Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tarabya - At çek

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında pttci tarafından paylaşıldı.

1. pttci

pttci Yeni Üye

Merhaba,

Kıymetli tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Önce kısaca kendi tarihçemi paylaşayım, belki teşhis koymanızda yardımı olur.

Ben epey amatörüm, uzunca süre Tarabya civarından çapari salladım. Sonraları yemliye merak saldım, aylar içinde 3-4 taneyi geçmeyecek kadar çinekop aldım.

Forumdaki yazıları biraz daha okuyunca, at çek yapmaya karar verdim, bu esnada yıllar önce 35 milyon TL'ye aldığım, satılan en ucuz Alba Star seti kullanıyordum. Uzun müddet hiçbir şey tutamadan, geceler boyu at çek yaptım.

Biraz at çek yapınca, daha iyi bir takım edinmeye karar verdim. Yurtdışından ortalama üstü bir set getirttim. (Shimano Speedcast 3 parçalı 4.20 kamış, Bulls Eye 9120 makina). Forumda beğenilen birkaç çeşit sahteyi satın aldım, Kendo'nun, Yo-zuri'nin bilindik renklerdeki sahteleri. Çeşitli kaşıklar da denedim. Kurşun arkası rapala/kaşık bağlıyorum. Genelde 150 gram atıyorum, kamış 200 gram atabilse de, beni zorluyor.

Bazen de ağır, kendinden kurşunlu kaşıklarla atış yapıyorum.

Bu esnada belki zargana tutabilirim diye ara ara şamandıra altı tek iğne, ipek gibi takımlar denedim. Nafile.

At çek yapmaya ve elim boş dönmeye devam ediyorum. Mera değiştirdim. Avrupa yakasının Bebek civarındaki diğer meralarını denedim, Anadolu Yakasında Kuleli, Çubuklu gibi yerleri denedim. Birkaç vuruş dışında hiç balık alamadım. Ellerim halen boş.

Aklıma gelen eksikliklerim:
    * Çok uzağa atamıyorum. Bence 30-40 metrelere atabiliyorum. Rüzgar uygunsa, 50'yi, 60'ı geçen atışlarım olmuştur. Bunu göz kararı ölçebiliyorum, belki de yanlıştır. Karşılaşıp tanıştığım bazı balıkçılar, benim için epey uzak görünen 100-150-200 metre gibi mesafeler attıklarını telaffuz ediyorlar.

* Herhalde doğru aksiyon vermeyi bilmiyorum. Atıp yavaş sarım, hızlı sarım, hızlı+ani duraksamalar gibi forumdan öğrendiğim çeşitli şeyler denedim.

* Gündüz mesaili çalıştığım için, akşam 9'dan sonra balığa gidebiliyorum. Belki de Boğaz çevresi için doğru zaman aralığı bu değildir.

Umudumu yitirmiş değilim, bu işe yeterince zaman ayırınca yapabileceğimi düşünüyorum. Tavsiyeleriniz varsa, her türlüsünü denemeyi isterim.

Sadece soru sorup çekilmektense, bir de katkı yapabilmeyi isterim. Kullandığım malzemeler hakkında yorum yapayım. Alba Star set, malzemesi kötü olsa da, yıllardır dayanıyor. Bir halkası kırıldı, gerisi, teleskopik kısımları oldukça sağlam ve dayanıklı. Shimano Speedcast kamışın hissiyatı değişik, keşke kapalı boyu biraz daha kısa olsaydı. Bulls Eye ise bambaşka bir makina. Kolu çevirirken, neredeyse hiç yorulmuyorum. Hepsi onlara verdiğim parayı hakediyorlar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ibrahim1903

ibrahim1903 Aktif Üye

Şahin abi ekipmanlarınız güzel. atış videonuz olursa ustalar yorum yaparlar. görmesem de bence 30-40 metreden 2-3 kat fazla atıyorsunuzdur boş bir arsada atış yapma imkanınız varsa ölçebilirsiniz içiniz ferahlar.

bence burada çok haklısınız. kurşun arkası at-çek için pek verimli saatler değil. yemli olur, salla salla çapariyle tek tük yemlik istavrit olur ancak kurşun arkası atanı ben görmedim duymadım o saatlerde.

benim amatörce tavsiyem; gece saatlerinde avlanıcaksanız spin veya lrf stili sizin için daha verimli olur.

4. Büyük Beyaz

Büyük Beyaz Aktif Üye

Gece yerine gün ağarmaya yakın gidip, 45 dk.-1 saat takılsanız daha verimli avlar yaparsınız. İbrahim kardeşimin dediği gibi lrf stilini araştırın.

5. mctymn

mctymn Aktif Üye

Avlanma saatleri, merada balık olması, balığa göre malzeme sonrası kısmet.
    Boş kurşunla 150 gramla atış çalışın
    Bi kaç çalışmadan sonra kendiliğinden kurşun 100 metre üstü mesafeye gider
    Merada düzgün atış yapan kişileri tespit edin , onlardan atış sitilleri hakkında bilgi alın , gösterdikleri atış stillerinde çalışarak stilinizi geliştirin
    Merada avlananlardan avlandıkları balıklara hangi malzemeleri nasıl kullandıkları hakkında bilgi alın .
    At çek için tek tük olmasına eağmen balık daha yeni başlayacak,

6. pttci

pttci Yeni Üye

İbrahim Bey,

Yanıtınız için teşekkür ederim. Boş bir arazi bulup ölçmeye çalışayım. Bir miktar LRF yaptım, onla da iskorpit yakalayıp çorba yaptım hep. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

ibrahim1903 bunu beğendi.
  7. pttci

pttci Yeni Üye

Serhat Bey,

Sabah suyunu ben de çok seviyorum ancak işim gereği çıkamıyorum. Yalnızca pazar sabahları müsait oluyorum ancak onda da bilindik meralar aşırı kalabalık oluyor. İnsanlar omuz omuza olta atıyor, 3 TL'lik çapari karışınca kavga etmeye hazır vaziyetteler maalesef. Birkaç pazar günü Şile, Kilyos, Kavaklar gibi yerlerde sakin sakin denemeler yapmayı arzu ediyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, dikkate alacağım.

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

100 m falan bir nebze de 200m atıyorum diyenlere itibar etmeyin.
    Kurşun arkası takımı 200 m atabilen elindeki takımla dünya atış şampiyonu olur.. :)

Kurşun arkası rapala boğaz avcılığının en zor disiplini.
    Uzağa atmak kadar balığın suyunu bulabilmek de önemli.
    Bu disiplinin en başarılıları genelde aynı bölgede avlanan, meranın huyunu suyunu bilen kişilerdir.
    Balık çıktığını bildiğin bir merada bol bol alıştırma yapmalı, akıntıları, derinliği, ilişkenleri öğrenmelisin.
    Rapalaya taktığın bedenin kalınlığından tut da beden boyunun uzun ya da kısalığından bile başarı ya da başarısızlık söz konusu olabilir..
    Bir de 170-180 gr kurşun atmaya da alışsan iyi olur.
    Rast gelsin

coner bunu beğendi.
  9. pttci

pttci Yeni Üye

Mecit Bey, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Daha çok çalışacağım. Tam benim eksikliğini hissettiğim konuya değindiniz. Bu işin usta-çırak ilişkisi içinde öğrenilebileceğini idrak ettim. Teorik bilgi çalışarak ve bilgiyi kendi kendine deneyimleyerek öğrenmek ayrı bir süreç, bir ustanın yanında görerek öğrenmek ayrı bir süreç. Sahilde rastladığım ve tanıştığım balıkçı abilerden/dostlardan öğrenebildiğim kadarını öğrenmeye çalışıyorum.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

coner ve mctymn bunu beğendi.
  10. mctymn

mctymn Aktif Üye

Sürekli yeni birşeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Rica ederim.

coner bunu beğendi.
  11. pttci

pttci Yeni Üye

Şeref Bey, yanıtınız için teşekkür ederim. Çok uzağa atabiliyorum diyene mümkünatını çok da tartmadan, elinize sağlık diyorum.

Bölgeler konusunda Boğaz çevresi avcıları ketum. Bu ketumiyeti de anlayabiliyorum, bir mera bilinir hale gelince aşırı kalabalıklaşıyor. Nitekim gittiğim meralar içinde (aralık-ocak aylarının ayazını saymazsak) rahat rahat olta atabildiğim yer yok gibi.

Bu sebeple benim gittiğim yerler genelde verimsiz, gördüğüm avlar da genelde tesadüfi. Ama yapacak bir şey de yok.

Sizin öğüdünüzden yola çıkarak, en verimli bulduğum meraya sürekli gideyim ve tecrübe edineyim şeklinde düşündüm.

Zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim.

Dipnot: Hiçbir şey alamadan geri dönmüş, ellerim ayaklarım buz kesmiş olsa da, kışın ayazında gittiğim avlar en çok eğlendiğim avlar oldu. Gece 1-2 olup herkesler çekilince gelen sessizliğin kıymetine cihan değer.

coner bunu beğendi.