aero 14000xsb

harunonay

Aktif Üye
Adı
Harun Onay
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Herkese selamlar,
Bu ürünün varsa kullanıcı yorumlarını alabilirim.
Yoksa da boğaz için düşüncelerinizi almak isterim.
Amacım yeni olarak bullseye gibi 90 civarı misina toplayan surf makina almak..Yeni bullseye'leri düşünmüyorum.
Süper Aero fliegen ile karşılaştirmak gerekirse tolore edilebilir ne kadar fark olur.(devrinden dolayı)..
Makina 8 s arb rulman 4.3:1 devir 510gr.ağırlık ve fliegene yakın fiyatı var..Sanki fliegenin devirlisi gibi lanse edilen bir makina...
Önceliğim sa fliegen ama 81cm yüzünden,surf makina almayıp twinpower alayım da diyorum.
Cevapları aslında tahmin ediyorum...Ama farklı bir yönde çıkabilir diye düşünüyorum. .
Şimdiden teşekkürler. .

B

BS Okuru

Misafir
Harun bey merhaba,
Benim cevabımı zaten tahmin ediyorsunuzdur ama konuyla ilgilenen diğer üyeler için de nacizane şunu belirtmek isterim,
Öncelikle kendimce bir öngörüde bulunmak isterim,
Artik boğazda balık tutmak eskisi gibi kolay değil... (Eskiden de kolay değildi belki ama artık daha zor bence en canlı örneği bu sezon mesela)
Yeri gelecek belki de 250gr kurşun ile çalışmak gerekecek ve ya eskisi gibi balık kıyılamayacak(bence ihtimal dahilinde)
Son 2 sezona baktığımızda palamut dişliye nazaran çok daha verimli geçti,
O yüzden 90cm ve üzeri saran makinalara daha çok ihtiyaç olacak.
Tabiki bu dediklerim gelecek sezonlarda tam tersine de dönebilir lakin sonuç olarak kesin olan bir şey var ki boğaz avcılığı hem bedeni, hem de ekipmanı çok yoran bir stil ve bu stili ancak ve ancak jig tarzı güçlü bir makina ile aşabiliriz,
Şayet fiziksel anlamda bir sıkıntınız yok ise ,gün aşırı balığa gitmiyorsanız,atış tekniği ve menzili konusunda sıkıntınız yok ise jig makinalarındaki (yeni seri twinpower 635gr mesela- belirttiğiniz makina 510gr arkadaki fark 125gr) bu 100-150gr arası fark sizi ve avınızı olumsuz yönde etkilemeyecektir,(bence kolda da biraz yanma olsun o kadar)
Jig makinalardaki bu ağırlık yönündeki handikap, uzun vadede tork,güç ve tur sarımı yönünde avantaj tölere edecektir...
En kötü bu arkadaki farkı mesela 450-500gr arası (vega potenza supercore 475gr mesela) üst segment surf kamış ile dengeliyebilirsiniz,
Belki de bu anlattıklarımın tamamı benim surf makinalara alışamamış ve sevememiş olmamla ilgili de olabilir fakat bir şey dikkatinizi çekti mi?
2 el ilanlar kısmında 1 tane kisu,2 tane pa fliegen,1 tane sa fliegen ve 1 tane de bullseye uzun süre mevcut ve bu makinaların hemen hemen hepsi zamanında mumla aranan surf makinalardı ve buna nazaran 1 tane eski twinpower,1 tane de yeni seri twinpower var,
Belki bu sezonun çok verimsiz olmasıyla da paraleldir ama bu kadar değerli ve bulunma ihtimali çok zorlaşan makinaları kişilerin ellerinden çıkarması size de ilginç gelmedi mi? ;)
Sözün özü şayet "ben uzun süre surf makina kullandım ona alışkınım" ve ya tam tersi demiyorsanız , yeni ve ya eski seri JDM twinpower sw8000pg yi denemenizi nacizane tavsiye ederim,
Rastgelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:

harunonay

Aktif Üye
Adı
Harun Onay
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Cevabınız için teşekkürler,bende aynen sizin gibi düşünüyorum.90 cm. civarı saran makinalar bencede en ideal makinalar boğaz için.Zaten genelde hep jig makina kullandım ve elim jig makinalara alışık.Çok sık balığa giden birisi değilim,çünkü vaktim olmuyor,gidincede 12 15 saat genelde çalışıp kendimi neredeyse bilerek yorarım,635gr.makina ağırlığı problem değil,dediğiniz gibi dengeli bir kamışla....Bu arada vega potenza supercore kamışıda alamadım,çünkü yok...1 senedir gelecek diye,çok temiz 2.ellerinide kaçırdım...Ahmet bey Mayıs Haziran diyor..Göreceğiz..
Dediğim gibi 90 civarı saran bir surf makina olsaydı iyi olurdu,böyle düşünmeme rağmen elimde halen kullandığım shimano spheros 8000pg olduğu için sa fliegeni almayada niyetim var.Ama aynı zamanda konu başlığındaki makinayıda incelemek istedim.Birisine karar vereceğiz artık.Selamlar..

harunonay

Aktif Üye
Adı
Harun Onay
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Biomaster'i kullanmadım,ama uygun makina olduğunu biliyorum.

mizan

Daimi Üye
Adı
Erdem
Herkese selamlar,
Bu ürünün varsa kullanıcı yorumlarını alabilirim.
Yoksa da boğaz için düşüncelerinizi almak isterim.
Amacım yeni olarak bullseye gibi 90 civarı misina toplayan surf makina almak..Yeni bullseye'leri düşünmüyorum.
Süper Aero fliegen ile karşılaştirmak gerekirse tolore edilebilir ne kadar fark olur.(devrinden dolayı)..
Makina 8 s arb rulman 4.3:1 devir 510gr.ağırlık ve fliegene yakın fiyatı var..Sanki fliegenin devirlisi gibi lanse edilen bir makina...
Önceliğim sa fliegen ama 81cm yüzünden,surf makina almayıp twinpower alayım da diyorum.
Cevapları aslında tahmin ediyorum...Ama farklı bir yönde çıkabilir diye düşünüyorum. .
Şimdiden teşekkürler. .
Harun abicim merhaba. Bence abicim her iki makinede boğazda avlanmaya müsait ve elverişli. Ancak senin tam olarak ne tür bir makine alman gerektiğini iyi değerlendirip nokta atışı yapman gerekli. Her iki makineninde birbirinden artı olan yanları var. Mesela Power aeroya bakıcak olursak Shimano Twinpower'dan özellikleri bana göre şöyle ayrılıyor. 103 cm'lik mükemmel sarım turu. Yedek kafa,surf uzak atış makinesi,devri ve tabikide hafiflik. Yeni model bullseye makinesine bende pek ısınamadım. Eski seri ile kıyaslama yapacak olursak yine bir iki artısı var. Yedek kafa hafiflik ve yüksek sarım turu. Ancak eski seri bullseye 3.9 devir power aero 4.3.devirli bu kafamda biraz sarımda hıssiyatı arttıeırmı diye düşünmeden edemiyorum. Ama boğazda power aero ile hem surf hemde yedek kafaya kalın ip takıp çok güzel yemli avlar yapılabilir. Kafandaki soru işaretini silmek için sadece bir kullananın yorumu yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü Power aero makinenin hagane dişli ve su koruma sistemide gayet güzel görünüyor. Şimdi gelelim Twinpower'a bu makinede hem boğazda hem tekne ve jig avları için on numara bir makine. Güçlü yapısı 28 kilo drag gücü ve yine yeni nesil hagane dişliler ile bir tank. Makineyi kullanırken size güven veren bir tokluğa sahip. Ancak agırlık olarak 635 gram ip veya misine sarıldığında bu 650 gram olucak. Bu makinede yedek kafa yok. Yemlide ipi taşlara sürtüp heder etmek istemezsen ya yedek kafa temin etmen lazım yada yedek bir makine. Eğerki jig veya Shore jig yapmıyacaksan Power aeromakineyi kullanan birinin makine ile ilgili yorumuna bakıp kesin kararını vermen lazım diye düşünüyorum. Ayrıca daha önceBiomaster modelinin 2013 versiyonunu kullanan biriyim. Bu makineninde kullanımı gayet güzel ancak bu makinenin misine rulman sorunu benim canımı çok sıktığı için rulmnını sıfırlayıp elden çıkartmıştım.

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cüneyt Hoca

Daimi Üye
Adı
Cüneyt YILMAZ
Erdem, biomaster ın rulman sorunu yeni serilerde de devam ediyormu?

mizan

Daimi Üye
Adı
Erdem
Erdem, biomaster ın rulman sorunu yeni serilerde de devam ediyormu?
Abicim bana göre yeni seride de devam ediyor. Gerçi ilk rulmanı biraz benim hatamdan dolayı bozmuş olabilirim ama makinenin yüksük rulman ayak kısmında yağlama port deliğinden sarım esnasında su girdiğine inanıyorum. Bu sebeple en fazla iki avdan sonra kesinlikle rulmanın söküp temizlenip yağlamak gerektiğine inanıyorum. Çünkü ilk rulmandan sonra burda piyasadan bulduğum rulmanlardan 3 tanesini daha elesikten sonra japonyadan orjinal rulman sipariş ettim. Bu rulmanı bir iki av kullanıp yağladım ve sorun çıkarmadı. Ama rulman aldıktan birkaç av sonra zaten makineyi sattım. Ama uzun müddet kullansam maksimum bir sezon geçirirdim diye tahmin ediyorum.

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cüneyt Hoca

Daimi Üye
Adı
Cüneyt YILMAZ
Teşekkür ederim Erdem. Bende geçenlerde iki farklı satıcıda biomaster rulman değişimine şahit olunca dikkatimi çekmişti.
Biomaster 8000in boğazda 200 gr kurşunla akıntıda kasar mı? Birde bu makinayı teknede kullandınmı?