Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tarabya - At çek

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında pttci tarafından paylaşıldı.

1. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Balık çıkan bir merayı tercih etmekde fayda var..
    Aynı yere sürekli gidersen bir süre sonra ketum dediğin o adamlar da seninle iletişim kuracaklar, hatta ilgilenecekler. Etrafta kötü örnekler çok olsa da içlerinde iyi olan çokca avcı da var.. Burada en önemli konu balık çıkmaya başladığında senin doğru atışları yapabildiğinden emin olman. Doğru atış derken uzak atışı kastetmiyorum.. Akıntıya göre doğru atış yapmaktan basediyorum.. Yanlış yere giden olta denizdeki bir çok oltayı toplayıp çöp edebilir. en büyük tartışmalar da buradan çıkar..
    Merada kaç gram atılıyorsa o gramaja yakın kurşun kullanmak, diğerleri ne kadar bekleyip sonra sarmaya başlıyorlarsa o zaman diliminde başlaman gerek.. Önce sararsan milleti toplama ihtimalin artar, geç sararsan seni toplarlar ya da bir ilişkene girersin. O nedenle o meraya şimdiden gidip istavrit çaparileri ile tecrübelere başlaman iyi olur.. Sonuçta çapari diğerine göre çok daha kolay ve başarı şansı da yüksek olan bir av stili.. Hem biliyoruz ki avrupa yakasında dişli balıklar bazen çapariye de geliyor.. Kesik köstek ya da yarım balık gördüğünde hemen dişli balıklara uygun çapariyi takıp şansı yoklamakta da fayda var..

indianaconz, Engin79 ve coner bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. pttci

pttci Yeni Üye

Şeref Bey, dediğiniz şekilde atış talimi yapacağım.

Kurşun ağırlığı, sarma ve yürüme meseleleri ilk öğrendiğim şeylerden oldu, meranın gereğine ve geleneğine uymayınca gerçekten sinirler geriliyor. Bu konuda azami özeni göstermeye gayret ediyorum. Eğer ortama uyamayacak gibiysem, kimi zaman takımımı toplayıp kenara çekildiğim de oluyor.

Tavsiyelerinize uyarak öğrenmeye çalışayım. Tekrar teşekkürler.

coner bunu beğendi.
  4. pttci

pttci Yeni Üye

Minik bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim. Meradaki balıkçılar genellikle yardımsever ve hoşgörülü. Hepsi sağolsunlar.
    Ketum dediğim; Boğaz çevresi avcıları verimli meraların yerlerini söylemek konusunda dikkatli davranıyorlar.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Balık Boğaz'ın hemen her yerinden çıkıyor.. Bununla beraber sabah Aşiyan'da çıkan balık akşama Bebek, gece de Tarabya'da daha verimli olabiliyor.
    Kısaca istavrit ve/veya kurşun arkası rapala ile av sözkonusu olduğunda özel mera/gizlenen mera pek sözkonusu olamaz. Çünkü hemen her yer balık yapar.. İş spine gelince durum farklılaşır tabii ve gizlemekte de son derece haklılar..

demiremin ve Büyük Beyaz bunu beğendi.